U ptaków odnotowano odwrotny proces ewolucji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Muzeum Historyczno-Przyrodniczego w Maastricht udokumentowali proces odwrotnej ewolucji u ptaków.

 

Eksperci ponownie przeanalizowali skamieniały szkielet ptaka sprzed 66,7 mln lat, znaleziony na granicy holendersko-belgijskiej w latach 90.

 

Wcześniej sądzono, że ruchome dzioby współczesnych ptaków, którymi mogą poruszać się niezależnie od głowy, rozwinęły się całkiem niedawno i po raz pierwszy pojawiły się u ptaków, takich jak strusie i emu, u których zamocowana była tylko górna szczęka. Obecnie około 99 procent wszystkich ptaków ma ruchome dzioby.

 

Nowe badania wykazały, że ruchome dzioby powstały przed masowym wyginięciem, które zniszczyło dinozaury. Oznacza to, że zamiast wypełnić lukę ewolucyjną, strusie i emu „ewoluowały wstecz”, aby uzyskać prostszy projekt dzioba.

 

W tym celu naukowcy wykorzystali techniki tomografii komputerowej do zidentyfikowania skamieniałych kości podniebienia w pysku nieznanego wcześniej gatunku dużego ptaka zwanego Janavis finalidens. 

 

Zwierzęta te żyły pod koniec ery dinozaurów i były jednymi z ostatnich ptaków, które miały zęby. Położenie kości wskazywało, że istota ta posiadała ruchomy dziób, który nie różnił się zbytnio budową od dzioba współczesnych ptaków. Autorzy podkreślają, że wyniki ich badań ilustrują zrozumienie kluczowej cechy ewolucyjnej współczesnych ptaków.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj