UE przygotowuje prawo, które zdelegalizuje memy pod pozorem walki o prawa autorskie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zbliżające się wielkimi krokami prawo wprowadzone w ramach dyrektywy o ochronie prywatności zwane GDPR lub po polsku RODO już niedługo przeobrazi Internet, który znamy w sposób trudny do przewidzenia, a jeszcze większe zniszczenia w przestrzeni cyfrowej może wywołać planowana dyrektywa dotycząca praw autorskich, która proponuje regulacje znacznie ograniczające tak zwane "prawo cytatu". Oznacza to na przykład, że popularne internetowe memy mogą stac się wkrótce nielegalne w całej Europie.

 

Kontrowersyjne prawo ma zakładać, że nie będzie można cytować cyfrowych publikacji bez smutnych konsekwencji. Nowe przepisy nakładają na wydawców treści obowiązek zapobiegania łamaniu praw autorskich. Poza tym portale internetowe będą musiały płacić autorom cytatów za fragmenty umieszczone w artykułach i to nawet wtedy kiedy ktoś odnosi się do czyichś słów.

 

Oznacza to fundamentalną zmianę, bo jakkolwiek autorzy treści będą musieli uważać co dodają to w przypadku komentujących to użytkowników nie jest możliwe skuteczne filtrowanie tego co jest złamaniem prawa autorskiego, a co nie jest. Oznacza to w praktyce, że wydawcy będą masowo wyłączać możliwość komentowania lub będą wykorzystywać do tego systemy zewnętrzne, ponieważ ryzyko tego, że złośliwy użytkownik będzie celowo dodawał treści w celu trollingu prawnego wydawcy treści będzie zbyt wielkie.

Tym samym nowe projektowane prawo UE w zakresie respektowania prawa autorskiego i odpłatności za prawo cytatu, doprowadzi do upadku wielu niezależnych serwisów informacyjnych, zwłaszcza tych opierających się na kopiowaniu treści znajdowanych w Internecie. 

 

Po prowadzeniu tej dyrektywy będzie to bardzo ryzykownym zajęciem. Dla portali tworzących własną zawartość wyszukiwanie plagiatorów stanie się zapewne kolejnym źródłem dochodu i będzie to dotyczyło również komentujących, a nie tylko wydawców.

Ta decyzja UE, do której ma dojść 20 lub 21 czerwca, gdy będzie głosowanie w tej sprawie w Parlamencie Europejskim, oznacza wyrok dla memów internetowych. Nie będzie nawet możliwe stosowanie obrazków z zasobu Creative Commons. W nowym modelu prawnym będzie to nielegalne. Oznacza to, że jedna dyrektywa zdelegalizuje wszystkie memy!

 

Tym samym może się okazać, że przegłosowanie dyrektywy o nowy prawie autorskim w takim kształcie jak ta postulowana, będzie de facto największym w historii aktem prawnym umożliwiającym cenzurę Internetu oraz dającym dużym korporacyjnym graczom na rynku mediów internetowych, jeszcze większą władzę. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika adad tom

ale to akurat dobre prawo...

ale to akurat dobre prawo... czy  ktos z nas chce aby jego zdjecia wykorzystano z jakimis napisami? bez pytania o zdaznie. autor krytykuje wszystko z automatu. w Niemczech nie ma kamer w sklepach ani na kazdym rogu bo to naruszenie prywatnosci. u nas nie wiadomo kto odpowiada za obrazy z kamer, gdzie te zdjecia  ida z nagran na zakupach itp...

czas w koncu bronic swojej prywatnosci

Portret użytkownika Zbyszek

A które prawo będzie

A które prawo będzie nadrzędne? Unijne, czy krajowe - prasowe? Bo prawo do cytatu nie znika z naszego prawa prasowego. Już widzę, jak media nie przytaczają wypowiedzi, albo za każdą przytoczoną płacą. Bubel na kółkach...

 

 

Portret użytkownika Akamai

Od tej ciągłej zmiany

Od tej ciągłej zmiany przepisów nabawiłem się depresji. 

Boję sie rano oczy otworzyć. 

Kiedyś mieszkałem w Austrii gdzie obowiązywały jeszcze przepisy z czasów panowania cesarza Franza Josefa. Człowiek budził rano i wiedział czego może sie spodziewać.  

A teraz. Budzę się i słyszę, że w Polsce 25 lat odsiadki już nie wystarcza. Będzie 30 lat i bezwględne dożywocie.

Czy my jesteśmy aż tak źli ?

Boję się, że niedługo PiS ogłosi walki gladiatorów na Stadionie Narodowym.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika euklides

Prawa autorskie rozumiane

Prawa autorskie rozumiane jako monopol na powielanie treści nie mogą współistnieć z szeroko rozumianą wolnością. Chcąc być wolnościowym autorem trzeba się poświęcić, zwłaszcza we współczesnym świecie. Niewielu potrafi...

Portret użytkownika W. Podhorecki

W USA prawo do internetowego

W USA prawo do internetowego cytowania jest chronine przez ustawe federalna. Polskie witryny moga sie przeniesc do USA i gdzieindziej poza EU. Zamiast zmianynaziemi.pl bedzie zmianynaziemi.com lub zmianynaziemi.info.

Strony

Skomentuj