Uciążliwy hałas może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Długotrwałe przebywanie w głośnym środowisku może zwiększać ryzyko zawału i udaru. Część mózgu zaangażowana w reagowanie na stres uaktywnia się, kiedy słyszymy hałas. Z kolei ta reakcja sprzyja zapaleniu naczyń krwionośnych i podnosi ryzyko wystąpienia groźnych chorób.

 

Badania pokazują, że osoby najbardziej narażone na chroniczny hałas posiadały wyższe ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, niezależnie od innych czynników ryzyka. Naukowcy przebadali 499 osób o średniej wieku 56 pod kątem możliwości wystąpienia zawałów oraz udarów mózgu. Ochotnicy mieli wykonywane tomografie oraz mapowanie sieci żylnej.

 

Wszyscy uczestnicy byli zdrowi i nie posiadali historii chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Wykorzystując wykonane badania, naukowcy ocenili aktywność ciała migdałowatego – obszaru mózgu zaangażowanego w regulację stresu i reakcje emocjonalne. Aby zbadać ryzyko zawału oraz udaru, naukowcy sprawdzili dokumentację medyczną uczestników po wstępnych testach. Spośród 499 uczestników, 40 doświadczyło udaru bądź zawału w ciągu pięciu lat po udziale w eksperymencie.

Ludzie z najwyższym poziomem ekspozycji na hałas mieli wyższy poziom aktywności ciała migdałowatego, a co za tym idzie, większe ryzyko udaru bądź zawału. Warto zauważyć, że osoby te miały ponad trzykrotne wyższe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

 

Ryzyko to pozostało podwyższone nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, takich jak zanieczyszczenie powietrza, wysoki poziomu cholesterolu, palenie tytoniu, czy cukrzyca. Naukowcy podkreślają, że wciąż potrzeba więcej badań, aby dokładnie ustalić wpływ hałasu na zdrowie człowieka.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Monakog

Ograniczyć hałas w szkołach.

Ograniczyć hałas w szkołach. Zwracać uwagę na to, że hałas jest bardzo, naprawdę bardzo szkodliwy dla zdrowia-wiem z autopsji. Lata przebywania w środowisku, gdzie ojciec krzyczał, wydzierał się o byle co, skutkuje tym, że jestem bardzo chora. A najbardziej mam chore serce i żołądek. To stres nas zabija. Jestem na to dowodem, pomimo b. zdrowego odżywiania.

Portret użytkownika Odważniak

Zdelegalizować kosiarki!

Zdelegalizować kosiarki! Hałasuje toto i wysusza okolicę.. marzę o pachnących ziołami łąkach zamiast durnej mody na pustynie koło domów. Wygolą życie i później biadolą, że gorąco. Dobry Boże, zlikwiduj głupotę i krótkowzroczny egoizm.

Skomentuj