Uderzenia meteorytów mogły przyczynić się do powstania życia na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Krater na planetoidzie Ceres

Planetolog Gordon Osinski z Western University w USA twierdzi, że meteorytowe kratery uderzeniowe, od dawna uważane za zwiastuny śmierci żywych organizmów, są w rzeczywistości „kolebką życia” na Ziemi. 

W nowym badaniu Osinski pokazuje, że kratery uderzeniowe powinny być traktowane priorytetowo przez agencje kosmiczne, takie jak NASA i ESA. Zdaniem naukowca niezwykłość kraterów uderzeniowych polega nie tylko na tym, że zawierają one nieocenione dowody procesów geologicznych, które zaszły chwile po zderzeniu, ale także na tym, że mogą służyć jako schronienie dla pozaziemskich form życia.

„Istnieje wiele różnych hipotez wskazujących na miejsca, w których życie mogło pojawić się po raz pierwszy na Ziemi lub gdzie należy szukać jego śladów na Marsie. Uważam jednak, że brakuje nam głównej geologicznej siły napędowej, która mogła spowodować życie, a także głównych miejsc na powierzchni, w których istniałyby formy życia - mam na myśli odpowiednio spadki meteorytów i powstałe kratery uderzeniowe ”- powiedział Osiński. , który jest dyrektorem Instytutu Badań Ziemi i Przestrzeni Kosmicznej Uniwersytetu Zachodniego.

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził szeroko zakrojone badania terenowe i laboratoryjne kraterów uderzeniowych, uzupełniając wyniki wieloletniej pracy naukowca w tej dziedzinie naukowej. Według Osinskiego i jego współpracowników przenikliwy charakter uderzeń meteorytów i zwiększona częstotliwość tych zdarzeń w ciągu pierwszych 500 milionów lat istnienia Układu Słonecznego wskazują, że kratery uderzeniowe mogły służyć jako miejsca, w których powstało życie na Ziemi. 

Krater Gale na Marsie

Jednak nie można mieć pewności, czy ta hipoteza jest prawdziwa w przypadku naszej planety, ponieważ przez miliardy lat tektonika płyt, erozja wiatrowa i wodna oraz wulkanizm wymazały z powierzchni Ziemi starożytne skały. Jednak na Marsie kratery uderzeniowe nadal mogą przechowywać „zapis” starożytnych wydarzeń, w tym możliwego powstania życia - jeśli życie kiedyś istniało na Marsie. Dlatego tak ważne jest zbadanie marsjańskiego krateru Jezero za pomocą nowego łazika Perseverance, zmierzającego w jego kierunku. Opracowanie na temat roli krateró w powstaniu życia zostały opublikowane w czasopiśmie Astrobiology.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nawet jeśli tak było to i tak

Nawet jeśli tak było to i tak nie ma to najmniejszego znaczenia , bo jak nie tu to gdzieś indziej daleko stąd na jakiejś planecie musiało życie powstać samoistnie z "niczego" po raz pierwszy - by potem móc być rozprzestrzenione na inne światy.

Portret użytkownika UkradaczPaństwowy v 2.5

Wszystkie te niby naukowe

Wszystkie te niby naukowe bzdety oparte sa na kłamstwach nazywanych teoriami. Wymysł ludzi którzy nie mogą zajrzeć tam gdzie by chcieli. I zonk, bo celowo pewne składniki rzeczywistości są zakryte przed ludzmi i bardzo dobrze gdyż człowiek w swojej pysze zdewastował by więcej niż tylko ziemie. Łapy po wszystko wyciąga i tylko psuje o wojnach nie wspominając. Biada wam ludzie bo złoto was nie uratuje ani karabiny i bomby też. Bunkry też wielu miało i jak pokazuje pamięć przeszłości to ostatecznie niektóre zostały splądrowane.

Skomentuj