Uderzenia meteorów zarejestrowane na Marsie utworzyły kratery o szerokości setek metrów

Kategorie: 

Źródło: NASA

Dwie sondy NASA na Marsie – jedna na powierzchni i jedna na orbicie – zarejestrowały największe uderzenia meteorów i kratery uderzeniowe. Meteoryty utworzyły kratery o średnicy prawie 150 metrów, poinformowali naukowcy w czasopiśmie Science. 

 

Większe z dwóch uderzeń stworzyło bloki lodu wielkości głazów, które mogą pomóc naukowcom znaleźć sposoby na wykorzystanie zasobów naturalnych Marsa przez przyszłych astronautów. 

 

Lądownik InSight zmierzył wstrząsy sejsmiczne, a Mars Reconnaissance Orbiter wykonał zdjęcia powstałych kraterów. Obraz kraterów „byłby już ogromny”, ale dopasowanie go do fal sejsmicznych było dodatkowym atutem, powiedziała Lilia Poselova z Malin Space Science Systems w San Diego i współautorka badania.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj