Udaremniono kolejny zamach na prezydenta Wenezueli, Nicolása Maduro

Kategorie: 

Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro
Minister Spraw Wewnętrznych Wenezueli Miguel Rodriguez Torres ogłosił w poniedziałek, że 13 sierpnia aresztowano dwóch Kolumbijczyków, którzy są podejrzani o próbę morderstwa prezydenta Nicolása Maduro oraz przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Wenezueli Diosdado Cabello. Informacja na ten temat pojawiła się dopiero dzisiaj.

 

Niedoszli zamachowcy Victor Johan Guache Mosquera i Erick Leonardo Huertas Rios w momencie aresztowania byli w posiadaniu dwóch karabinów z celownikiem optycznym, zdjęć swoich ofiar oraz mundurów wenezuelskiej armii a według MSW, należeli do 10-osobowej grupy o pseudonimie "David", która otrzymywała rozkazy od znajdującego się w więzienu Oscara Alcantara Gonzaleza. Ten z kolei ma pracować dla byłego prezydenta Kolumbii, Álvaro Uribe.

 

Odkąd Nicolás Maduro wygrał wybory prezydenckie, zastępując zmarłego Hugo Cháveza, kilkakrotnie próbowano go zamordować. Rząd Wenezueli twierdzi, że nie ma żadnych wątpliwości kto za tym stoi. Oskarżenia padają na Kolumbię, która jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, oraz na Henrique Caprilesa Radonski'ego, który przegrał wybory prezydenckie z Nicolásem Maduro niewielką ilością głosów a następnie, nie uznając wyników, rozpoczął z nim otwartą walkę.

 

Trudno zresztą powiedzieć, czy Stany Zjednoczone również nie biorą udziału w obaleniu prezydenta Wenezueli. Według MSW, 24 lipca Maduro miał zostać zastrzelony przez snajpera a wśród oskarżonych znalazł się były agent CIA, Luis Posada Carriles. Zresztą morderstwa próbowano dokonać jeszcze za rządów Hugo Cháveza a wśród aresztowanych są sami Kolumbijczycy. Dla podsumowania, jest to już trzecia próba zamordowania Nicolása Maduro a w przyszłości zapewne pojawią się kolejne.

 

 

 

 

Źródło: http://www.scmp.com/news/world/article/1299672/venezuela-says-it-foiled-plot-assassinate-maduro

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu