Ujawniono przyczynę tajemniczej śmiertelnej choroby kotów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców z Niemiec, Austrii i Szwecji odkrył wirusa wywołującego tajemniczą śmiertelną chorobę u kotów domowych w Europie. Wstępne wyniki badań, które ujawniają przyczynę „choroby kołysania”, zamieszczono w archiwum preprintów bioRxiv.

 

Początkowo eksperci zakładali, że „zataczającą się” chorobę wywołał wirus choroby Borna, ale późniejsze badania nie potwierdziły tego pomysłu. W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali mózgi 29 uśpionych kotów w Europie i nie znaleźli dowodów na DNA wirusa Borna, ale znaleźli ślady wirusa rustrela u 28 zwierząt. Ten wirus jest krewnym wirusa wywołującego różyczkę.

 

Choroba neurologiczna, która dotyka zwierzęta domowe, jest znana ekspertom od prawie pół wieku, ale jej wybuch w 2020 r. doprowadził do przypadków śmierci z powodu zapalenia mózgu wielu różnych zwierząt, w tym kapibary, osłów i kangurów drzewnych. Objawy u kotów obejmują utratę cofania pazurów, drżenie, utratę kontroli nad kończynami i drgawki. Zakażone zwierzęta mają zataczający się chód. Zakażenie, na które nie ma lekarstwa, postępuje w ciągu dwóch tygodni, ale nie wiadomo, kiedy nastąpi stadium terminalne, ponieważ większość zwierząt jest uśmiercana.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Irenka Nowak

Mój kochany kotek po

Mój kochany kotek po szczepionkach astra-zenka zaczoł oglądać telewizję czego wcześniej nie robił. Zauważyłam u kotka olbrzymi wzrost inteligencji, tyle że zrobił się dodatkowo złośliwy i nerwowy, podrapał mnie bo chyba nie smakowała mu kocia karma a szynki byle jakiej nie zje tak samo. Od teraz musze kupowac sobie zupki chińskie a jemu szyneczkę dojrzewającą od eduardo danto z kataloni , tanio nie jest ale kot bywa zadowolony. Wstawiam zdjęcia pupila do fejsa a koleżanki są zachwycone.

Portret użytkownika S

Nie jestem ekspertem, ale

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że to raczej wirus podobny do choroby RÓŻA, a nie różyczka. To dwie kompletnie różne choroby, mimo podobnej nazwy. Różyczka to raczej niefajna wysypka, podczas gdy róża to bardzo groźna choroba, która potrafi nawet sparaliżować kończyny. Ale jak mówię, nie będę się upierał, po prostu wydaje mi się, że to błąd tłumaczenia.

Zobacz mój film, skopiuj, udostępniaj i pokazuj innym, jeśli sądzisz, że warto. Obudźmy jak najwięcej owiec, zanim będzie za późno ... https://ourtube.co.uk/video/27735/7---look-who-s-talking?channelName=DarthBanji

Portret użytkownika Midori

Warto sprawdzić czy koty nie

Warto sprawdzić czy koty nie były wcześniej szczepione Pfizerem, bo warto wiedzieć że ten producent robił też szczepionki dla zwierząt. Mój kot był szczepiony kiedyś ich "wynalazkiem" i pewnie przez przypadek ma teraz hyperstezję.

Skomentuj