Układ Słoneczny mógł kiedyś utracić piątą wielką gazową planetę

Kategorie: 

Artystyczne wyobrażenie utraconej planety

Astronom David Nesvorny z Southwest Research Institute w Teksasie twierdzi, że układ słoneczny mógł zawierać piątą dużą planetę typu gazowego, która została wystrzelona w głąb galaktyki w trakcie kosmicznego zamieszania.

 

Obserwując zagęszczenia w Pasie Kuipera, pierścieniu asteroidów za Neptunem oraz studiując historyczne pozostałości kraterów na Księżycu, Nesvorny był w stanie powiązać kilka wskazówek na temat młodości naszego układu planetarnego.

 

Odnalazł on dynamiczną niestabilność, która wydarzyła się około 600 milionów lat temu we wczesnej fazie istnienia Układu Słonecznego, która w znacznym stopniu wpłynęła na orbity gazowych gigantów i rozproszyła mniejsze obiekty. Niektóre przesunęły się do Pasa Kuipera a pozostałe przemieszczały się do wewnątrz powodując dużą ilość kolizji z planetami oraz księżycami w tym i naszym.

 

Ale scenariusz tu nakreślony ma wadę. Powolna zmiana orbity Jowisza miałaby wielki wpływ na orbity planet skalistych. Ziemia mogłaby się nawet zderzyć z Marsem lub Wenus. Coś, zatem musiało się zmienić.

 

Współpracownicy naukowca zaproponowali sprytny sposób na obejście tego problemu sugerując, że zmiana orbity Jowisza mogła być gwałtowna, co wpłynęłoby znacznie bardziej na zewnętrzna część naszego układu niż na wewnętrzną. Mimo to symulacje komputerowe powtarzane wielokrotnie wciąż wskazywały, że gdyby tak się stało to i Uran i Neptun powinny wylecieć z systemu, czegoś wciąż brakowało.

 

Zwrócono się, więc ku koncepcji, że wczesny Układ Słoneczny miał nie cztery, ale pięć gazowych planet. Dopiero po dodaniu piątej symulacje zaskoczyły i udało się wytworzyć układ planet zbliżony do aktualnego.

 

Możliwość wyrzucenia planety z układu planetarnego długo była możliwa tylko teoretycznie, ale niedawno odkryto wiele samotnych planet przemierzających przestrzeń kosmiczną a to uprawdopodabnia tą teorię i może wskazywać na to, że tego typu kosmiczne katapulty zdarzają się wszędzie we Wszechświecie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gość

Są dwa ale: - nie istnieje

Są dwa ale:- nie istnieje żadne kosmiczne zamieszanie, tak samo jak nie ma dużych ciał niebieskich poruszających się po losowych orbitach, fizyka tak mówi, amen,- po drugie, Układ Słoneczny stracil planetę, wcale nie gazową... Tiamat - i nie był to wypadek, tylko akt celowej destrukcji (przy okazji oberwało się Marsowi, Ziemi i Wenus),- a co do tych "gazowych olbrzymów" to.. to jest taka hipoteza, nigdzie nie potwierdzona, a istnieją przesłanki, mówiące, że te planety wcale "gazowe" nei są (tyle, że mają po prostu ogromną i grubą atmosferę - proporcjonalną do wielkości samej planety). 

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

"kosmiczne zamieszanie",

"kosmiczne zamieszanie", "sprytne obejście problemu"
A gdzie w tym tworzeniu zamglenia miejsce na naukę? Kolejne chłopczyki z pecetem i programem opartym o modelowanie stochastyczne.
Wystarczyło dorzucić co-nieco i model "zadziałał".
Przypomina mi to odpowiedź dziecka na pytanie skąd bierzemy mleko; brzmi ona: "z lodówki". Czyli każdy postrzega rzeczywistośc wg tego co widzi, a to nie jest nauka tylko wprowadzanie dogmatów w jej miejsce.
 

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Portret użytkownika UFO z Bray

Przepraszam admin, ale cos

Przepraszam admin, ale cos nie tak z tymi "600 milionów lat temu we wczesnej fazie istnienia Układu Słonecznego," Uklad Sloneczny - historia jego powstania zaczyna sie okolo 4,6 miliarda lat temu. Historia Ziemi to okolo 4,1miliarda lat temu, Czy 600 milionow lat temy to nadal wczesna faza istnienia?Pozdrawiam bardzo serdecznie 

Skomentuj