Udane lądowanie silników nośnych rakiety Falcon Heavy

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Misja firmy SpaceX zakończyła się sukcesem. Wszystkie trzy rdzenie wspomagające start rakiety Falcon Heavy z powodzeniem wylądowały na Ziemi. Dwa zewnętrzne boostery wylądowały w Cape Canaveral na Florydzie nieopodal miejsca startu, natomiast środkowy rdzeń osiadł na jednym ze statków na Oceanie Atlantyckim.

Po raz pierwszy firmie SpaceX udało się pomyślnie sprowadzić z powrotem na Ziemię wszystkie trzy rdzenie rakietowe z jednego lotu Falcon Heavy. Podczas pierwszej takiej misji w lutym 2018 r., tylko dwa zewnętrzne boostery wróciły na Ziemię w jednym kawałku. Centralny rdzeń nie trafił wówczas w docelową platformę lądowniczą, zlokalizowaną na statku z powodu niedoboru paliwa. Ostatecznie część rakiety uderzyła więc w taflę oceanu z prędkością około 482 km/h.

Tym razem SpaceX pomyślnie przeprowadziło wszystkie trzy lądowania, a być może kluczowy okazał się fakt, że wszystkie boostery użyte w tym locie były ulepszonymi wersjami rakiet, znanymi jako Block 5. Nowa wersja została stworzona, aby zoptymalizować możliwość wielokrotnego użycia rdzeni, ułatwiając tym samym SpaceX proces lądowania. Boostery najprawdopodobniej zostaną również wykorzystane do następnych misji w przyszłości. 

 

Zsynchronizowane lądowanie trzech rdzeni rakiety błyskawicznie zostało uznane za jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów w historii misji kosmicznych, a niektórzy porównali nawet zdarzenie do baletu. Warto przypomnieć, że SpaceX po raz pierwszy spróbowało tych lądowań ponad 4 lata temu, lecz eksperyment zakończył się spektakularną kulą ognia po uderzeniu boostera w statek. Druga próba kilka miesięcy później również zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ rdzeń po wylądowaniu przewrócił się i eksplodował. Od tego momentu firma poczyniła jednak znaczne postępy i na przestrzeni ostatnich lat odnotowała więcej sukcesów niż porażek.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika ???

Witam.

Witam.

Tak z czystej ciekawości czy ktoś zwrócił uwagę (23:42) na słońce oświetlające ziemię?.

Skoro jest tak daleko czy nie powinno oświetlać całości a nie jak tu byc skupione w jednym punkcie?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika ya

W moim karawanie booster

W moim karawanie booster działa jak należy i nie musi kombinować z powrotem na ziemię, bo cały czas jest blisko niej. Z rdzeniami też nie mam problemu. Karawan jest odporny na rdzenie wolframowe, atomowe i rakitowe.Pitolicie autorze niezrozumiałym językiem kreując się jednocześnie na gwiazdę Internetu. Szkoda czytać te wypociny.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Odezwał się wielonickowiec na

Odezwał się wielonickowiec na "poziomie", buhahahaha! Na poziomie popielniczki, hehehehe! Tyle razy już pod wieloma nickami udowodniłeś swój "poziom", że aż dziw bierze, iż w ogóle poruszasz ten temat. No, ale nacja błaznów, którą reprezentujesz do czegoś cię zobowiązuje. Tym bardziej, że wkrótce będziecie mieli klowna za prezydenta, hehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj