U wybrzeży Australii znaleziono wrak lotniskowca USS Lexington

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Statek badawczy Petrel w czasie wyprawy poszukiwawczej, zorganizowanej przez współzałożyciela Microsoft Paula Allena, znalazł na wschód od Australii wrak amerykańskiego lotniskowca Lexington. Odkrycie zostało dokonane 4 marca 2018 roku. Wyprawa ukierunkowana była na znalezienie tej jednostki, ponieważ znajduje się ona w wykazie priorytetów okrętów pierwszej rangi, utraconych w czasie II wojny światowej. Na pokładzie lotniskowca zachowało się kilka myśliwców i bombowców.

 

Ekspedycja odkryła szczątki lotniskowca na głębokości trzech tysięcy metrów około 930 km na wschód od Australii. Na pokładzie lotniskowca naukowcy odkryli kilka myśliwców Grumman F4F-3 Wild Cat i samoloty TBD-1 Devastator. Nie podano ilości zachowanych maszyn. Wiadomo, że okręt zatonął w czasie II wojny światowej z 35 samolotami na pokładzie.

 

Lotniskowiec USS Lexington pierwotnie projektowany był jako liniowiec, ale potem został przerobiony na lotniskowiec. Budowa jednostki rozpoczęła się w 1921 roku. Zwodowano go w październiku 1925 roku. Dwa lata później, lotniskowiec został włączony do US Navy. Lexington otrzymał ogromną nadbudowę na prawej burcie, a z przodu i z tyłu zestawy dwóch systemów artyleryjskich kalibru 293 mm.

 

W maju 1942 roku, USS Lexington wziął udział w bitwie na Morzu Koralowym, która jest uważana za jedną z najważniejszych bitew morskich w wojnie na Pacyfiku. W starciu wzięli udział Australijczycy i Amerykanie z jednej strony przeciwko Japońskiej Cesarskiej Marynarce Wojennej z drugiej strony. Pierwszy raz w historii okręty weszły wówczas w konfrontację nie poprzez pojedynczy ostrzał - walka toczyła się przy pomocy nalotów.

 

Po stronie aliantów, oprócz USS Lexingtona, udział wziął USS Yorktown i dziewięć krążowników, a także trzynaście niszczycieli. Wspierało ich 128 samolotów. Japończycy dysponowali m. in. trzema lotniskowcami, dziewięcioma krążownikami, piętnastoma niszczycielami i pięcioma trałowcami. Strona japońska dysponowała 127 samolotami.

 

Bitwa na Morzu Koralowym odbyła się w dniach 4-8 maja 1942. Podczas jednego z nalotów, USS Lexington otrzymał dwie torpedy z lewej burty, a także poważne szkody od bomb. W efekcie na pokładzie wybuchł pożar po uszkodzeniu zbiornika na paliwo lotnicze. Ogień ugaszono, ale dowódca załogi lotniskowca wydał rozkaz opuszczenia jednostki. Z liczącej 2951 osób załogi zginęło 216 marynarzy.

 

Potem Amerykanie storpedowali lotniskowiec, żeby go zatopić. USS Lexington był pierwszym lotniskowcem utraconym w czasie II wojny światowej. USS Yorktown został uszkodzony, ale utrzymał się na powierzchni. Później w bitwie na Morzu Koralowym został zatopiony przez Japończyków. Taktycznie bitwę wygrała Japonia, choć również ucierpiała - straciła pięć okrętów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj