Ukraińskie fabryki, pomimo zakazu, nadal eksportują towary wojskowe do Rosji

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Ukraińskie firmy nadal dostarczają sprzęt dla rosyjskiej armii, pomimo trwającego konfliktu na wschodzie kraju. Z Ukrainy do Rosji trafiają części do samolotów, śmigłowce i rakiety, informuje Washington Post. Władze w Kijowie podjęły próby wstrzymania eksportu, ale napotkały opór robotników, broniących przedsiębiorstw.

Współzależność obu krajów sięga sowieckiej przeszłości. W czerwcu br. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zarządził  zaprzestania eksportu wyrobów wojskowych do Rosji, ale na niewiele to się zdało. Handel ze wschodnim sąsiadem nie został przerwany.

„Po dziewięciu miesiącach protestów i wojny, gospodarka Ukrainy przeżywa głęboką recesję, a kraj nie może pozwolić sobie na utratę miejsc pracy, zwłaszcza w kluczowych branżach przemysłu na wschodzie, gdzie znajduje się wiele zakładów” – pisze Washington Post.

Według dziennikarzy, prawie wszystkie niezbędne silniki do śmigłowców bojowych i transportowych, a także „większość” silników do samolotów transportowych Rosji w dalszym ciągu wytwarza Zaporoże, a konkretnie przedsiębiorstwo Motor – Sicz (Мотор - Сич). Rzecznik zakładu powiedział, że istnienie fabryki uzależnione jest od Rosji. Co więcej, zarząd fabryki uważa, że „interes narodowy jest ważniejszy niż gospodarka, ale jak to wytłumaczyć bezrobotnym?”


Konsekwencje pogarszających się stosunków z Rosją są coraz bardziej odczuwalne na przykład w zakładach Jużmasz (Южмаш). Pracownikom obniżano pensje, a tydzień pracy skrócono do trzech dni, bo brakuje zamówień z Rosji.


Obecnie Rosja ze swej strony, już podejmuje kroki, aby zwiększyć moce przerobowe swoich rodzimych fabryk. Prezes rosyjskiego Rosteku, konkurent Motor – Sich, w czerwcu obiecał zwiększenie produkcji silników z 50 do 300 – 350 rocznie do 2016 roku. Jednak według doniesień rosyjskich mediów, podejmowane wysiłki na razie nie powiodły się.

Tymczasem, jeśli Motor – Sicz przestanie dostarczać silniki do rosyjskich śmigłowców, Moskwa może mieć problemy z importem swoich samolotów i realizacją zobowiązań wobec swoich partnerów i sojuszników.

Budowa silników dla armii rosyjskiej wymaga odpowiedniej techniki. Do 2020 roku armia rosyjska powinna otrzymać tysiąc nowych helikopterów. Na bieżąco trzeba też produkować elementy, których wymiana jest konieczna podczas eksploatacji używanego sprzętu.

Przypomnijmy, że 16 czerwca prezydent Poroszenko zakazał współpracy z Rosją w sferze wojskowej. Eksperci zaraz policzyli, że zerwanie współpracy między Ukrainą i Federacją Rosyjską dotknie aż 79 859 ukraińskich i rosyjskich przedsiębiorstw, działających w branży. Pod koniec lipca, prezydent Rosji Władimir Putin przyznał, że Rosja ma „trudności” w kwestii substytucji importu w dziedzinie wojskowości. Poza Ukrainą, program współpracy z Rosją w sferze zbrojeń, zerwały kraje zachodnie.

Londyn w marcu wycofał niektóre licencje na dostawy do Federacji Rosyjskiej towarów wojskowych, tj. tkaniny i drobne części do produkcji hełmów. Suma tych dostaw szacowana była na 37 milionów funtów. Wielka Brytania rozważa wprowadzenie całkowitego embarga na dostawy broni do Rosji.


Berlin z kolei, w marcu i kwietniu tego roku postanowił zawiesić całą wojskową współpracę z Rosją. Ponadto Niemcy nalegali na zawieszenie budowy wojskowego centrum szkoleniowego w okolicach Niżnego Nowogrodu (kwota kontraktu wynosiła 100 mln euro).


Jedynie Francja nie podjęła jeszcze decyzji o całkowitym zawieszeniu współpracy z Rosją, choć apelują o to zachodni sojusznicy. Zachód podejrzewa Moskwę, że ta zbroi i wspiera separatystów, walczących na wschodzie Ukrainy. Europa potępiła także „nielegalną” aneksję Krymu.

 

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika darek1

W takim postępowaniu Ukrainy

W takim postępowaniu Ukrainy widzę furtkę dla naszych polityków bo jest to dobry powód do wycofania się ze wsparcia Ukrainy. Ale chyba są za głupi żeby tak postąpić, albo boją się, że politycy ukraińscy zaczną sypać kto im pomagał urządzić przewrót.

Portret użytkownika buła

Ja p......  UE wprowadza

Ja p......  UE wprowadza sankcje oburzenie ,że Żabojady mistrale sprzedają a to sami Ukraincy im części do sprzętu wojskowego sprzedają????? Pocałujta w d... misia niech sobie w takim wypadku anektują całą Ukraine w p....

Portret użytkownika achiles38

Nie jest to komfortowa

Nie jest to komfortowa sytuacja dla gospodarki zbrojeniowej Rosji, ale tragedii tam z tego tytułu by nie było, gdyby nawet przestali by dostarczać Ukraińskie zakłady te silniki i inne podzespoły. Jak powszechnie jest wiadome myśl technologiczna tych podzespołów jest głównie pochodzenia Rosyjskiego, a zakłady produkujące to na Ukrainie były jedynie podwykonawcami z racji mniejszych kosztów produkcji i równoważenia bilansu wymiany handlowej przez oba te kraje. W razie potrzeby Rosjanie wybudują sobie te fabryki u siebie, w bardziej przewidującym Kazachstanie, albo na Białorusi, chociaż z tym ostatnim krajem, to nie takie pewne, bo prezydent tego kraju, trochę lawiruje i nie jest tak mocno obecnie pewny, jak kiedyś. Ponadto wedle doktryny wojskowej FR śmigłowce nie odgrywają głównej roli, wiadome jest powszechnie dla planistów wojskowych, że helikoptery są skuteczną siłą ognia, ale też dość łatwym celem do strącenia i to przy małych nakładach środków technicznych i żywych. Tak czy siak, FR może sobie poradzić w razie zerwania tych kontraktów i poradzi sobie co prawda z poślizgiem czasowym na odbudowę tych zakładów u siebie, natomiast Ukraińskie zakłady je produkujące sobie, nie poradzą, bo zachodni producenci tylko czekają by ci wypadli z rynku tych technologii i na bank ich na swoich rynkach z otwartymi rękami w zamian za utratę jedynego rynku zbytu, nie powitają,. Zresztą dla wszystkich wtajemniczonych jest oczywiste, że po to też ten konflikt wywołano, by odciąć Rosję od dostaw tych komponentów uzbrojenia, a Ukraińskie fabryki to wykonujące pozamykać i zaorać, tak jak to zresztą i u nas zrobiono z większością zakładów, po 89 roku. I nie tylko zbrojeniówki to się tyczy, ale wielu innych dziedzin przemysłowych. Swoją drogą sam się dziwię głupocie Ukraińskich Oligarchów, że oni jeszcze nie widzą tego, że ich dochody po przejęciu przez zachód tego kraju drastycznie stopnieją, a ludzie zdziadzieją, co doprowadzi, do następnego Majdanu, tylko tym razem tego właściwie skierowanego,  przeciw ich odwiecznym ciemiężycielom i wyzyskiwaczom. 

Portret użytkownika Cezar

Nielegalna aneksja krymu,a ja

Nielegalna aneksja krymu,a ja sie pytam do kur....y nedzy czy podsluchiwanie kazdego, czy to jest legane,te koszerne zydoskie swinie wszystko co nie od nich to nielegalne,ale co swinia zydoska robi to jest legalne,kur....a jacy ci zydzi sa popier.....i,paranoja zydoska przekroczyla sama siebie.

Portret użytkownika maxi172

Gdyby nie te ''koszerne

Gdyby nie te ''koszerne świnie'', jak to określiłeś, dzisiaj byś się uczył cyrylicy i siedział w piwnicy w niebieskim hełmie na łbie z białym kwadratem na czole, podczas gdy nasi wschodni bracia słowianie chodzili by od domu do domu z posługą czy wszystko oby politycznie jest w porządku. Polska to wedle wszelkich ustaleń rów atomowy w razie odpukać w niemalowane. To dzięki pieniądzu jeszcze jesteśmy krajem i Polakami, bo tu się drzwi do europy otwierają i oni w Rosji i oni tutaj o tym doskonale wiedzą. Dzisiaj wojna jest nie opłacalna gospodarczo oczywiśćie w tej częśći świata. 

Portret użytkownika Michaleddon

Totalnie sie z toba nie

Totalnie sie z toba nie zgadzam. Gdyby nie bylo tych "koszernych swin| to... itd. 
Mysle po pierwsze ze trzeba umiec widziec calosc obrazka i to ze sa zawsze dwa bieguny, dwa konce kija ,dwie strony medalu itp..
Sa katolicy fanatycy ktorzy przynosza wiecej szkody niz pozytku i dobrzy normalin ktorzy zwyczajnie zyja i staraja sie nasladowac Chrystusa, zyc dobrze. 
Sa normalni muzulmanie ktorzy sami maja dosyc chorych dżihadistów i mysla o spokojnym zyciu w zgdodzie z innymi. Sa i dżyhadisci...
Sa normalni zydzi ktorzy krzywdy innym nie zycza i sa zydo-syjonisci, ktorzy za Żydów sie podaja o choc z kultury i przodkow sie wywodza Zydami nie sa. 
I gdyby tych wlasnie nie bylo swiat bylby duzo lepszym miejscem, komuny tez by nie bylo, wiesz? I Marks i Engels byli Syjonistycznymi agentami..
Zreszta co by bylo gdyby. Liczy sie co jest, a jest zle, Ludzie zyc jak najlepiej i "wydzielac" jak najwiecej pozytywnej energii, energii milosci o ktorej mowil np Chrystus. Naschodzi reset na Ziemi i wierzcie mi lub nie, nie chcielibysmy byc przepelnieni zlymi intencjami, myslami i wibracjami kiedy nastapi. Chyba ze ktos lubi swiat jakim jest teraz i zyczy sobie reinkarnowac w nieskonczonosc w takich okolicznsciach przyrody Język

Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...

Portret użytkownika koń który mówi

Gdyby nie te "koszerne

Gdyby nie te "koszerne świnie" udające Rosjan (NKWD, SB i reszta) to nie zginęłoby kilkadziesiąt tysięcy polskiej inteligencji - profesorów, lekarzy, prawników, wysokiej klasy wojskowych, itd. a setki tysięcy nie byłyby prześladowane i zmuszone do emigracji swego czasu.
Drzwi do Europy? Chyba do gejropy sterowanej przez niemców bo w Europie jako takiej to my jesteśmy od zawsze. Ale takiego bezrobocia, ubóstwa, upadku moralności i szaleństwa jak teraz za PRL nie było.

Skomentuj