Kategorie:
Alexander Szameit i Marco Ornigotti z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie jako pierwsi zademonstrowali, że teleportacja możliwa jest nie tylko w świecie fizyki kwantowej, ale także w świecie klasycznym. Stosując wiązki laserowe, uczeni zdołali przekazać informację z jednego miejsca w drugie bez straty czasu.
Jak wyjaśnia dr Marco Ornigotti, właściwości wiązki światła można splątać podobnie jak stany fizyczne cząstek elementarnych. Dla fizyków, "splątanie" oznacza rodzaj kodyfikacji. Należy po prostu powiązać informację którą chcielibyśmy przesłać z konkretną właściwością światła.
Foto: Jan-Peter Kasper/Friedrich Schiller University Jena
Podczas demonstracji, naukowcy zakodowali pewne informacje w konkretnym kierunku polaryzacji światła laserowego i przesłali tę informację w postaci wiązki laserowej używając teleportacji. Niestety działa ona tylko lokalnie, ale cała informacja przekazywana jest natychmiast bez straty czasu.
Ich technika nie pozwoli zatem teleportować wiadomości na duże dystanse, ale to nie oznacza że jest kompletnie bezużyteczna. Alexander Szameit dodaje, że nowy rodzaj przekazywania informacji może mieć interesujące zastosowanie np. w telekomunikacji.
Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Skomentuj