Ujawniono nieoczekiwane wzorce pogodowe na Jowiszu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z NASA odkryli nieoczekiwane wzorce pogodowe na Jowiszu w 40-letnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Astronomy. Wyniki tych prac pozwolą przewidywać zmiany pogody na tej planecie w przyszłości.

 

W tym celu wykorzystano dane uzyskane ze statków kosmicznych NASA Voyager i Cassini, a także z teleskopów naziemnych. Naukowcy zbadali informacje o temperaturze za pomocą obrazów jasnej poświaty w podczerwieni w górnej troposferze Jowisza, warstwie atmosfery, w której tworzą się charakterystyczne wielokolorowe chmury w paski. Wskaźniki te mierzono podczas trzech cykli orbitalnych planety, z których każdy trwa około 12 ziemskich lat.

 

Okazało się, że temperatura na Jowiszu podnosi się i spada po pewnych okresach, które nie są związane z porami roku ani żadnymi innymi cyklami. Ze względu na to, że planeta jest nachylona wokół własnej osi tylko o trzy stopnie, zmiany sezonowe są na niej słabo widoczne, więc naukowcy nie zakładali, że pogoda może być tam tak cykliczna.

Ponadto zarejestrowano zależność między zmianami temperatury w regionach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów: gdy temperatura wzrosła na pewnych szerokościach geograficznych na półkuli północnej, spadła na tych samych szerokościach geograficznych na półkuli południowej.

 

Planowane są przyszłe prace, aby dowiedzieć się, co powoduje te cykliczne i zsynchronizowane zmiany. Wymaga to obserwacji zarówno pod, jak i nad warstwami chmur. Uzyskane dane będą stanowić podstawę do komputerowego modelowania cykli temperatur i ich wpływu na pogodę nie tylko Jowisza, ale wszystkich gigantycznych planet.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Kurcze! - odkryli "żyjącą

Kurcze! - odkryli "żyjącą planetę". Do uznania "ziemskich oceanów" - za "żyjącą istotę" - nawołują - inni naukowcy. (Wspólnie z pewnym profesorem) - odkryliśmy, podobne zjawisko - na Ziemi. Tylko badania trwają - niepełne 4 lata i nie mamy takich komputerów* (Nie dożyjemy też 40-letniej chwały- człowiek, tyle lat - nie żyje)
* mój rzęch (6x4GHz), pracuje już na 110%, a nie mam grantów - na nowy

Portret użytkownika pabloS

Uświadamiam jeno tylko, że

Uświadamiam jeno tylko, że środowisko płaskoziemców (jak każde inne zresztą) jest zinfiltrowane przez lokalną agenturę, której zadaniem jest sabotować rzecz jasna od środka i tym samym, nie wszyscy płaskoziemcy "oficjalny" światopogląd podzielają. 

Portret użytkownika Lidka Bajer

Istnieje walka o prawdę, nas

Istnieje walka o prawdę, nas nie interesuje kto infiltruje, żadna agentura czy taka czy śmaka, nas Zbawiciel wykupił i każdemu wara, a wy nie macie nic, nikogo kto by się za wami wstawił albo cokolwiek dobrego dla was zrobił, jesteście puści jak bemben od pralki z kauflandów.

Portret użytkownika Zorro

Zaraz zlecą się yntelygencji

Zaraz zlecą się yntelygencji po kursach fotografii i stwierdzą, że Jowisz to wiszący krążek Biggrin Biggrin :D, a kosmos nie istnieje bo to tylko studio NASA Biggrin Biggrin Biggrin
Zaiste jak szkolni woźni są inteligentni i znają się na inżynierii kosmicznej XD

Portret użytkownika Szkarłatny

Rzecz w tym parchu upadliński

Rzecz w tym parchu upadliński że nie są w stanie zrozumieć pogody na ziemi mając do dyspozycji tysiące satelitów balonów meteo i stacji meteo na całym świecie, a na podstawie zdjęć z "magicznej" kamery na magicznym satelicie juno są wstanie dostrzec wzorce pogodowe. Dlaczego tego magicznego sprzętu nie używają do badania pogody na ziemi. 

Portret użytkownika Endymion

To nie parch upadliński.

To nie parch upadliński. Zauważ, że używa określeń jak "woźny, zawodówka, gej", to jest dzieciak, któremu ojciec kazał zbierać puszki aluminiowe po lasach aby dołożył się do czynszu, a ten na OLX znalazł pracę trolla. Przecież ten zorro jest tak głupi, żeby nawet woźnym w szkole nie został. Nic nie potrafi poza ubliżaniem innym. 

Moim zdaniem takie bezwartościowane ścierwa powinien Admin eliminować z portalu, bo tylko robią chlew, w którym wychowali się..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Zorro

Oj biednyś na umyśle Do

Oj biednyś na umyśle Biggrin Do badania wzorców nie trzeba magii hahahahah skąd cep po zawodówce może o tym wiedzieć Biggrin Dla was jest dziwne, że w ogóle woda może lecieć z dziury w ścianie... i to nawet gorąca! Biggrin Biggrin

Skomentuj