Unia Europejska może nałożyć na Polskę duże kary finansowe za reformę sądownictwa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Reforma sądownictwa stała się ostatnio głównym polem do politycznej walki w naszym kraju. Mało kto rozumie o co w tym wszystkim właściwie chodzi, ale media zrobiły swoje i wykopały kolejną linię podziału dla polskiego społeczeństwa. wszyscy obserwujemy spór, który podzielił Polaków na zwolenników i przeciwników zmian w systemie sądowniczym. 

 

Przy okazji dowiedzieliśmy się po raz kolejny, że nasza niepodległość jest czymś zupełnie teoretycznym i już po raz drugi w ciągu ostatnich kilku lat Unia Europejska zakazała nam reformy naszego wymiaru sprawiedliwości, motywując to rzekomą utratą praworządności, która to nawet nie jest w żaden sposób zdefiniowana. 

 

Pierwszą reformę sądownictwa podjęto jeszcze w czasach poprzedniego rządu PiS. Stosowne ustawy również wtedy wzbudziły wściekłość dygnitarzy brukselskich z Franzem Timmermansem na czele. Ostatecznie jednak wtedy reforma została i tak zablokowana wetem prezydenta Andrzeja Dudy, tego samego, który niedawno podpisał ustawę wprowadzającą tak zwaną izbę w dyscyplinarną dla sędziów, nazywaną ustawa kagańcowa. 

 

W międzyczasie trwa też spór o Krajową Radę Sądownictwa, co skutkuje tym, że część sędziów uważa tą instytucję za właściwie obsadzoną, a część podważa jej kompetencje i odmawia uznawania za sędziów tych, którzy zostali powołani po zmianach personalnych w KRS. Prowadzi to do sytuacji pewnego dualizmu prawnego. Tak zagmatwanego i dziwacznego sporu prawnego jeszcze nie widziano. 

 

W to wszystko miesza się też Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czyli TSUE. Dowiedzieliśmy się ostatnio, że jest to taki unijny sąd najwyższy, działający dla wszystkich państw członkowskich UE oprócz Niemiec, które zastrzegły sobie wyższość prawa niemieckiego nad europejskim. Skutkiem tego TSUE nie może zwrócić uwagi Niemcom, gdzie politycy wybierają sędziów, ale może Polsce, gdzie partia rządzącą, Prawo i Sprawiedliwość, wpadła na taki sam pomysł. 

Okazało się jednak, że co wolno wojewodzie... i tak dalej. Instytucje unijne nie ustają w dowodzeniu nam, że są równi i równiejsi, których takie połajanki nie spotykają. Zresztą to nie tylko wyrazy niezadowolenia, to też realne kary finansowe dla Polski. TSUE trzyma stronę tej części środowiska sędziowskiego w Polsce, która jest w opozycji do rządzących i już teraz wiadomo, że na nasz kraj może zostać nałożona rekordowa kara w wysokości 2 mln euro dziennie, o ile rządzący nie cofną swojej reformy. 

 

Z drugiej strony ta cała reforma to po prostu wymiana kadrowa, czyli zastąpienie sędziów swoimi. Politycy z partii okraglostołowych cynicznie się śmieją gdy ktoś proponuje aby sędziów wybierano w wyborach powszechnych. Pokusa możliwości wpływania na obsadę kadrową sądów jest zbyt duża aby nawet rozważać takie rozwiązanie.

 

Zamiast tego obie strony prawniczego sporu wolą się pogrążać w utarczkach proceduralnych, w które włączają się niestety czynniki zagraniczne. I chyba właśnie to jawne wtrącanie się Unii Europejskiej do tego jaki kształt ma mieć polskie sądownictwo jest w tym całym zamieszaniu najbardziej ciekawe. Wskazuje to po prostu na to jakie są przykre konsekwencje podpisania Traktatu Lizbońskiego. 

 

Dokonał tego w 2009 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński, który jednak, trzwba przyznać, długo zwlekał ze złożeniem swojego podpisu pod tej wymuszonej konstytucji Unii Europejskiej, przeforsowanej mimo wielu przegranych referendów. Dokonano magicznego rebrandingu konstytucji UE w Traktat Lizboński i nie pozwolono więcej ludziom na głosowanie w tej sprawie, bo znowu mogliby się pomylić tak jak zrobili to Holendrzy, Francuzi czy Irlndczycy.

 

To zapewne właśnie dlatego prezydent Lech Kaczyński, mając świadomość tego, że podpisanie Traktatu Lizbońskiego oznacza de facto utratę przez Polskę niepodległości, przeciągał ten moment tak dlugo, aż bez podpisu na dokumencie pozostał tylko on i prezydent Czech, Wacław Klaus. Ostatecznie to Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński jako pierwszy intym samym wywarł presję na przywódcy Czech, który również złożył podpis na przeforsowanej. 

 

Niestety zgodziliśmy się na wszystko. Zwyciężyła wtedy absurdalna polityka zagraniczna "brzydkiej panny bez posagu" , która musi zgadzać się na wszystko. Karygodne jest to, że nie zadbano o wyższość polskiego prawa nad unijnym i spowodowano, że znaleźliśmy się w sytuacji gdy ośrodki zagraniczne mogą decydować o polskim sądownictwie.

 

Kiedyś Moskwa, dziś Bruksela, jakże aktualne jest to hasło promowane swego czasu przez eurosceptyków ostrzegających przed negatywnymi konsekwencjami wejścia do Unii Europejskiej. Jedną z nich niewątpliwie jest to, że unijne organizacje mogą już legalnie ograniczać suwerenność Polski domagając się wpływu na prawodawstwo o czym świadczą dobitnie wyczyny TSUE. 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rechotek

Środowiska prawnicze

Środowiska prawnicze doradzają rządom, posłom, senatorom, to oni sprawdzają czy ustawy są zgodne z poprzednimi ustawami, czy prawo, które władza ustawodawcza chce ustanawić jest zgodne z porządkiem prawnym obowiązującym w kraju. Więc tak po prawdzie prawnicy są obecni przy tworzeniu prawa i tzw. władza - ustawodawcza i wykonawcza są zależne od tej jednej czyli sądowniczej. Czy ktoś ma jakieś wątpliwości? Przecież od dawna najwięcej prawników kształciło się wśród eskimosów, ta zamknięta kasta nie dopuszczała do swojego środowiska nikogo spoza swojej nacji, to oni tak tworzyli prawo by w imieniu tego prawa okradać, nakładać kary, niszczyć konkurencję i dobrze prosperujące firmy, rujnować ludziom życie i czerpać z tego zyski. Dlaczego chcą się sami wybierać na sędziów, prokuratorów, adwokatów... by jak najmniej obcych spoza ich elity dostało się do tego środowiska. Może dlatego należało by sprawdzać pochodzenie tej nadzwyczajnej kasty, która teraz broni się rękami i nogami by nie upadł ich bastion, w którym czują się jak pączki w maśle bo praktycznie mają ogromną władzę a żednej odpowiedzialności. Całe prawo jest stworzone do tego by gnębić ludzi, by nie mieli możliwości dochodzić prawdy bo sprawy ciągną się latami, ludzie tracą zdrowie i majątki na adwokatów a sprawa nie rusza z miejsca, to sędziowie ustalają terminy w sądach i nikt im nie może nakazać by pracowali wydajniej, czując przykręcanie śruby będą pracować jeszcze wolniej, bo kto im zabroni, czy się stoi czy się leży sędziowska pensja się należy. 

Portret użytkownika euklides

Najlepszy jest jajcarz Duda.

Najlepszy jest jajcarz Duda. Nie oglądam TV ani nie słucham radia, ale już któryś tam raz zasłyszałem jak przemawia do prostego ludu: "pensje wzrosły więc ceny też musiały wzrosnąć" i się śmieje...

Portret użytkownika Alvin

Według niego w sprawie

Według niego w sprawie praworządności pojawiają się kolejne nieprawdziwe oskarżenia wobec Polski. - W Polsce sędziów wybierają sędziowie, natomiast w dużej części państw sędziów wybierają politycy. Tak jest w Czechach albo w Niemczech. Dlaczego więc mówi się, że to u nas jest upolityczniony wybór sędziów? - pytał Patryk Jaki. Jego zdaniem politycy unijni, którzy oskarżają Polskę, posługują się ogólnikowymi stwierdzeniami, nie potrafią podać konkretów.

[......]

Jego zdaniem, jeśli TSUE zdecyduje się ukarać Polskę będzie to  złamanie unijnych traktatów, zgodnie z którymi organizacja sądownictwa jest wyłączną kwestią danego państwa. - Niemcy mogą same stanowić o swoim systemie sądowniczym, a Polska nie? Czy jesteśmy jakimś podpaństwem, czy takim samym państwem jak Niemcy? - mówił europoseł.

 Stąd.

Więc Unia może, ale tylko skoczyć.... mówiąc kolokwialnie.   :-)

 

 

 

 

 

Zawsze twierdziłem i nadal twierdzę (nie sam), że ZnZ to ruska propaganda...... 

.... a Ziemia jest okrągła; i to jest naukowy fakt. 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Jedno jest absolutnie pewne:

Jedno jest absolutnie pewne: Zlikwidować 90% sędziów, zlikwidować kuratorów sądowych w 100%, pracowników MOPS 100% i zlikwidujemy w ten sposób niedobór kadr pracowników fizycznych. Natomiast najskutecznieszą formą sądu są samosądy i kolegia plemienne,  orzekające... ani PIS ani PO, ani Lewica... Może KOnfederacja potrafiłaby to uczynić. POLEXIT obowiązkowo!!!

Portret użytkownika inzynier magister

z ujawnionych nagrań wynika

z ujawnionych nagrań wynika że mafia kwaśniewskich stosowała slang specjalny złodziejscki, jak mówili że potrzebują "buty w stylu europejskim" to chodziło o euro, a jak mówili że chcą "buty w stylu zielonym" to dolary ! siostra kwaśniewskiego chodzi z uzbrojoną w karabiny eskortą w szwajcarii bo robiła przelewy w szwajcarii na grube miliardy dolarów !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj