U wybrzeży Włoch znajduje się potencjalnie niebezpieczny podwodny wulkan

Kategorie: 

Źródło: Internet

Marsili to podwodny wulkan odkryty w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w akwenie Morza Tyrreńskiego. Jest to największy podwodny wulkan w Europie. Znajduje się on około 175 km na południe od Neapolu. To kolejny wulkan po Wezuwiuszu i po Campi Flegrej w Zatoce Neapolitańskiej, który grozi zniszczeniem części wybrzeża Włoch.

 

Wysokość stożka wulkanu Marsili to około 3 tysięcy metrów nad dnem morza. Szczyt wulkanu znajduje się około 450 metrów pod powierzchnią Morza Tyrreńskiego. Według ostatnich badań wulkanu stało się jasne, że Marsili w dawnych czasach często wybuchał. Wulkanolodzy uważają, że w najbliższej przyszłości może wystąpić tam nowa erupcja.

 

Prawdopodobieństwo, że dojdzie do fazy aktywności wulkanu Marsili oceniane jest jako dosyć wysokie. Gdyby do czegoś takiego doszło erupcja stanowiłaby ryzyko wystąpienia tsunami, które byłoby groźne dla dużych i małych wysp w obrębie Morza Tyrreńskiego, a także zachodniego wybrzeża Włoch. Zagrożona jest między innymi Kampania, Kalabria i Sycylia.

 

Niejasna jest też struktura stożka, zwłaszcza jego podstawy, ponieważ z badań wynika, że może upaść duża jego część ze względu na to, że może być niestabilna na wypadek erupcji. Takie podmorskie osuwisko samo w sobie może wywołać wielką falę, erupcja tylko ją powiększy.

 

Wulkan oficjalnie pozostaje uśpiony, ale naukowcy nie pozostawiają złudzeń, że mimo, iż nie jest znana żadna jego erupcja w znanej nam historii, to żywioł niewątpliwie jest aktywny i groźny. W związku z tym, wulkan będzie nadal badany, aby bardziej szczegółowo ocenić ryzyka z nim związane i podjąć odpowiednie środki ostrożności na wypadek ziszczenia się najgorszego scenariusza.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj