Uczeni z Polski opracowali robota naśladującego ruchy gąsienicy

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube
Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, uczeni stworzyli miniaturowego robota, który dzięki swojej giętkości wygina się i przemieszcza niczym prawdziwa gąsienica. Ten niepozorny wynalazek może mieć całkiem interesujące zastosowanie.

 

Nad projektem pracowali polscy uczeni we współpracy ze swoimi kolegami z włoskiego Instytutu LENS we Florencji. Dzięki wspólnej pracy i zastosowaniu technologii światłoczułych elastomerów, zbudowano pierwszego na świecie robota, który porusza się naśladując ruch gąsienicy w naturalnej skali. Urządzenie to czerpie energię oraz jest sterowany przy pomocy modulowanej wiązki lasera.

Źródło: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Dotychczasowe próby stworzenia tego typu mikrorobotów były ograniczone ze względu na trudności związane z ich zasilaniem oraz kontrolowaniem ich ruchu. Realizacja tego zadania była możliwa właśnie dzięki zastosowaniu nowych inteligentnych materiałów, w tym ciekłokrystalicznych elastomerów.

 

Ten jedyny w swoim rodzaju robot potrafi pełzać po płaskim podłożu, wspinać się na pochyłości, przeciskać przez wąskie szczeliny a także transportować obiekty o masie nawet sześciokrotnie większej od niego, popychając je przed sobą. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki nowym elastomerom będzie można stworzyć roboty pływające na i pod powierzchnią wody, oraz mikrolotniki.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Technologia to jest nauka,

Technologia to jest nauka, często bardzo zaawansowana, jak wiadomo technologia jest stosowana do wynalazków zbrojeniowych, do zabijania ludzi, właściwie prawie zawsze jest technologia w najnowszych produktach wojennego przemysłu zbrojeniowego ! Ciekawe czy ta wynaleziona dzownica też znajdzie zastosowanie w armii ?! a tak przy okazji wynalazki są właśnie stosowane do zabijania ludzi na masową skale i po cichu ! "Nasz informator „Deep Sky” odpowiedział w radiu WMWV w warunkach całkowitej anonimowości na serię pytań typu „tak/nie”. Osobiście pomogłem S.T. przygotować je, kiedy zwróciła się z tym do mnie.Po blisko trzech latach od tego zdarzenia mogłem potwierdzić niezwykle wysokie stężenie pyłu aluminiowego wykryte w próbkach deszczowej wody pobranych z opadu, jaki spadł na ziemię przechodząc przez gęste smugi rozsnute nad Espanolą w kanadyjskiej prowincji Ontario wiosną 1998 roku.Badania laboratoryjne w Espanoli zostały przeprowadzone po tym, jak mieszkańcy zaczęli składać skargi do Ministerstwa Ochrony Środowiska prowincji Ontario. Ciężkie bóle głowy, chroniczne bóle stawów, zawroty głowy, nagłe przemęczenie, ostre ataki astmy i bezgorączkowe „grypopodobne” objawy na obszarze ponad 50 mil kwadratowych (128 km2) wystąpiły w tym samym czasie, kiedy samoloty, które zostały zidentyfikowane na podstawie zdjęć jako tankowce powietrzne Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (United States Air Force), dokonywały swoich „oprysków”.USAF zaprzeczyły, jakoby wtargnęły w kanadyjską przestrzeń powietrzną, ale Ted Simola, były oficer policji tej prowincji i biegły Sądu Najwyższego, poinformował o unoszących się na niebie X-ach i innych białych smugach, niektórych „nagle urwanych”, jakby obciętych nożem, które przez dłuższy czas pozostawały na niebie.Inny mieszkaniec Espanoli powiedział mi, że zaburzenia umysłowe i krótkotrwałe zaniki pamięci stały się w tym małym miasteczku tak powszechne, że fakt zapomnienia miejsca zaparkowania samochodu stał się wśród jego mieszkańców przedmiotem częstych żartów." http://3obieg.pl/chemiczne-smugi-czyzby-tajna-kontrola-klimatu

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Robisz dobrą robotę inż. mgr

Robisz dobrą robotę inż. mgr o ile nie zawodzisz do "najświętszych"... Masz +

 Jesteś inteligentnym facetem i powinieneś wiedzieć, że wciskanie swojego kitu w swoich "wiarach" zniechęcasz myślących i nie zwiedzonych. Twoja wiara do cholery jest twoją intymnością  a jej obnażanie kaleczy tych co mają inną wiedzę w temacie. Szanujmy się.

Portret użytkownika Bartoszs

uczeni i naukowcy hehe

uczeni i naukowcy hehe

nie lepiej pisac ze zespoł naukowy pod przedownictwem tego i owego zrobił cos tam?

ja tez jestem uczony, mam wyzsze wykształecenie, ale grantów jakos nie widać.jednakże okreslenia danej grupu odkrywców/ badaczy - trzebba ich nazywac po imieniu, dzisiaj wyksztalcenie wyzse to zadna tam filozofia

Skomentuj