Ukryty kontynent Zelandia stworzył nową strefę subdukcji w pobliżu Nowej Zelandii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na południe od Nowej Zelandii, na Morzu Tasmana, znajduje się odcinek burzliwego oceanu, gdzie fale regularnie wznoszą się na 6 metrów lub więcej, a wiatr wieje z prędkością 48 km/h nawet w spokojny dzień. Okazuje się, że głęboko pod tymi wzburzonymi morzami Ziemia również jest niespokojna.

 

Region ten jest domem dla basenu Puysegur, gdzie znajduje się jedna z najmłodszych stref subdukcji na świecie. To właśnie tam płyta australijska jest wpychana pod płytę pacyficzną, powodując częste trzęsienia ziemi, niekiedy przekraczające 7 stopni w skali Richtera. Teraz nowe badania ujawniają, w jaki sposób powstała ta młoda strefa subdukcji.

 

Przez miliony lat część ukrytego kontynentu Zelandii znajdująca na granicy płyt australijskiej i pacyficznej rozciągnęła się i przesunęła, tak że uderzyła w nią gęstsza skorupa oceaniczna i znalazła się pod nią. To odkrycie, że przeciwstawianie się różnych typów skorupy ziemskiej na wcześniej istniejącej granicy płyt prowadzi do subdukcji, może pomóc wyjaśnić, w jaki sposób powstają inne nowe strefy subdukcji na całym świecie.

 

Strefy subdukcji są głównymi siłami napędowymi tektoniki płyt, dlatego są główną przyczyną ruchu płyt na Ziemi. Są również bardzo destrukcyjnymi granicami płyt. Kiedy płyta skorupy oceanicznej zapada się pod skorupą kontynentalną, skały na powierzchni skręcają się, pękają i deformują. Tymczasem płyta oceaniczna zapada się w płaszcz, gdzie topi się zmieniając się nie do poznania.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika sdgds

jesli cos idzie pod spod to

jesli cos idzie pod spod to ta druga musi isc do gory.

no nie ma siły. mierzesz dwa materiały i wpychasz je na siebie

albo zbiór desek cokolwiek, a tego nie obserwujemy. chyba, ze niżej jest dziura lub druga czesc jest twardsza na ogromnej powierzchni (inaczej sama sie polamie bo wygiecie bedzie dzialac jak lewar, mala sila  powoduje ogromna)

Portret użytkownika moon fake

Co jest twardym dowodem np na

Co jest twardym dowodem np na big bang albo że czarne dziury mają masę? Tylko się nie wspieraj tym że ktoś tam coś powiedział . TY MASZ mi udowodnić że dobrze rozumiesz pojęcie o którym mówisz.Żadni naukowcy- nie chcę o nich słyszeć bo sam na wylot przejrzałem ich brak logiki i nieróbstwo wspierające lobby biznesowe wzamian za granty. Jeśli nie wiesz JAKI konkretnie wpływ ma system kapitalistyczny na rozwój nauki to ...do nauki- pora abyś poszukał danych na ten zasadniczy temat a potem uderzał w dywagacje czy ja mówię od rzeczy - nie powtarzam jak wrony. Wrony jedzą padlinę intelektualną a mnie to obce. Jasne?!

Skomentuj