Uczeni badają jakie będą skutki przebiegunowania ziemskiego pola magnetycznego

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Przebiegunowanie to zjawisko, które może się nam wydawać egzotyczne, ale niewątpliwie takie coś jest nieuniknione i ma miejsce cyklicznie na każdej planecie lub gwieździe. Według specjalistów ostatni raz zamiana biegunów magnetycznych na Ziemi nastąpiła przed 780 tysiącami lat. Naukowcy próbują ustalić jakie skutki niesie za takie wydarzenie.

 

Za to zagadnienie zabrali się badacze z Uniwersytetu Maryland w USA. W wielkim hangarze zbudowano tam ogromny model wnętrza ziemi. Wykorzystano do tego stalową sferę, która ma średnicę ponad 3 metrów. Została ona wprawiona w ruch obrotowy, co umożliwia częściowe symulowanie zachowania jądra Ziemi.

 

Szefem badań jest Daniel Lathrop, a ich celem ustalenie kiedy dojdzie do kolejnego przebiegunowania i jakie skutki niesie to dla życia na Ziemi. Gdy zjawisko to wystąpiło poprzednim razem ludzkość ledwo zaczynała posługiwać się ogniem, więc oczywiste jest to, że wpływ zmiany biegunowości ziemskiego pola magnetycznego na naszą cywilizację będzie zdecydowanie większy.

 

Wielka obracająca się kula w hangarze pod Maryland może pomóc określić ile czasu zostało do kolejnej zmiany biegunów magnetycznych. W jej wnętrze wlano 12 ton ciekłego sodu a całość podgrzano do temperatury 121 stopni Celsjusza, aby zasymulować warstwę ciekłego żelaza w jądrze zewnętrznym. Gdy konstrukcja ta się obraca sód generuje prądy elektryczne, które tworzą pole magnetyczne w procesie nazywanym dynamem. Dzięki temu można zobaczyć proces formowania się pola.

Sfera obraca się obecnie z pomocą elektromagnesów i obecnie porusza się z prędkością 70 km/h. Pod koniec roku powinna osiągnąć prędkość 140 km/h i wtedy sód powinien generować pole bez dodatkowej pomocy. Jedna sekunda w tym eksperymencie będzie wtedy odpowiadała 5000 lat na Ziemi. Dzięki temu naukowcy mają nadzieje określić kiedy powinniśmy się spodziewać kolejnego przebiegunowania.

 

Według obecnie uznawanej wiedzy zmiana biegunowości to proces trwający tysiące lat i naukowcy twierdza, że nie jest to groźne dla ludzkości. Wiara ta opiera się o założenie, że przebiegunowanie jest procesem powolnym. To założenie wydaje się być jednak ryzykowne, bo z praw elektrotechniki wynika, że pola magnetyczne przeskakują błyskawicznie. To samo widzimy przecież co 11 lat na Słońcu i proces ten trwa najwyżej kilka miesięcy. Skąd zatem pewność, że na Ziemi potrwa to tysiącami lat i będzie zupełnie bezpieczne?

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika brutal

przebiegunowanie można

przebiegunowanie można obecnie obserwować !!! jakie skutki tego nadejdą  niewiemy , ale wyrażnie widać że półkule mózgowe polityków UE są powaznie uszkodzone i ulegają zanikowi jego zawartości ,co oznacza że ich decyzje ,doktryny są niebezpieczne dla gatunku ludzkiego co może prowadzić do globalnej katastrofy ,jak widac sprowadzają do europarlamentu kogokolwiek kto tylko ma predyspozycje z takim zanikiem zawartości jak mózg ,biorąc z łapanki np bokserów , pełno wartościowy mózg jest tam natychmiast poddawany procesowi przebiegunowania, ponoć żyją w euforii 24h na dobę 

Portret użytkownika Shijanas

Dla mnie to śmieszne. Patrzę

Dla mnie to śmieszne. Patrzę na tą kulę żelaza i nie chce mi się wierzyć że naukowcy sądzą iż właśnie odtworzyli jądro Ziemi. Nie mamy żadnego pojęcia o tym co jest we wnętrzu planety, to tylko hipotezy a oni z całym szacunkiem podchodzą do tego jak dzieci które opierając się na zerowej wiedzy i kilku teoriach budują to COŚ i mówią że odtworzyli jądro planety z jego dokładną masą, objętością, składem chemicznym i dynamiką elektromagnetyczną. Do tego dochodzi od groma czynników trudnych do włączenia w to równanie nawet gdy się o nich wszystko dokładnie WIE,  nie mówiąc już o sytuacji gdy się o nich nie ma bladego pojęcia. Następnie mając już zbudowane takie NIC symulują proces o którym też wiedzą nie wiele więcej i otrzymają wynik który ... mają nadzieję że coś im da? Serio? SERIO SERIO!?

Strony

Skomentuj