Unia Afrykańska rozpoczęła pierwsze manewry wojskowe sił szybkiego reagowania

Kategorie: 

Żołnierze z RPA działający w ramach misji MONUSCO - źródło: Flickr/MONUSCO
Być może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale organizacja zwana Unią Afrykańską rozpoczyna właśnie pierwsze międzynarodowe manewry sił szybkiego reagowania (ASF). Ćwiczenia wojskowe rozpoczęły się w poniedziałek w Republice Południowej Afryki i potrwają do 5 listopada. Wiele wskazuje na to, że Unia Europejska obierze ten sam kurs.

 

Nowe siły szybkiego reagowania składają się z 25 tysięcy żołnierzy. Jest to jedna wielka armia, w skład której wchodzą wojskowi niemal z całego kontynentu. Sojusz militarny został utworzony przez państwa Afryki, które przynależą do odpowiednich organizacji - są to bloki NARC, ECOWAS, EASFCOM, ECCAS i SADC.  

Źródło: JappaaNairobi/Wikimedia Commons

Pierwsze manewry nowych sił ASF mają potwierdzić, że armia będzie już od przyszłego roku gotowa do pierwszych działań zbrojnych na terytorium Afryki. Międzynarodowe siły wojskowe będą reagować na różne sytuacje na tym kontynencie i powstały po to, aby Afryka nie musiała więcej polegać na pomocy ze strony Europy, Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji i innych państw świata.

 

Unia Afrykańska początkowo istniała jako Organizacja Jedności Afryki, lecz obalony libijski pułkownik i przywódca Libii Muammar al-Kaddafi zaproponował jeszcze w 1999 roku utworzenie nowej, silniejszej organizacji, określanej mianem Stanów Zjednoczonych Afryki. Brzmi znajomo? Obecnie Unia Afrykańska jest tworem międzynarodowym o charakterze zarówno politycznym, jak i gospodarczym oraz wojskowym. W jej skład wchodzą wszystkie kraje Afryki oprócz Maroka.

 

Sama idea utworzenia Stanów Zjednoczonych Afryki przypomina cele, jakie stawiają sobie dziś europejscy politycy. Jak dobrze wiemy, chcą utworzyć jedną wspólną armię, a gdy do tego dojdzie, nasza Unia Europejska już oficjanie stanie się nowym superpaństwem, które prędzej czy później zmieni swoją nazwę na Stany Zjednoczone Europy.

 

 

Na podstawie: http://www.bbc.com/news/world-africa-34570755

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj