UE oskarża Danię o nielegalny zakup sprzętu wojskowego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Komisja Europejska twierdzi, że Dania zawarła nielegalne umowy dotyczące zakupu czołgów, pojazdów i artylerii dla swoich sił zbrojnych.

 

Komisja Europejska oskarża Danię o nielegalny zakup sprzętu wojskowego w okresie od 2015 do 2017 r. Chodzi o umowy ze Szwecją dotyczące wyposażenia armii od producentów broni General Dynamics i Nexter Systems. Całkowity koszt inwestycji to ponad sześć miliardów euro.

 

Zgodnie z unijną dyrektywą dot. zamówień publicznych dostawcy nowego sprzętu wojskowego muszą składać zamówienia w Danii w zamian za nawiązanie współpracy z wojskiem, aby część inwestycji pozostała w kraju skandynawskim.

 

Dyrektywa UE dotycząca państwowych zakupów sprzętu wojskowego mówi jednak również, że państwa członkowskie Wspólnoty nie powinny zawierać takich porozumień, jeśli nie chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe. Dania próbowała przekonać Komisję Europejską, że umowy w sprawie zamówień nie naruszają przepisów UE, ale UE odrzuca argumenty Danii.

 

Według publikacji Altinget, Kopenhaga będzie respektować stanowisko UE w sprawie zakupów uzbrojenia, a Europejski Trybunał będzie prawdopodobnie wymagał od tego kraju wypłaty odszkodowania. Duński organ handlowy potwierdził otrzymanie pisemnego powiadomienia od Komisji Europejskiej, które jest pierwszym formalnym krokiem w postępowaniu sądowym w UE.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

Czy jest w EU choc jedno

Czy jest w EU choc jedno panstwo, ktore nie handluje militariami? Hipokryzja lze nad tym roni, ciagnac pod stolem grube miliardy, Prywatnie, w kieszen miliony. Wojen nam nie trzeba. kobiet,igrzysk, nie potrzeba,

To co nam sie moze wysnic

pare wody lykow

i garsc razowego chleba.

Oni biora wszystko...

 

Skomentuj