U wybrzeży Oregonu może eksplodować ogromny podwodny wulkan 

Kategorie: 

Źródło: USGS

Zdaniem wulkanologów, znajdujący się na wybrzeżu Oregonu ogromny podwodny wulkan może wybuchnąć już w ciągu najbliższych 5 lat. Żywioł jest uważany za jeden z najbardziej aktywnych wulkanów podmorskich na naszej planecie.

 

Latem tego roku, naukowcy udali się na niebezpieczną wyprawę, aby utworzyć pierwszy skan 3D tego pacyficznego wulkanu. Na skutek tej analizy stwierdzono, że jego następna poważna erupcja nastąpi w ciągu najbliższych 5 lat.

 

W stanie Oregon znajduje się kilka wulkanów, ale mało kto słyszał dotychczas o ogromnym nazywanym przez ekspertów osiowym, podwodnym wulkanie znajdującym się około 400 km od wybrzeża tego stanu. Naukowcy badali ten czynny podwodny wulkan przez kilka lat udając się na morze specjalnym statkiem badawczym.

 

Skany 3D wykazały, że wulkan jest tak wielki, że ​​zajmuje powierzchnię dużego miasta. Chociaż nie jest to największy podwodny wulkan świata, to jego komora magmowa jest bardzo duża w porównaniu do wielkości. 

Odkryto, że obecnie trwa tam inflacja dna morskiego, które podnosi się w sposób charakterystyczny dla okresu przed erupcją. Analizując te parametry ustalono, że w ciągu następnych kilku lat należy się tam spodziewać kolejnej erupcji, ponieważ zgromadzone dane wskazują na napełnianie się komory magmowej. 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj