Ulewy w Europie Środkowej i Wschodniej wywołują liczne powodzie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zgodnie z przewidywaniami niż genueński przyniósł do Europy powodzie. Szczególnie dotknięte zostały Bałkany i Europa Środkowa. W Serbii odnotowano największą powódź w historii obserwacji.

 

Anomalne opady spowodowane zostały zablokowanym cyklonem, który przenosił duże ilości wody z nad Morza Śródziemnego. Istniały obawy, że ta masa wody spadnie w Polsce, ale tym razem zdecydowana większość opadów wystąpiła w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, a także na Węgrzech, w Słowenii i w Rumunii.

Ewolucja strefy opadów w nocy z 17/18 maja - Źródło: MeteoGroup

W niektórych obszarach w ciągu czterech dni spadło nawet 200 mm opadów. Sytuacja jest szczególnie skomplikowana w obszarach górskich, gdzie przybór wód w górskich potokach staje się niebezpieczny dla mieszkańców. Rzeki wychodzą z koryt i zaczynają meandrować w sposób niekontrolowany wywołując spore spustoszenie.

Chmury nad Europą, 17 maja 2014  - Źródło: MeteoGroup

Strefa bardzo obfitych opadów przemieszcza się teraz w kierunku północnym. Deszcz od wczoraj pada w wielu miejscach na południu Polski, ale też w Austrii i na Ukrainie. Nie są to jednak tak wielkie opady jak na Bałkanach. W ciągu ostatniego dnia w niektórych miejscach spadło tam około 100 mm deszczu.

Zdjęcie satelitarne z 17 maja - Źródło: MeteoGroup

Oczywistą konsekwencją powodzi, a zwłaszcza długotrwałych ulew są też osuwiska, przed którymi przestrzegają teraz specjaliści. Złożoność sytuacji uzupełnia fakt, że jest silny wiatr i panują niskie temperatury. Ma się to jednak zmienić już w przyszłym tygodniu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro