Uczeni odkryli sposób na kopiowanie informacji genetycznych

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Kopiowanie informacji genetycznych posiada negatywne efekty uboczne w postaci niszczenia komórki. Jednak naukowcy odkryli, że dodając odrobinę cytrynianu można ją ustabilizować, a to z kolei pozwala na skopiowanie RNA.

 

Badanie jest częścią realizowanego projektu, którego celem jest dowiedzieć się w jaki sposób pierwsze życie na Ziemi mogło powstać ze zbioru martwych cząsteczek. Zespół naukowców eksperymentował z prostymi protokomórkami - pęcherzykami kwasów tłuszczowych. Protokomórki te są prymitywnymi wersjami komórek, z których składają się wszystkie współczesne organizmy i potrafią rozmnażać się poprzez rozdzielanie się.

 

Pierwsze życie na Ziemi do przenoszenia swoich genów najprawdopodobniej wykorzystywało RNA, które jest w stanie wykonywać wiele innych funkcji niż DNA i mogło być pomocne dla pierwszych organizmów. Cząsteczki RNA replikują się z mieszanki mniejszych cząsteczek, zwanych nukleotydami, które są podstawowymi składnikami strukturalnymi kwasów nukleinowych.

 

W laboratorium zespół użył jonów magnezu lub podobnie naładowanych cząstek, ponieważ bez nich protokomórka reaguje z kwasami tłuszczowymi, rozrywając komórkę na kawałki oraz zrzucając nowe RNA do otaczającej wody, gdzie niemal natychmiast się rozprasza. Zespół dodał wiele różnych substancji chemicznych do magnezu oraz protokomórki i znalazł jedną, która stabilizowała komórki umożliwiając jednocześnie kopiowanie RNA.

 

W protokomórkach każda cząsteczka cytrynianu przykleja się do jonu magnezu zapobiegając jej reakcji z kwasem tłuszczowym ale pozwalając na interakcję z RNA. Naukowcy uważają, że jeśli cytrynian był niezbędny dla stworzenia pierwszego życia to musiał być szeroko dostępny na Ziemi 4 miliardy lat temu. Może się również okazać, że przyczynił się do tego inny składnik, jednak o podobnym działaniu.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika heehe

Bo taki byl plan, nawet te

Bo taki byl plan, nawet te pozornie nie zywe materialy - jak krysztaly replikuja sie w odpowiednim cisnieniu (rozmnazaja) maja czestotliwosci rezonansowe - (odpowiadaja),
 
Wiec ten ktokolwiek wlaczyl ten swiat - mial na celu rozsiac w nim zycie w kazdej formie ktorej mu sie to udalo, i pewnie uczy sie dalej projektujac coraz ciekawsze stworzenia - dobrze wiemy co sie dzieje z projektem ktory nie przynosi juz znadnego doswiadczenia i dochodu - poprostu sie go zamyka - a swiat trwa dalej, wiec cos tam sie jeszcze chlopaki ucza Smile
 
Jednak nie wydaje mi sie aby w laboratorium byli w stanie z tablicy Mendelejewa zrobic zycie - to nie jest losowy proces, to bardzo wyrafinowany sposob laczenia ze soba atomow - nawet w najprostrzych organizmach , nie wspominajac o swiadomosci ktora w nas pieskach jak i pewnie wszystkich organizmach jest.

Portret użytkownika Maniok

A mnie zastanawia jak

A mnie zastanawia jak pierwsze zywe organizmy nauczyly sie rozmnazac ? z kad wziely ten pomysl ? Jak to bylo, powstala pierwsza forma zycia i tak sobie dryfowala po "oceanie" przez tysiace lat w bardzo nieprzyjaznym srodowisku az sobie tak poprostu zmutowala zeby zaczac sie dzielic ? Dla ewolucja z materii nieozywionej jest totalna bzdura ...

Portret użytkownika jimik

niech badają dalej, lepiej

niech badają dalej, lepiej zajmować się czymś takim niż wymyślać bzdury dotyczące np. efektu cieplarnianego..
jest jakiś temat - to ludzie mają zajęcia na lata, nawet jeśli przeważnie to ślepy zaułek nauki Język

Portret użytkownika TakeSe

nie ma innej drogi jak

nie ma innej drogi jak powstanie życia z materii nieożywionej. Nawet jak przyjmie się wersję stwórcy życia, to i tak, sam stwórca musiał z czegoś, kiedyś  powstać ( że jest np wieczny to tylko unik rozumowy nic nie załatwiający. Jeżeli nie w naszym wszechświecie to w innym , ale początek, kiedyś i zczegoś musiał być)

Skomentuj