Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie imigrantów. Koniec z przymusową relokacją

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Minionej nocy odbywały się bardzo trudne negocjacje w sprawie nielegalnej imigracji do Europy. Podczas gdy część państw domagała się, aby wszyscy członkowie, bez wyjątku, przystąpili do programu relokacyjnego, pozostałe kraje stanowczo odmawiały. Ten wewnątrzunijny spór mógł przekształcić się w poważniejszy konflikt, a przede wszystkim pogorszyłby sytuację Angeli Merkel, dlatego kanclerz Niemiec została zmuszona do pójścia na pewien kompromis.

 

Dowiadujemy się, że po wielogodzinnych dyskusjach w Brukseli, członkowie Unii Europejskiej osiągnęli „przełomowe” porozumienie, które zadowala Polskę, Grupę Wyszehradzką i przeciwników sprowadzania nielegalnych imigrantów. Uzgodniono między innymi, że państwa UE, oczywiście dobrowolnie, będą mogły utworzyć centra imigracyjne, w których będzie można weryfikować, komu można przyznać azyl. Natomiast kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu otrzymają wsparcie finansowe w zamian za utworzenie specjalnych centrów kontroli dla imigrantów, aby można było ustalić jeszcze zanim dotrą do Europy, czy należy im się azyl.

Osiągnięty kompromis zakłada również zaostrzenie kontroli granicznych. Imigranci nie będą mogli wybierać, w którym państwie chcą się osiedlić. Co najważniejsze, relokacja imigrantów nie jest już obowiązkowa. Przywódcy państw UE zdecydowali również o wypłaceniu kolejnych 3 miliardów euro dla Turcji, aby trzymała imigrantów z dala od naszego kontynentu w ramach umowy z 2016 roku.

Angela Merkel była w dość trudnej sytuacji i musiała załagodzić swoje stanowisko w sprawie nielegalnej imigracji. W przeciwnym wypadku, jej władza w Niemczech, a także przyszłość Unii Europejskiej byłaby zagrożona, choć trzeba przyznać, że mało kto tęskniłby za niemiecko-francuskim eurokołchozem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu