Udało się stworzyć pierwszy sztuczny chromosom praktycznie od podstaw

Kategorie: 

Źródło: Lucy Reading-Ikkanda
Naukowcy właśnie ogłosili, że udało im się stworzyć od podstaw sztuczny chromosom drożdży piwnych, który następnie został wszczepiony do innych komórek drożdży. W ten sposób nauka jest o krok bliżej do opracowania sztucznego życia.

 

Międzynarodowe zespoły badawcze przez siedem lat pracowały w tym kierunku na Uniwersytecie w Nowym Jorku i w Edynburgu. Sukces w konstruowaniu złożonego chromosomu został uznany, gdy przeszczepiono go do komórek drożdży piwnych, gdzie mógł dalej się rozwijać.

 

W przeszłości, naukowcy tworzyli chromosomy bakterii, jednak tym razem, po raz pierwszy w historii, stworzono chromosom, w którym materiał genetyczny znajduje się w jądrze komórkowym. Zarówno komórki ludzkie jak i drożdży, w przeciwieństwie do komórek bakteryjnych i wirusowych, przechowują chromosomy w jądrze.

 

Badacze zmienili jednak około 15% pierwotnej zawartości chromosomu, która została uznana za zbędna i zastąpili ją innym DNA. Pozwoliło to naukowcom stworzyć nowe szczepy drożdży, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości do opracowania bardziej efektywnych biopaliw, nowych leków czy szczepionek na malarię.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Co oni znowu z tymi

Co oni znowu z tymi "biopaliwami" ???. Mało to mamy nikomu nie potrzebnych odpadów z tworzyw sztucznych ,opon ,mebli czy gorszego węgla i zużytego oleju silnikowego  ?!  Z tego trzeba produkować paliwa , pozbędziemy się uciążliwych odpadów i jednocześnie zmniejszymy import ropy naftowej , a nie przeznaczać areały ziemi uprawnej pod rośliny GMO ,żeby nimi karmić zmutowane bakterie !!! Wykształciuchy jedne ..

Skomentuj