Kategorie:
Zgodnie z przewidywaniami niż genueński przyniósł do Europy powodzie. Szczególnie dotknięte zostały Bałkany i Europa Środkowa. W Serbii odnotowano największą powódź w historii obserwacji.
Anomalne opady spowodowane zostały zablokowanym cyklonem, który przenosił duże ilości wody z nad Morza Śródziemnego. Istniały obawy, że ta masa wody spadnie w Polsce, ale tym razem zdecydowana większość opadów wystąpiła w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, a także na Węgrzech, w Słowenii i w Rumunii.
Ewolucja strefy opadów w nocy z 17/18 maja - Źródło: MeteoGroup
W niektórych obszarach w ciągu czterech dni spadło nawet 200 mm opadów. Sytuacja jest szczególnie skomplikowana w obszarach górskich, gdzie przybór wód w górskich potokach staje się niebezpieczny dla mieszkańców. Rzeki wychodzą z koryt i zaczynają meandrować w sposób niekontrolowany wywołując spore spustoszenie.
Chmury nad Europą, 17 maja 2014 - Źródło: MeteoGroup
Strefa bardzo obfitych opadów przemieszcza się teraz w kierunku północnym. Deszcz od wczoraj pada w wielu miejscach na południu Polski, ale też w Austrii i na Ukrainie. Nie są to jednak tak wielkie opady jak na Bałkanach. W ciągu ostatniego dnia w niektórych miejscach spadło tam około 100 mm deszczu.
Zdjęcie satelitarne z 17 maja - Źródło: MeteoGroup
Oczywistą konsekwencją powodzi, a zwłaszcza długotrwałych ulew są też osuwiska, przed którymi przestrzegają teraz specjaliści. Złożoność sytuacji uzupełnia fakt, że jest silny wiatr i panują niskie temperatury. Ma się to jednak zmienić już w przyszłym tygodniu.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |