Ukraińcy twierdzą, że wschodnia Polska to okupowana zachodnia Ukraina

Kategorie: 

Źródło: Internet

Jak wiadomo bezkrytyczne uwielbienie do Ukrainy urosło obecnie do oficjalnego stanowiska państwa polskiego. Objawia się to tym, że o Ukrainie i Ukraińcach wolno się wypowiadać tylko pozytywnie, a kto powie coś krytycznego jest od razu stygmatyzowany jako "ruski troll". Doprowadziło to do tak wielkiego rozzuchwalenia tego narodu, że zaczynają agresywnie domagać się oddania im we władanie sporej części terytorium naszego kraju.

 

Nie jest to nowa sprawa, ale bezczelność strony ukraińskiej doprawdy poraża. Nie dość, że nie uznają oni swojej winy w zakresie bestialskiego wymordowania ponad 100 tysięcy Polaków zamieszkujących terytorium Rzeczpospolitej, to jeszcze w myśl zasady "łap złodzieja" sami oskarżyli Polaków o ludobójstwo. Pisał o tym publicznie Ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.

 

Była to jego reakcja na uchwałę polskiego parlamentu w sprawie oddania hołdu ofiarom ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Zapowiedział, że w odpowiedzi na to ukraińscy politycy i parlamentarzyści będą udowadniać, że to Polacy mordowali Ukraińców. Gdyby ktoś pozwolił sobie na takie kłamstwa w kontekście holokaustu już miałby spore kłopoty, ale na wypowiedzi pana Deszczycy nie było nawet żadnej reakcji naszego MSZ.

 

Trudno się dziwić, że przy takiej kapitulacji Polaków, strona ukraińska pogrywa sobie z nami coraz ostrzej. Ostatnio znany kijowski adwokat, Ołeksij Kurinnyj, sympatyzujący z otwarcie banderowską partią Swoboda, oświadczył, że rozpoczynają się prace nad specjalną ustawą, która wyliczy wszystkie roszczenia terytorialne względem Polski. Z zapowiedzi wynika, że władze w Kijowie będą zobligowane do wystąpienia o zwrot terytorium określanego przez nich jako "Księstwo Halico-Wołyńskie" albo "Zakierzoński Kraj". W jego skład wchodziły okolice Chełma, Przemyśla, Jasła, Rzeszowa, aż do Białej Podlaskiej. Ukraińscy politycy określają ten obszar "ukraińskimi ziemiami etnicznymi".

W tym kontekście zaplanowano też przygotowanie projektu ustawy stwierdzającej, że wysiedlenia Ukraińców z Chełmszczyzny było przestępstwem Polski przeciwko ludzkości. To paradne, że w ukraińskich głowach powstała alternatywna rzeczywistość, w której bestialskie mordowanie tysięcy Polaków, w tym kobiet i dzieci, urasta do rangi walki narodowo-wyzwoleńczej Ukrainy, a powojenne przesiedlenia spowodowane przebiegiem linii Curzona określają jako coś zbrodniczego.

 

Doprawdy trudno zrozumieć zupełną ciszę w polskich mediach na ten temat. Jest to przecież potencjał nawet na konflikt zbrojny, ale potencjalnym agresorem na nasz kraj może być ukochana przez rządzących Ukraina, a jej konstruktorem mogą być nacjonalistyczne partie wspierane podczas awantury na kijowskim Majdanie, między innymi przez rządzącego obecnie w Polsce Jarosława Kaczyńskiego. Wszak jakoś trzeba będzie zrekompensować utratę Krymu i Donbasu.

 

 

 

 

 

Na podstawie:

http://svoboda.org.ua/news/events/00109741/
http://reporters.pl/1632/na-ukrainie-zadaja-od-polski-zwrotu-ziem-ambasador-oskarza-polako...

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)Komentarze

Portret użytkownika Rurykowicz

Ta się rabom powaliło w

Ta się rabom powaliło w głowach,wasza ukraina to moja Ruś Kijowska gdzie przodkowie moi Ruryka na tronie siedzieli,tak samo w maskwie i warszawskim i halickim i włodzimierskim,jak to wasze a ja wam dał?,25 bata i 30 w dyby za takie ruszanie własności cara Słowian od Renu po Kamczatke i Mongolskie pola

Portret użytkownika Greg_Rzeszów

Polityka PiS jest w kwestii

Polityka PiS jest w kwestii ukrainskiej jakaś pomyłka. Jak mozna wspierac ludobójców, morderców. Niech ten Kaczyński sie ocknie z marazmu a najlepeij niech PiS odejdzie od wladzy!!!. Taraz mamy w Polsce zatrzęsienie tego ukraścierwa. W samym Rzeszowie (o który nawet ścierwo ukraińskie sie dopomina) jest mnóstwo ukrainców (studiuja, pracują). I jeszcze otrzymali ruch bezwizowy. Szok. W pierwszej kolejności pójdę na front bronic Rzeczypospolitej przed ta zarazą.

Portret użytkownika JAnko

Co za stek bzdur. Jacy

Co za stek bzdur. Jacy ukraińcy się tego doamagają? Kto? Masz jakieś badania, dokumenty rządowe? Rząd ukrainy ma takie stawisko oficjalnie? 

To co tutaj jest napisane to totalna bzdura. Faktem może być, iż jakaś tam grupka gimnazjalistów coś tam sobie burczy pod nosem i publikuje jakieś dziwne mapki. Jeśli to ma być ten argument, no to nie jesteś profesjonalny. I nie potrzebnie jątrzysz. Na zachodniej Ukrainie jest dokładnie odwrotnie. WIem bo byłem tam turystycznie kilka razy. Ludność miejscowa jest bardzo mila i pozytywnie nastawiona do Polski i polaków. Dużo ludiz w przygranicznych miejscowościach dobrze mówi po polsku, i chetnie widziałaby się w naszym kraju. Także te twoje wypociny to niczym nie uzasdniony jezyk nienawiści. Po co? Dlaczego? 

Portret użytkownika fix

Oczywiscie wschod jest piekny

Oczywiscie wschod jest piekny.na wschodzie duzo plakatow wstap do wojska.mlodzi ludzie uciekli za granice.czy naprawde tylko tak da sie ratowac ten kraj.dlaczego mlyny coraz dalej od rolnikow. Jakie ochronki terenowe. Tu potrzeba miejsc pracy normalnych. Oczywiscie musi byc ochrona ta co jest obecnie i moze ciut wiecej patrzac co sie wyprawia na swiecie, ale zeby polacy tam wracali potrzeba normalnosci.a tu pociagi nie dojezdzaja autobusy rzadko.qwa obudzic sie trzeba.

Portret użytkownika 1

Ukraińska bezczelność 

Ukraińska bezczelność  zaczyna przechodzić wszelkie granice. I dopóki nie damy kopa bandersynom to ędą coraz agresywniej łapy wycigągać po nasze ziemie. Szkoda że w 1991 nie zażądaliśmy przynajmniej zwrotu Lwowa a powiniiśmy zaanektować całą północno zachodnią Ukrainę aż po Kijów w sumie. Tylko kto włąściwie by chciał sie potem użerać z bandersynami?

Portret użytkownika Ogo Pogo

Wybaczcie .Odrobinę z innej

Wybaczcie .Odrobinę z innej beczki.Zarejestrowałem się na sąsiedniej stronie nickiem Banderapederasta.Strona ta pt.innemedium."Wykładowcy" tej strony, główni komentujący to niejaki BACA vel CABAJ.. Dwie zdrowo w glace klupnięte osobowości.Niewykluczone ,że ŻYDZI.W normalnych nie lewackich warunkach już o 4 rano "pukała"by do nich Policja za sianie nienawiści religijnej.Niestety w kolejnej fazie odsłony okupacji Polski są prawdopodobnie wspierani.Nie daj Jahwe ,gdy złorzeczyli by "jakimś tam braciom w jakiejś starszej wierze".Mahometom z allahem radykalnym.Nic z tych rzeczy.Pewni .Absolutnie pewni ,że nie wpadnie do nich jezuicka bojówka z narzędziami do kastracji.Jadą na całego.Dwa antypolskie durnie.Gudłaje.Ciule.Banderocioty.Zdeprawowani nie potrafiący dostrzec swej małości. Obrzezane na kiepełe penisy.Wybaczy admin luboż cenzor ale odpowiadam w stylu ,który te dwie schizofreniczne osobowości reprezentują.Ta schizofremia cenzuruje mnie ze względu na nicka Banderapederasta ,który nie jest objawieniem a stwierdzeniem faktu dotyczącym cioty bandery.Próbowałem kilkukrotnie.Nic.Cabaj vel Baca niezłomni w swych żydowsko ukraińskich nienawistnych katolikom pryncypiach.Dwa Kutasy a może dwa w jednym: jeden wielki Kutas.Proszę wybaczyć z mojej strony odrobinę  wulgarne wstawy.W takim przypadku jadę na limicie.Mój nick robi swoje.Banderapederasta.Tenże baca albo baco cabajo podobny przedrukował o polskich lechickich królach ,imperatorach historię.W tym momencie okazuje się ,że to gomółka koszernego z koszernego "mleka" ,które popuścił knurr Pork Poroszenko.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika demaskator

Jestes zakłamanym

Jestes zakłamanym wielonikowym ruskim trolem, aka brusek aka saszatrtankistov i wiele innych nicków. Piszesz to co ci każe twój politruk, wciąż w kółko to samo,  siejący nienawiść bełkot. Kto ćwiczy atak nuklearny na Polskę, kto czci najwiekszych morderców w historii tego świata ? Stalina, Putina. Kto wywiózł setki tysięcy Polskiej inteligencji do łagrów na sybir, kto strzelał w potylice naszym oficerom ? Nigdy rusek nie będzie naszym sojusznikiem i wypad na kacapskie fora. Juz kiedyś ktoś rozszyfrował taką padlinę ja ty : płatny zdrajca, pachołek rosji.    

Portret użytkownika UPAdlina

twoja piana banderowski

twoja piana banderowski szmaciarzu od tymy niczego nie zmieni !! ....Nie jestem wielonickowy, w przeciwieństwie do ciebie i twoich kolegów, a my jako Polacy nie potrzebujemy ruskich trolli, bo nienawiść do was banderowskich gnid mamy na tyle dużą, że wystarczy jej bez pomocy ruskich trolli !!.........Bełkoczesz wszo ciągle ty to samo i siejesz swoją prymitywną banderowską propagandę, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością !!.....Taki prymitywny bełkot może przejdzie w kijowie, ale nie w Polsce !!.........Za dobrze pamiętamy setki tysięcy bestialsko zamordowanych kobiet i dzieci przrz twoją upadlińską nację !!........Dzisiejsza upadlina to banderowskie szambo, które jest śmiertelnym wrogiem Polski, a które jest także wrogiem Rosji, a więc Rosja naturalnie staje się polskim sojusznikiem w zwalczaniu twoich wsiarzu zwyrodniałych koleżków!!........Tłumacszyłem ci hrywnowa dziwko, że jeżeli Polska instaluje sobie wojskową infrastrukturę największego swiatowego bandyty zza oceanu, który od dekad napada na inne narody i morduje ich obywateli, to niestety musi się liczyć, że państwa sąsiednie jak Rosja ćwiczą ewentualny atak na takie instalacje, idioto !!.......Jeżeli zainstalujesz sobie na podwórku obóz z bandziorami, to do kogo capie upadliński będziesz miałpretensje, gdy policja pacyfikując bandytów jednocześnie rozwali ci chałupę !!......Do siebie, jełopie!!.........Przypominam ci też, banderowski rzygu. że w czasach zimnej wojny usmany miały doktrynę wojenną mówiącą o ataku nuklearnym na całej linii Wisły!!.......90% populacji Polski przestałoby istnieć !!..........Poucz się barani łbie historii, to się dowiesz, że Rosja skończyła się w 1918 roku, a na jek miejscu powstał żydo-bolszewickitwór zwany ZSRR, więc z pretensjami ćwoku o strzelanie w tył głowy i wywózki spadaj do zachodnio-europejskiej żydowni, bo to jej dzieło !!........Rosja była taką samą ofiarą, jak Polska !!......Żydo-bolszewia zabiła 60 mln Rosjan, tępy upadliński chachle !!.........Właśnie, że Rusek bedzie polskim sojusznikiem w niszczeniu wspólnego wroga, czyli banderyzmu na upadlinie!!........Możesz sobie płakać razem z tymą. ale to upadliniec nigdy nie będzie polskim sojusznikiem!!.......W czasie powstania warszawskiego, każdy złapany upadliniec miał malowane "U" na plecach i kula w łeb !!.......Nikt ich nie brał do niewoli, a niemców tak !!........Tak jesteście tu lubiani chachły !!.........Popłacz sobie banderowski ćwoku !!..........I jeszcze jedno !!.......Ja tu jestem u siebie, a nie ty wszo !!........Więc wypad na tvn24 i tam się pożal, bo tu jesteś zlewany przez wszystkich, banderowski błaźnie !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika demaskator

Kolejny artykuł z Ukrainą w

Kolejny artykuł z Ukrainą w tle i kolejny siarczysty paszkwil majacy skłócić dwa narody, bo taka jest oficjalna propagandowa linia putlera. Ludzie zacznijcie mysleć a nie cytować czy wręcz przedrukowywać kłamliwe artykuły z RT, Sputnika i innego ruskiego medialnego rynsztoka. Ad meritum napisze tylko, między innymi Dymytro Jarosz b. lider Prawego Sektora wydał oświadczenie że Ukraina nie ma żadnych roszczeń wobec Polski i Polaków i taka jest oficjalna linia ukraińskiego rządu. I szkoda komentować wypowiedż jakiego nic nie znaczącego oszołoma próbujacego podważyć legalność naszych wschodnich granic. U nas też są liczni popaprańcy domagajacy się zwrotu Królewca, przyłączenia Litwy do Polski, czy czeskiego Zaolzia. Mamy XXI wiek i rewizja granic już nie ma sensu w czasach gdy kazdy konflikt może stać się zalążkiem III WŚ. Poza tym Ukraina jest Polsce potrzebna jako bufor utrzymujacy w bezpiecznej odległosci azjatycką dzicz z Rosji.     

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

takie bzdety gnido

takie bzdety opowiadaj sobie u siebie swoim kolegom skakunom majdaniarskim !!......Banderowska upadlina kultywuje nazizm (zdjęcia chyba wsiarzu widziałeś)!!.........Takie trolle od tymy jak ty są ogólnie znane z retoryki typu: upadlina banderowska dobra, a Rosja zła !!.......Tak się składa, że banderyzm jest wrogiem i Polaków i Rosjan, dlatego też Rosja jest naturalnym sojusznikiem Polski w zwalczaniu banderowskich ścierw!!.........Upadlina Polsce nie jest potrzebna do niczego i lepiej, żeby została podzielona i znikła, a jeżeli ma być to słaba !!........To nie Rosja ma roszczenia terytorialne do Polski, ale upadlina banderowska i zaprzeczając temu robisz z siebie idiotę, bo w Polsce każdu o tym wie !!........Jakie plany w stosunku do Polski ma banderowska upadlina masz poniżej !!........Polacy potrzebują właśnie Rosji, aby sprowadzić do parteru banderowską nazistowską upadlinę!!........

FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej  22.VI.1990.

/W.Poliszczuk "Gorzka prawda - zbrodniczość OUN-UPA"- Toronto 1995 - str. 372-379/

"Uchwała zawiera 60 stron maszynopisu. Obejmuje różne sprawy współczesne, w tym stosunek OUN jako awangardy narodu ukraińskiego - do Polski i Polaków. Nakazuje szerzenie kultu Stepana Bandery i Romana Szuchewycza - "Czuprynki" oraz metropolity Andrzeja Szeptyckiego przez upamiętnianie w miastach i wsiach pomnikami, jak i nadawaniem ich imienia szkołom, ulicom i placom. W razie oporu lub sprzeciwu obecnej władzy stosować przymus fizyczny, "pozbywając się dużej ilości Moskali, którzy zaśmiecają nasza ziemię". W razie ociągania się stosować nawet "metoda, wypróbowaną przez UPA na Polakach. OUN wykorzystuje jako awangarda narodu wszystkie partie polityczne oraz komitety cerkiewne Ukraińskiej Katolickiej Cerkwi, której księża sprzyjają OUN.

Zgodnie zwczesniejszymi postanowieniami Krajowego Prowidu każda ukraińska rodzina w diasporze wpłaca po 1.000 dol. USA na fundusz "Wyzwolenia Ukrainy". Przegranie przez "Ruch" wyborów na Ukrainie uważane jest za śmierć ukrainizmu nad Dnieprem.

Sprawy polskie:

1. na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Ukrainy Zachodniej;

2. w diasporze;

3. w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy Zacurzońskiej.

1. Popieramy gorąco wysiłki wyzwoleńcze narodów bałtyckich, Litwy, Łotwy i Estonii, popieramy wysiłki wyzwoleńcze Mołdawian, Gruzinów i Ormian. Solidaryzujemy się z walką o wolność bratniego narodu białoruskiego, pamiętając jednocześnie, że wywodzi się on z naszego ukraińskiego gniazda - Kijowskiej Rusi i do tego gniazda w przyszłości powinien wrócić.

...Z postkomunistyczną Polską należy utrzymywać stosunki przyjazne i na zasadach wzajemności. Aby nie drażnić Polaków i rządu należy przyznać im na Ukrainie pewne uprawnienia w zakresie wiary, kultury i szkolnictwa, bacząc równocześnie, aby te koncesje nie poszły zbyt daleko. Wykluczyć organizowanie się Polaków pod względem politycznym. Przede wszystkim należy narzucić Polakom nasz punkt widzenia na historię i na stosunki ukraińsko-polskie. Nie dopuścić do głoszenia, że Lwów, Tarnopol, Stanislawów, Krzemieniec i in. kiedykolwiek odgrywały rolę polskich ośrodków kultury. Zawsze były to ośrodki kultury ukraińskiej. Polacy nie odgrywali w nich najmniejszej roli, a to, co o nich głosi się dzisiaj, zaliczyć należy do polskiej szowinistycznej propagandy.

Młodzież polską wciągać do patriotycznych akcji związanych z rocznicami patriotycznymi - w tym związanymi ze sławnymi dziejami UPA. Pozwoli to nie tylko zachwiać wiarę w polską propagandę państwową, ale także doprowadzić do rychłej ukrainizacji polskiej młodzieży zrażonej kłamstwami polskiej propagandy odnośnie UPA.

Koncesje w sprawie szkolnictwa polskiego i kultury uzależnić od podobnych koncesji udzielonych Ukraińcom w Polsce. Głosić, że w Polsce mieszka jeden milion Ukraińców, utrudniać Polakom odbudowę cmentarza Orląt, ale niezbyt nachalnie, aby nie dać im do rąk międzynarodowego atutu propagandowego, że nasze starania o wejście do Europy nie są szczere (chodzi o to, że cmentarz Orląt jest cmentarzem wojskowym, tedy zgodnie z konwencją międzynarodową jest pod ochroną prawa międzynarodowego).

Oddawanie Polakom kościołów uzależniać od oddawania Ukraińcom w Polsce obiektów cerkiewnych a przede wszystkim oddanie przez Polaków Ukraińskiej Katolickiej Cerkwi katedry greckokatolickiej w książęcym grodzie Przemyślu. Nie zaszkodzi tego faktu łączyć ze zwróceniem Polakom kościoła Sw. Elżbiety we Lwowie a także obiektów kościelnych w Tarnopolu Stanisławowie. Nie można pod żadnym pozorem dopuścić do reaktywowana polskiej hierarchii, czyli powrotu na nasze ziemie polskich biskupów. To mogłoby oznaczać na przyszłość niebezpieczeństwo odrodzenia na Ukrainie (zachodniej) niepożądanej polskości i polskiego szowinizmu o ambicjach politycznych. Obrządek łaciński na Ukrainie podporządkować hierarchi Ukraińskiej Cerkwi Katolickiej i jej patriarsze z siedziba na Górze św. Jura wt Lwowie. Sporządzać i systematycznie uzupełniać spisy Polaków mieszkających na Ukrainie a przede wszystkim na Ukrainie Zachodniej. Spisy te oraz adres) służyć będą sprawie Ścisłej kontroli ich poczynań. Znając historię i zdolności konspiracyjne Polaków nie można wykluczyć, że w przyszłości zecha konspirować przeciwko samostijnej Ukrainie. Nie można też wykluczyć, że znajdą się w Polsce siły rewizjonistyczne, które zechcą odebrać Ukraińcom Lwów. Pomocnymi w tym mogą być właśnie konspirujący Polacy. Dlatego w najbliższej przyszłości, gdy Ukraina pozbędzie się swoich własnych komunistów, ujawniani Polacy powinni złożyć przysięgę lojalności i wierność samostijnej Ukrainie. To samo uczynić winni polscy księża, zakonnicy i zakonnice.

Nie utrudniać Polakom wyjazdów do Polski na pobyt stały, lecz je ułatwiać. Pamiętajmy, że odwiecznym celem Ukraińców i naczelnym OUN była depolonizacja ziem zasiedlonych od kilku pokoleń przez Polaków. Ułatwiając maksymalnie wyjazdy do Polski, należy równocześnie ułatwiać im czasowe kontakty z krewnymi i znajomymi w Polsce. Młodym, którzy odwiedzają krewnych w Polsce lub znajomych, utrudniać wstęp na wyższe uczelnie. W ogóle ograniczyć studia Polakom i nie dopuszczać do powstania silnej warstwy inteligencji. Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej...

2. Mamy wiele dobrych przykładów z przeszłości wspólnej walki ukraińsko-polskiej prowadzonej przeciwko komunizmowi. Te dobre tradycje należy kultywować, zacieśniając więzy z tymi organizacjami, które mają realistyczne podejście do stosunków ukraińsko-polskich. Wykazywać, że we wspólnej walce z komuna Ukraińcy byli stroną aktywną i inspirującą. Innymi słowy aby Polacy uznawali przywódczą rolę Ukraińców. Eliminować wszelkie polskie próby zmierzające do potępienia UPA za rzekome znęcania się jej na Polakach. Wykazywać, że UPA nie tylko nie znęcała się nad Polakami, ale przeciwnie, brała ich w obronę przed hitlerowcami i bolszewikami. Polacy byli też w UPA. Mordy, którym zaprzeczać nie można, byty dziełem sowieckiej partyzantki lub luźnych band, z którymi UPA nie miała nic wspólnego, pomniejszanie roli wyzwoleńczej UPA w skali europejskiej jest niedopuszczalne. Wszelkimi siłami dążyć do tego, żeby w różnych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawała iż były to przykłady palenia wsi ukraińskich i mordowania Ukraińców przez AK, wykazywać podobieństwo między UPA i AK, podkreślając wyższość pod każdym względem UPA nad AK. Wymuszać na Polakach przyznawanie się do antyukraińskich akcji, potępienia przez nich samych pacyfikacji i rewindykacji przed wojną i haniebnej operacji Wisła po wojnie. Wszystkie te akcje przyniosły wiele cierpień i krwi narodowi ukraińskiemu. Podkreślać to w komunikatach, które koniecznie muszą być publikowane w językach obcych, zwłaszcza w angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. 

Zmierzać do tego, aby miarodajne czynniki polskie na emigracji zrzekły się wszelkich zamiarów i myśli rewindykacji względem Ukrainy a sprawę Ukrainy Zacurzońskiej (Zasanie, Chełmszczyzna, Podlasie i Łemkowszczyzna) pozostawić otwartą, sugerując, że zostanie ona załatwiona z korzyścią dla obu stron przez narodowe rządy w pełni suwerennych państw samostijnej Ukrainy i postkomunistycznej Polski. Na takim stanowisku stoi już obecnie Konfederacja Polski Niepodległej. Tę organizację i jej ludzi należy wspierać. W takim też duchu należy urabiać polską opinię publiczną na obczyźnie, za pośrednictwem polskich organizacji i będących w polskich rękach środków informacji. W tym celu należy przenikać do polskich organizacji tam, gdzie jest to możliwe i lansować nasz punkt widzenia cierpliwie ale uparcie, zyskiwać zwolenników wśród Polaków, a tam, gdzie to najbardziej celowe, nie żałować środków z Funduszu Wyzwolenia Ukrainy. Kupować audycje w polskim radiu oraz miejsca w polskich gazetach. Wchodzić do polskich zespołów redakcyjnych. Dyskusje prowadzić w duchu heroizmu UPA i nie kwestionowanej ukraińskości Ukrainy Zacurzońskiej ze stolicą w książęcym grodzie Przemyślu.

3. Obecna Polska przeżywa dobę swojego ponownego odrodzenia, której siłą sprawczą jest ruch znany na Świecie pod nazwą Solidarności. Ruch ten zdobył sobie międzynarodową sławę jako rozsadnik komunizmu na Świecie. Taka opinia o Solidarności krzywdzi nas i nie jest nam potrzebna. Nasza propaganda powinna iść w kierunku wykazania, że Solidarność nie była tą siłą sprawczą, lecz UPA, która zainspirowała siły antykomunistyczne do działania. UPA walczyła z bolszewią ponad 10 lat a jej duch żywy nigdy nie wygasi. Duch UPA zapłodnił Solidarność do czynu. Tak powinien rozumować każdy Ukrainiec, tak samo powinien rozumować świat i my mamy światu w tym dopomóc, bo inaczej znowu naszą chwałę przypiszą sobie Polacy.

Stosunek zdrowych sił ukraińskich do obecnej polskiej rzeczywistości powinien być zróżnicowany i uzależniony od naszych interesów. Polska jest Ukrainie potrzebna jako sojusznik do rozbicia ZSRR. W tym celu należy popierać w Polsce wszystkimi siłami wszystko co ma posmak antyrosyjski. Katyń, wywózki na Sybir, zbrodnie NKWD i UB. Taki stan rzeczy odwraca uwagę Polaków od UPA, która polscy komuniści przedstawili narodowi polskiemu kłamliwie nie jako zbrojny ruch narodowo-wyzwoleńczy, lecz jako bandy. Podkreślać z całą mocą, ze pełne wyzwolenie Polski nie jest możliwe bez samostijnej Ukrainy (vide Michnik). Oznacza to pełne zaufanie Polaków do antymoskiewskiej polityki Ukraińców, pozwoli na ich zupełny bezkrytycyzm i na pełne ich zaangażowanie po naszej stronie. Zaangażowanie to ma pomóc do umocnienia pozycji Ukrainy i osłabienia Polski, co pozwoli w przyszłości podporządkować państwo polskie ukraińskim interesom narodowym.

Najpilniejsze zadanie na najbliższą przyszłość: doprowadzić do tego, żeby władze polskie jednostronnie przyznały (złożyły deklarację), że względem samodzielnej Ukrainy nie wysuwają i nie będą wysuwać w przyszłości żadnych roszczeń terytorialnych, a tym wyrzekają się wszelkich pretensji do ziem utraconych na wschodzie w wyniku sowieckiej inwazji dokonanej na okupowane przez Polskę terytoria ukraińskie 17 września 1939 r. Takie oświadczenie jeżeli będzie, należy silnie rozpropagować w różnych językach obcych. To bardzo ważne dla naszych posunięć przyszłościowych. My ze swej strony przyznamy słuszność takiemu stanowisku oświadczając, że kwestia granic, które wytyczył bez naszego udziału (tj. Polski i Ukrainy) krzywdzący układ jałtański (nie mówić o czyją krzywdę chodzi) powinna być załatwiona w przyszłości przez rządy suwerennych państw Ukrainy i Polski. Gdy zaś do tego już dojdzie, to my odczytamy owo jednostronne oświadczenie: tak, wy nie macie roszczeń terytorialnych i mieć nie możecie, ale my je mamy. Polacy bowiem zdają sobie sprawę, iż dotąd okupują część historycznych i etnograficznych ziem ukraińskich a nie odwrotnie. Zatem będzie rzeczą sprawiedliwą dla ukraińsko-polskiego pojednania zwrócenie Ukraińcom ziem, które są przez nas nazywane Ukrainą Zacurzońską. Wtedy, gdy się te dwa fakty zestawi, to świat nam a nie Polsce przyzna rację.

Ważne jest także w obecnej chwili postawienie na porządku dziennym tzw. akcji Wisła. Dążyć aby stanęła ona na forum polskiego parlamentu i żeby sami Polacy ją potępili jako ludobójcza. Inicjatorem sprawy nie może być Mokry, lecz ktoś z Polaków. Przeznaczyć na to 15-20 tys. USD. Gdy to już się stanie to wieść o tym z odpowiednim naszym komentarzem w jęz.. obcych powinna obejść cały Świat. Zainicjować wiece potępiające polskie zbrodnie popełnione na narodzie ukraińskim przez różne cudzoziemskie organizacje. Nasz komentarz do tego powinien nawiązywać do ucisku polskiego przed wojną na obszarze polskiej okupacji ziem ukraińskich (Zamojszczyzna, pacyfikacje, likwidacja szkolnicywa i. kultury, ucisk narodowy), sławne działania UPA w walce z Niemcami i komuną w Bolszewii i w Polsce. Podnieść, że sami Polacy oddają hołd bohaterskiej UPA, prekursorki Solidarności, potępiają komunistyczną akcję Wisła znęcania się nad ukraińską ludnością. Wykazywać ukraińskość Zacurzonii zgodnie z granicą nakreśloną przez OUN-UPA.

W tym duchu prowadzić propagandę na rzecz historycznosci i etnograficzności ziem ukraińskich okupowanych obecnie przez Polskę, a o które z taką determinacją z komunistyczną władzą polską walczyła UPA -razem z patriotycznymi siłami polskimi WIN. Wynika z tego, że patriotyczne siły pokkie uznawały rolę UPA i jej prawo do ziemi Zacurzonii. Mocno podkreślać, że takie jest stanowisko patriotycznych sił Polski obecnie. Wyciszać wszystko to co nas dzieli, w tym także negatywne patrzenie na UPA. Podkreślać także, iż takie same jest również stanowisko papieża i udowodnić, że gdyby było inaczej to nie przyznałby Mokremu nagordy im. Jana Pawła II za krzewienie przyjaźni między narodami polskim i ukraińskim. Podnosić przyznanie nagrody Ukraińcowi za artykuły zamieszczone na łamach "Tygodnika Powszechnego" oraz "Znak", a w propagandzie światowe] głosić, że reprezentują one najzdrowsze siły narodu polskiego, na które tylko Europa może się orientować. Problematyka rewolucyjnej OUN - awangardy narodu ukraińskiego - powinna być tam zawsze obecna. Głosić prawdę bardziej znanych wydarzeń dziejowych (Grunwald, Wiedeń, Warszawa 1920, Monte Cassino) podkreślając, że odniesione tam zwycięstwa były głównie dziełem Ukraińców, a nie Polaków. Polacy odegrali w nich rolę drugorzędną. Stanowczo rozprawiać się z antyukraińskimi poglądami na historię działaności UPA - E. Prusa, W. Hraniewskiegp, J. Sobiesiaka, H. Cybulskiego, kś. Kuczyńskiego, J. Jastrzębowskiego, W. Romanowskiego, J. Popiela, M. Fijałki, kś. Szetelnickiego, J. Gietrycha, Z. Alberta, A. Oliwy, W. Kalabińskiego, J. Węgierskiego, S. Myślińskiego, M. Juchniewicza, W. Szoty, J. Turowskiego, Siemaszki i j. Sereta. Najlepiej to robić piórem samych Polaków, wśród których znajdą się osoby sprzedajne (obiecać wysokie honoraria i stypednia zagraniczne). Wskazane jest opanowanie niektórych polskich pism, w tym "Semper Fidelis", "Tak i nie" i in. Wejść do władz Archiwum wschodniego, infiltrować Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich (GKBZHwP), przeszkadać w zbieraniu obciążających Ukraińców materiałów z wydarzeń drugiej wojny światowej, nie dopuszczać do publikowania materiałów obciążających ukraiński nacjonalizm rewolucyjny OUN. Zestawić ściśle poufne listy osób (nazwiska i adresy) nieprzychylnych ruchowi rewolucyjnemu. Zestawić także listę Polaków, którzy są przychylni rewolucyjnej OUN. Listy, jako dokumenty ważnej wagi państwowej dostarczyć Prowidowi Krajowemu.

