Uczeni odkryli przyczynę występowania raka piersi u kobiet

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Dzięki grupie genetyków z Uniwersytetu w Los Angeles, przyszła medycyna będzie w stanie spowolnić proces starzenia się narządów ludzkich, tkanek bądź samych komórek. Wszystko za sprawą odkrycia nowego, wewnętrznego zegara w ludzkim DNA, który mierzy wiek biologiczny komórek nowotworowych lub narządów.

 

Zespół uczonych przeprowadził analizy około 8 tysięcy próbek, zawierających 51 różnych komórek i tkanek zarówno zdrowych jak i nowotworowych. W trakcie badania używano procesu metylacji, który chemicznie modyfikuje DNA i powoduje zmiany w czasie. Obserwując zachodzące zmiany naukowcy byli w stanie zidentyfikować 353 markery DNA z 51 rodzajów komórek, które zmieniają się wraz z wiekiem.

 

Wewnętrzny zegar biologiczny pokazuje iż różne części naszego ciała starzeją się szybciej lub wolniej a badanie wykazało, że sam zegar został wyzerowany gdy komórki oderwały się i przeprogramowały do stanu komórek macierzystych. Uczeni odkryli, że tkanka piersi u kobiet starzeje się szybciej od pozostałych, co wyjaśnia dlaczego rak piersi jest tak bardzo powszechny u kobiet.

 

Tak zwany epigenetyczny zegar wykazał iż wiek biologiczny chorych tkanek w organiźmie jest znacznie większy od tych zdrowych. Nowotworowa tkanka piersiowa jest starsza średnio o 36 lat od pozostałych tkanek. Chociaż są to dopiero wczesne fazy badania a uczeni przyznają, że nie wiedzą jeszcze jak ten zegar dokładnie działa, dzięki temu w przyszłości będzie można zapobiec starzeniu się tkanek i komórek.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Nigdy jeszcze tak niewielu nie zniszczyło tak wiele u tak licznych. 1051 lat wiary w cud - dziki kraj, ciemny lud...

Portret użytkownika eva11

zaklamani

zaklamani pseudo-naukowcy
jedynym powodem jest mamografia i dezodoranty z aluminium,dotego dochodzi 
zywnosc gmo,pestycydy,cala chemia w zywnosci 
a gdyby rodzice nie pakowaly w dzieci mleka zmodyfikowanego ,chemii to dzieci by nie chorowaly ,a zmiany dna to powstaja jedynie przez caly syf ktory nam serwuja 
ale co tu gadac ten kto jest zaslepiony wiara w naukowcow i lekarzy i tak nie zrozumie 

Portret użytkownika Lech

  Zagrożenia mammografią  

 
Zagrożenia mammografią
  Kobiety są obecnie zachęcane do poddania się pierwszej mammografii wcześniej niż kiedykolwiek dotąd. Dawniej na prześwietlenie kierowano tylko kobiety w wieku 50 lat i starsze. Teraz kampania skierowana jest do kobiet 40 letnich, a nawet do 25 letnich. Jednak wykrywanie nowotworu przy pomocy mammografy to nie to samo, co ochrona przed nim. 
 
 Pojawiają się wątpliwości, co do zasadności i wiarygodności mammogramów. Mammogram jest zdjęciem wykonanym przy użyciu promieni rentgenowskich.
 
 Z kolei według Amerykańskiego Stowarzyszenia Rakowego, jedyną uznawaną przyczyną nowotworu jest promieniowanie. Kiedy dochodzi do napromieniowania, nie ma żadnej bezpiecznej dawki. Dr Epstein ostrzega-Jest jednoznacznie udowodnione, że pierś, szczególnie u kobiet przed menopauzą, jest bardzo wrażliwa na promieniowanie, z szacowanym ryzykiem (nowotwór) wzrastającym o 1% wraz z każdym radem promieniowania rentgenowskiego. Zwiększa to o 20% ryzyko raka u kobiet, które w latach 70 - tych miały co roku 10 mammografii o przeciętnej dawce 2 radów, a o ponad 40% u kobiet po czterdziestce, które robiły pierwsze mammografy w latach 60 - tych, niekiedy co roku i niekiedy z jednorazową dawką od 5 do 10 radów.
 
 W roku 1995 Lancet doniósł, że odkąd w roku 1983 wprowadzono badania mammograficzne, liczba przypadków raka przewodowego In situ, który stanowi 12% wszystkich przypadków nowotworu piersi, wzrosła o 328%, z czego 200% spowodowane jest stosowaniem mammografii. Od czasu rozpoczęcia szeroko zakrojonych badań mammograficznych u kobiet przed 40 rokiem życia wzrost ten wyniósł ponad 3000%. Dodać należy, iż 5 do 15% przypadków tych badań daje fałszywe wyniki, wiec fałszywe, dodatnie wyniki oznaczają kolejne badania, a w konsekwencji większą dawkę promieniowania.
 
 Idąc dalej należy stwierdzić, że mammogramy nie są pewną metodą diagnostyczną i zbyt często prowadzą do zbędnych biopsji piersi - kosztownego, inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, który wywołuje silny strach, ból, i uraz psychiczny u kobiet, które nowotworu nie mają. Jak podaje Merck Manual z 1998 roku, na każdy przypadek wykrytego nowotworu piersi, przypada od 5 do 10 kobiet, które niepotrzebnie przechodzą bolesną biopsję piersi.
 
 Dlaczego zatem mimo tych wszystkich dowodów ACS zaleca poddawanie się badaniom mammograficznym raz do roku, lub co dwa lata wszystkim kobietom po 40 - stce ( a nawet młodszym)? Zróbmy małe obliczenie - 100 dolarów za mammogram u 62 milionów amerykańskich kobiet po czterdziestce i 1000 dolarów za biopsję u 1 do 2 milionów kobiet, daje razem przemysł przynoszący około 8 miliardów dolarów rocznie. Jest jednak lepsza alternatywa - cyfrowa termografia podczerwona, w której nie używa się fizycznego nacisku ani promieniowania jonizującego.
 
 Można za jej pomocą wykryć raka piersi całe lata wcześniej niż jest to możliwe za pomocą mammogramów lub badania fizycznego. Mammografia nie może wykryć guza, dopóki nie osiągnie on pewnej wielkości, czyli może wykryć go dopiero po długim rozwoju. Termografia zdolna jest wykryć zagrożenie nowotworem piersi dużo wcześniej, ponieważ zauważa wczesne stany angiogenezy. Angiogeneza jest to formowanie się nowych naczyń krwionośnych, mających dostarczać krew do guza, co jest konieczne do jego dalszego wzrostu.
 
 Autor - Sherill Sellman
 Źródło-dwumiesięcznik NEXUS nr 20, listopad-grudzień 2001

Portret użytkownika Asiek

Są również badania, których

Są również badania, których wyniki oczywiście nie zostaną podane do oficjalnych mediów, z których wynika że popularne badanie piersi - mamografia - aktywuje w postać złośliwą raka piersi.
 
Jeżeli kobieta ma jakieś problemy i np. tzw. tłuszczaki w piersiach to po badaniu mamograficznym te małe niezłośliwe guzki zamieniają się w złośliwą postać raka piersi.
 
No ale na badania mamograficzne wszystkie kobiety są listownie zapraszane przez NFZ.

Portret użytkownika Shino

Witaj. Rak to tak naprawde

Witaj. Rak to tak naprawde przedłużenie życia ludzkiego. Kiedy organizm ma nadmiar toksyn wtedy ciało ludzkie ulega zakwaszeniu i aby nie paść od razu jakby skupisko tej złej energii/komórek w jednym miejscu.-Rak żyje tylko w środowisku kwaśnym. A dzieci? zapytałabgym co jadła matka i ojciec dziecka. Oczywiscie zdrowie to nie tylko odżywianie, ale także stres a czasami karma.
pozdrawiam

Portret użytkownika sky99

Zmiana  w obrębie tych 354

Zmiana  w obrębie tych 354 markerów zmienia w dna zapisany wiek komórki i w efekcie zaczynamy mieć problem... Nie jest istotny wiek dziecka, , ważny jest licznik zawarty w DNA, taki bezpiecznik lub jak to niektórzy okreslaja nasadki na sznurowałach nie pozwalajace się rozplatać im. Z czasem (po określonej liczbie regeneracji komórki, te bezpieczniki zanikaja, mutacja również moze doprowadzić do tych zmian i wiek komórki jest błednie odczytywany, a to już stan chorobowy

Skomentuj