UE wprowadzi wizy dla obywateli USA! Amerykanie nie wjadą do Polski bez zezwolenia?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Obywatele USA już wkrótce będą musieli uzyskać dodatkowe pozwolenie do wjazdu na terytorium Polski i innych krajów znajdujących się w Unii Europejskiej. Jest to odbierane jako retorsja dyplomatyczna ponieważ Amerykanie wciąż utrzymują wizy wjazdowe dla kilku krajów europejskich, w tym dla Polski. 

 

Wizy, które z niewiadomych przyczyn unijni biurokraci wolą nazywać zezwoleniami na wjazd, będą obowiązywały od 2021 roku, kiedy uruchomiony zostanie Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż. Będzie on obejmował obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym Amerykanów. 

Wniosek wizowy o wjazd na teren strefy Schengen będzie można złożyć przez Internet i jego rozpatrzenie będzie kosztować 7 euro. System sprawdzi dane aplikującego na podstawie dostępnych danych i zdecyduje czy udzielona zostanie zgoda na wjazd, czy też konieczne będzie indywidualna procedura kontrolna. 

Aż trudno uwierzyć, że Polska jest w Unii Europejskiej od 15 lat i nadal nie możemy latać bez wiz do USA. Żeby było śmiesznie podobno jesteśmy też największym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Europie. Niektórzy nazywają nasz kraj europejskim lotniskowcem, albo wręcz amerykańskim koniem trojańskim. 

 

Nie ważne, że kto chciał i tak już z Polski wyjechał, USA blokuje wjazd na terytorium swojego kraju jakby znajdował się tam jakiś raj. Faktycznie dwa polskie województwa mają jakiś trudny do zrozumienia pociąg do USA, ale sugerowanie, że większość Polaków marzy o tym, aby wynieść się do Stanów Zjednoczonych jest zupełnym fałszem.

 

Zarówno Niemcy, jak i Czesi, Słowacy, Litwini, Łotysze i Estończycy, mogą jeździć do USA bez wiz, okazuje się jednak, że Polacy, Bułgarzy, Rumuni, Cypryjczycy i Chorwaci. Ta dysproporcja jest trudna do wyjaśnienia. 

Trzeba było czekać 15 lat, żeby ktoś zaczął łaskawie dostrzegać, że coś jest nie tak w takiej sytuacji, gdyby UE twierdziła, że przyjmie bez wiz wszystkich ze stanu New Jork, ale nie z New Jersey. To żałosne, że musieliśmy oczekiwać tak długo na jakąkolwiek reakcję ze strony Brukseli.

 

Nawet teraz po zapowiedziach retorsji, nie ma równowagi we wzajemnych stosunkach, bo Polacy nadal będą musieli zapłacić 160 dolarów za promesę wizową! Nie za wizę. Będą też mogli być zawracani pod byle pretekstem, tak jakby Polska była krajem terrorystycznym, a nie członkiem NATO uczestniczącym w amerykańskich zamorskich awanturach.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JVK_2012

Bujda na resorach. To tak

Bujda na resorach. To tak samo jak budowanie muru na granicy z Meksykiem, a wszyscy mówią o podziemnych tunelach, którymi na okrągło w tę i z powrotem całymi tirami wozi się i dostarcza setki ton karabinów, amunicji i narkotyków, a na powierchni skrupulatnie sprawdza się niemal każdy samochód. Zakłamanie takie, jakich wiele w tym piekle na Ziemi. (Nie)Rząd może, a jak zwykły człowiek ledwie wydrąży sobie mały tunelik, że sam ledwo się w nim mieści, to od razu w środkach masowgo przekazu wielka wrzawa, bo złapali wielkich przestępców. Wizy są wymierzone w zwykłych ludzi, a bandyci są wwożeni nawet samolotami...

Portret użytkownika KarolNY

A ilu latynosow przechodzi

A ilu latynosow przechodzi nielegalnie przez granice kazdego dnia? Odkad Trump jest prezydentem jest troche lepiej. Zyje w USA 18 rok aczkolwiek pod koniec tego roku wracam do Polski. Tu jest coraz to gorzej, wyzysk straszny i te amerykanskie robienie komus dobrej nadziei i falsz robia swoje. Ameryka skonczyla sie juz dawno temu choc niektorym Polakom trwa nadal bo wyrwali sie ze strasznej biedy i teraz tu pokazuja swoje rozki.

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Ten cały "pociąg" do

Ten cały "pociąg" do traktowania USA jako raju wyszedł poprostu za komuny. Jednak dziś w krajach europejskich można więcej zarobić i są większe swobody niż w USA. Ja nigdy nie myślałem o USA jako o kraju w którym mógłbym pracować a napewno już nie o takim w którym mógłbym żyć. Mógłbym sobie tam pojechać tylko po to żeby zobaczyć Yellowstone albo Las Vegas Smile A jeśli ktoś dałby mi wybór kraju do życia i musiałbym opuścić Polskę to pewnie byłaby to Kanada lub Norwegia, ale napewno nie USA

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika Medium

Faktycznie dwa polskie

Faktycznie dwa polskie województwa mają jakiś trudny do zrozumienia pociąg do USA

A które to województwa? Umieram z ciekawości.

 Zarówno Niemcy, jak i Czesi, Słowacy, Litwini, Łotysze i Estończycy, mogą jeździć do USA bez wiz, okazuje się jednak, że Polacy, Bułgarzy, Rumuni, Cypryjczycy i Chorwaci. Ta dysproporcja jest trudna do wyjaśnienia.

Ten fragment tekstu wymaga od autora korekty. Chyba się admin mocno śpieszył... :) 

Skomentuj