Uczeni z całego świata przystąpili do stworzenia pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury

Kategorie: 

Źródło: NASA/Dana Berry/SkyWorks Digital

Zgodnie z planem, naukowcy powinni uzyskać pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury w ciągu tego roku.

 

Piątego kwietnia naukowcy z całego świata „uruchomili” projekt, który zobowiązał ich do skierowania teleskopów z każdego zakątku globu na supermasywną czarną dziurę, Sagittarius A, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. Przedsięwzięcie to nosi nazwę „Event Horizon Telescope” (EHT) i ma potrwać do 14 kwietnia, choć zakończenie analizy zebranych danych przewiduje się dopiero na początek roku 2018.

„Są to obserwacje, które pomogą uporządkować nam wszystkie, dzikie i niepotwierdzone teorie na temat czarnych dziur. A jest ich naprawdę wiele,” powiedział Gopal Narayanan na University of Massachusetts Amherst w oświadczeniu. „Dzięki danym zebranych z tego projektu będziemy w stanie zrozumieć aspekty czarnych dziur, których jak dotąd nie mieliśmy szans pojąć.”

Chociaż jesteśmy pewni, że obiekty takie jak czarne dziury istnieją to nigdy żadnej z nich nie widzieliśmy. Odczuwamy jednak ich istnienie poprzez obserwację ich interakcji z gwiazdami oraz galaktykami, na których istnienie posiadają ogromny wpływ. Chociażby w centrum Drogi Mlecznej gwiazdy zdają się orbitować dookoła niewidzialnego obiektu. Byliśmy też świadkami wyrzutów w przestrzeń kosmiczną ogromnych ilości promieniowania X oraz materii gwiezdnej, których źródła upatruje się w samych czarnych dziurach w trakcie konsumpcji gwiazd.

 

Chociaż czarne dziury są z reguły miliony razy masywniejsze niż Słońce to mało która choć dorównuje rozmiarem Słońcu. Sagittarius A, mimo niewyobrażalnej różnicy w masie, jest tylko około trzydziestu razy większym obiektem od najbliższej nam gwiazdy. Czyni je to niezwykle ciężkimi do zobaczenia, co Narayanan porównał do obserwacji grejpfruta znajdującego się na powierzchni Księżyca.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

polecą tak jak na księżyc ją

polecą tak jak na księżyc ją zbadać ..zrobią ujęcia z każdej strony z prędkością 4 g prześlą na ziemie i znowu Disney dostanie dużą dotacje za propagowanie systemowej nauki..czy nikt im nie powiedział ze z czyśćca nie ma ucieczki ot tak ..ci co tu zasiali życie ziemską technologie mają w lol .u to tak jak byś chciał małpę nauczyć czytać pisać liczyć .itp itd w jeden dzień dla nich dzień dla nas tysiąclecia...to że nam raz poraz jakąś świnię technologiczną podłożą nie znaczy ,że nas nie obserwują itp co z tym czynimy ? .kwarantanna jest pod nadzorem to oczywiste:)

Portret użytkownika Bee

Zawsze mnie zastanawia czemu

Zawsze mnie zastanawia czemu zaraz musza byc szowinistyczne komentarze, gdy brak dobrej odp...ale gdyby swiatem rzadzily w wiekszosci baby przynajmniej kasa zamiast na badania kosmosu czy na wojny zapewne poszlaby na dzieci, spa na porodowkach i znieczulenia, oraz miejsca pracy potrzebnej, a nie wyimaginowanej...byloby wiecej zieleni w miastach i wiecej organizacji wspierajacych ludzi...a tak mamy co mamy...czarna d...

Portret użytkownika baca

czytając o "naukowcach z

czytając o "naukowcach z całego świata" wbiłem wujkowi googlowi o nich zapytanie i faktycznie wyskoczyli mi naukowcy z całego świata, ba w srebrzystych kosmicznych skafandrach tak więc "badania" czarnych dziur bedą na bank naukowe

 

Strony

Skomentuj