Udowodniono, że dinozaury były kanibalami

Kategorie: 

Źródło: Brian Engh

Paleontolodzy zbadali szczątki mięsożernych dinozaurów sprzed ponad 150 milionów lat, które znaleziono w kamieniołomie Mygatt-Moore w stanie Kolorado. Okazało się, że kości posiadają ślady ugryzień, które wskazują na kanibalizm wśród dinozaurów.

 

Kanibalizm, czyli praktyka zjadania osobników własnego gatunku, jest dość rozpowszechniona w naturze i zwiększa szanse na przetrwanie podczas głodu. Dlatego nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby okazało się, że dinozaury również dopuszczały się aktów kanibalizmu. Najnowsze wyniki badań wskazują, że tak właśnie było.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Tennessee, Uniwersytetu Kolorado Mesa i Daemen College przebadali ponad 2 tysiące kości wydobytych z kamieniołomu. Niemal jedna trzecia z nich zawiera ślady ugryzień. Dokładne analizy pokazały, że w części przypadków, kości należące do mięsożernych teropodów z rodziny allozaurów posiadały ślady ugryzień, które zostawiły inne dinozaury z tego samego rodzaju.

Źródło: Drumheller et al., PLOS ONE, 2020

Nie jest to pierwszy dowód na kanibalizm wśród dinozaurów. Podobne przypadki odkrywane są raczej rzadko, lecz tym razem udało się ustalić konkretne dinozaury, które mogły się tego dopuścić. Kanibalizm mógł być wręcz powszechny w środowisku, w którym brakowało pożywienia.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Boleję nad tym odkryciem z

Boleję nad tym odkryciem z całego serca, bo burzy to mój obgląd świata, że to byli wegetrianie co tylko trawkę ten tego... .Z drugiej strony jednak jak pomyślę, nad kanibalami do dzisiaj żyjącymi gdzieś....No np. w lasach amazonii to ...Czy ludzina może być dobra i smakować ? Nie wnikam, nie wiem,nie kodsztowałem.TAJEMNICA wtajemniczonych to, to może być. 

Portret użytkownika Quark

Ale oni tego wcale nie robili

Ale oni tego wcale nie robili dla smaku tylko ,żeby "moc" wroga przejąć w rytualnym obrzędzie . Tak czy owak kanibalne praktyki zdrowiu nie służą bo prowadzą do "śmiejącej się choroby" czyli po naszemu "szalonych krów" bo te karmiono maczką mięsno kostną z odpadów mięsnych po uboju i im się w głowach robiła "karuzela" podobnie działo się z ludożercom.

Skomentuj