Ulewne deszcze na Saharze - w Maroku powstały okresowe jeziora

Image

Źródło: zmianynaziemi

Niedawne ulewne deszcze na Saharze wywołały powodzie, które przekształciły pustynny krajobraz w coś zupełnie niezwykłego. Południowo-wschodnia część Maroka, szczególnie regiony wokół miast Tata i Zagora, doświadczyły opadów, które w ciągu zaledwie dwóch dni przewyższyły roczną średnią opadów. Woda zalała piaski, oazy, a także tereny rolnicze, powodując znaczące szkody w uprawach i budynkach. W wyniku tych powodzi zginęło wiele osób, a lokalna infrastruktura, w tym drogi i dostawy prądu, została poważnie uszkodzona.

 

Naukowcy starają się zrozumieć, co spowodowało tak ekstremalne zjawisko pogodowe. Jednym z podejrzeń jest wpływ sezonu huraganowego na Atlantyku, który w tym roku był niezwykle spokojny. Niektóre modele klimatyczne sugerują, że takie opady mogą mieć związek z przesunięciem strefy konwergencji międzyzwrotnikowej (ITCZ) na północ, co sprawia, że deszcze, które zazwyczaj pojawiają się w bardziej tropikalnych regionach Afryki, zaczęły występować również na Saharze. Inne teorie wskazują na wpływ ocieplających się oceanów i zmian klimatycznych powodowanych przez działalność człowieka.

 

Zjawisko to wpisuje się w szerszy trend wskazujący, że Sahara może w przyszłości stawać się bardziej wilgotna. Modele klimatyczne prognozują, że do roku 2100 obszary, które dotychczas były suche, mogą doświadczać więcej opadów z powodu zmieniających się wzorców monsunowych. To może oznaczać, że Saharę czeka znacząca transformacja klimatyczna, co z kolei wpłynie na ekosystemy, gospodarkę rolną oraz życie mieszkańców tych terenów.

 

Jednym z najciekawszych aspektów tego zjawiska jest pojawienie się jezior w miejscach, które były wyschnięte od dziesięcioleci. Na przykład w Maroku, w Iriqui National Park, powstały nowe zbiorniki wodne, co jest rzadkim widokiem na pustyni. Naukowcy podkreślają, że tego typu opady mogą pojawiać się częściej, jeśli globalne ocieplenie będzie postępować w niezmienionym tempie.

 

Choć tego rodzaju ulewne deszcze są rzadkie, Sahara doświadczyła już podobnych epizodów w przeszłości, jednak tegoroczne opady były wyjątkowo intensywne i miały duży wpływ na lokalną ludność. Przyszłość Sahary, jeśli chodzi o opady deszczu, pozostaje zagadką, ale badania nad tym regionem mogą dostarczyć nowych informacji na temat globalnych zmian klimatycznych i ich wpływu na ekstrema pogodowe.

 

0
Brak ocen

Nadmiar wody gruntowej.Woda Sie podnosi.Moze być jak za czasów powodzi w których np powstały takie rzeczy jak ufo w baltyku itp.Widzimy na ziemi okresowe ,cykliczne resetowe uprzykrzenia. 

Także lepiej jak wody jest więcej niż jak jej nie ma.

0
0

Jestem ciekaw czy lokalsi w związku z tym narzekają na zmiany klimatu. Bo myśląc dogmatyczne komuszo-UE , to powinni , bo jak ma tam być pustynia to ma być , bo komisarze tak chcą i tak uważają.

Problem ewentualnie może rozwiązać odpowiedni "eko-podatek".

0
0