Uczeni odkryli nowy stan skupienia materii

Kategorie: 

Źródło: Julian Litzel/Wikimedia
Międzynarodowy zespół naukowców powiadomił o swoim nowym odkryciu - jest to nowy stan skupienia materii. Opisany przez badaczy materiał jest metalem, magnesem, izolatorem i nadprzewodnikiem w jednym.

 

Materiał ten został określony jako metal Jahna-Tellera i powstał w wyniku połączenia węgla-60 i rubidu. Dzięki niemu, uczeni mogą otrzymać efekt wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa (w temperaturze -135 stopni Celsjusza). Materiał może również posłużyć do wielu badań w tej sferze.

 

Metal Jahna-Tellera zamienia się z izolatora w nadprzewodnik (i na odwrót) po zastosowaniu ciśnienia. Uczeni dokonali tego w sposób chemiczny przy użyciu rubidu. Właśnie ta zamiana pomiędzy izolatorem a nadprzewodnikiem ma dla naukowców ogromne znaczenie, lecz przeprowadzone analizy i osiągnięte wyniki muszą zostać jeszcze potwierdzone.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/uczeni-odkryli-nowy-stan-skupienia-materii

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wojox

Dlatego ufam tylko Biblii,

Dlatego ufam tylko Biblii, skoro w przeciągu ostatnich 20 lat nastał prawdziwy boom technologiczny a w ostatnich 100 latach to w ogóle cud. Gdyby żyła moja babcia (zmarła 35 lat temu) i pokazałbym jej komputer, telefon TV, dzisiejsze samochody to by zbladła.
Ale nie to jest istotne. Wygląda na to że regularnie wręcz cyklicznie jak po amplitudzie, technika wzmaga się i upada spowrotem do orki wołami...
Oto ciekawy werset Kaznodziei Salomona 3:15  "Co istnieje, to już było, co zaś ma być, to już zaistniało; a prawdziwy Bóg szuka tego, co jest ścigane."

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Strony

Skomentuj