Dążyć wszelkimi środkami i sposobami do odbudowania ukraińskiego charakteru Zacurzonii podkreślając, że samostijna Ukraina nigdy z tych ziem nie zrezygnuje i w odpowiednim momencie o nie się upomni. Jeśli Polacy będą się upierać, to Ukraina względem nich bez najmniejszego wahania użyje siły zbrojnej. Doprowadzić do zwrotu przez Kościół Polski katedry ukraińskiej w książęcym grodzie Przemyślu. Tu powinno znaleźć się biskupstwo Ukraińskiej Katolickiej Cerkwi oraz powinny osiedlić się ukraińskie zakony.

Poprzeć politycznie, moralnie i finansowo fundację im. sw. Włodzimierza Chrzciciela założoną w Krakowie przez Mokrego. Roli Mokrego nie eksponować, aby nie utrudniać mu działalności parlamentarnej. Nas interesuje punkt programu fundacji, który mówi o gromadzeniu dowodów o zbrodniach Polaków popełnionych na ukraińskim narodzie w okresie ostatniej wojny i w pierwszych latach powojennych (Akcja Wisła). W naszej propagandzie wykazywać, ze podstawę Fundacji stanowi dar Watykanu przekazany przez Ojca sw. na działalność duszpasterską greckokatolicką. Jeżeli będą sprzeciwy ze strony pewnych środowisk ukraińskich czy polskich, to wówczas głosić na cały świat, ze Polacy to pseudokatolicy i działają wbrew życzeniom papieża. Posługując się imieniem Ojca św. doprowadzić stopniowo do przekształcenia Fundacji w Instytut Ukraiński, a z czasem do powołania na bazie tego instytutu Uniwersytetu Ukraińskiego w Krakowie.

(Jak dosniosły ostatnio media  taki uniwersytet ma zostać powołany w Lublinie. A dlaczego nie we Lwowie ? - P.J.)

Przed wojną Polacy nie zezwolili na otwarcie Uniwersytetu Ukraińskiego we Lwowie, my zaś przełamiemy wszelkie opory i powołamy Uniwerystet Ukraiński w starożytnej stolicy Polski. Nigdy nie zależało nam na sile Polski i teraz nie zależy, wręcz przeciwnie, na jej osłabieniu wewnętrznym i międzynarodowym. Zależy nam na tym, żeby w Polsce istniała słaba służba wewnętrzna (i kierowana przez ludzi nam życzyliwych) i słaba, nieliczna armia. Zależy nam także na rozbiciu narodu polskiego i osłabieniu Solidarności. Należy zatem podsycać w łonie narodu polskiego seperatyzmy regionalne: Górnoślązaków, Kaszubów, Górali. Robić to należy w sposób jak to czynili Polacy żebraczej Polski przedwojennej z Ukraińcami, Poleszukami, Hucułami i Łemkami. Podsycać aktywność narodową Ukraińców, Białorusinów, Żydów, Czechów, Słowaków a przede wszystkim Niemców. Próby hamowania ich dynamizmu określać jako ucisk, brak demokracji i polską nieszczerość w głoszeniu haseł równości i wolności. Nie dopuszczać do zbliżenia polsko-niemieckiego. Podkreślać aktualność hasła "Jak świat światem, Niemiec Polakowi nie będzie bratem".

To wszystko ma służyć osłabieniu Polski, a w przyszłości doprowadzić nawet do zupełnej dekompozycji państwa polskiego - co leży w interesie polityki Ukrainy, w której siłą awangardową jest i będzie rewolucyjna OUN. Obecna Polska nie powinna być zbyt silna, ale też nie może być zbyt słaba. Wobec zupełnego rozprężenia sieci polskiego kontrwywiadu, z którego solidarnościowy rząd wypędził wszystkich fachowców pochodzących z nomenklatury, odbudować tajną sieć OUN i zacząć kontrolować wszystkie dziedziny życia Rzeczypospolitej ."

***

"Powyższy tekst po przetłumaczniu Agencja Konsularna RP we Lwowie, pismem z dnia 20 marca 1991 r. przesłała do Komisji Sejmowej d/s Polski w Warszawie, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych dept. Prasy i Informacji w Warszawie, do Instytutu Historii PAN w Warszawie i kilku innych miejsc. Poza tym materiał został wydrukowany dnia 12-14 kwietnia 1991 r. w gazecie "Polska Zbrojna", organie Ministerstwa Obrony Narodowej ." 

Jak pisze dalej W.Poliszczuk "Po przeanalizowaniu tekstu fragmentów "uchwały", po skonfrontowaniu ich z innymi publikacjami, doszedłem do wniosku, że "uchwała", a raczej jej fragmenty, jest oryginalną uchwałą OUN-b. Wskazuje na to treść uchwały, która jest adekwatna do strategii, polityki i ideologii OUN-b. Tekst "Uchwały" jest odzwierciedleniem mentalności kierowniczych kół OUN-b ."

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj