Ujawniono nowe zdjęcia największego ksieżyca Jowisza. Ostatnie pochodzą sprzed 20 lat

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL

Niedawno ujawniono pierwsze dwa zdjęcia Ganimedesa, wykonane przez kamery sondy Juno. Ujęcia, dotarły na Ziemię 7 czerwca 2021 roku i dały nam nowe spojrzenie na jeden z gigantycznych księżyców Jowisza.

 

Zdjęcia pokazują powierzchnię tego księżyca w niezwykłych szczegółach. Poniższy obraz został uzyskany przez kamerę JunoCam. W momencie największego zbliżenia sonda znajdowała się w promieniu 1038 km od powierzchni satelity. Ganimedes to największy księżyc Jowisza, który od dawna interesował sobą astronomów. Badania nad tym ciałem niebieskim, były mocno utrudnione, ponieważ żadna inna ziemska sonda, nie zbliżył się do niego od ponad dwóch dekad.

Stellar Reference Unit, kamera nawigacyjna, która utrzymuje sondę Juno na kursie, dostarczyła również czarno-biały obrazu ciemnej strony Ganimedesa (przeciwległej do Słońca) skąpanej w słabym świetle rozproszonym od Jowisza. W nadchodzących dniach, sonda wyśle ​​więcej zdjęć z przelotu Ganimedesa, a nieprzetworzone obrazy JunoCam zostaną udostępnione publicznie.

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Wg mnie Ganimedes bo

Wg mnie Ganimedes bo przynajmniej posiada jakieś mizerne pole magnetyczne i minimalne zasoby tlenu nie mówiąc o wodzie, czego nie można powiedzieć o Marsie ... o czym wszyscy zapominają.  Jak tam mieszkać bez wysokiej technologii, dowożąc co chwilę zasoby? Elon Musk tego nie przeżyje o ile tam wogóle doleci.

Portret użytkownika Kwazar

Fajnie jest tak myśleć.Mało

Fajnie jest tak myśleć.Mało tego,szansa istnienia życia na Europie pod lodem, jest nawet o wiele większa niż na Marsie ale żeby to stwierdzić, to musi jeszcze chyba minąć ze 100 kolejnych lat ziemskiego rozwoju technologicznego. Czyli, chyba tego nie dożyjemy co ?

Strony

Skomentuj