Tysiące żółwi oliwkowych wyszło na plaże w Kostaryce

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Żółw oliwkowy (Lepidochelys olivacea) to gatunek żółwi morskich, który kiedyś był bardzo często spotykany. Jednak na przestrzeni ostatnich 50 lat jego populacja spadła nawet o 50%. Obecnie trwa sezon na składanie jaj przez samice tego gatunku. Tysiące dużych zwierząt wychodzi na plaże starając się zakopać tam składane jaja. Niestety często przeszkadzają w tym ludzie.

 

W znajdującym się na Kostaryce rezerwacie Ostional Wildlife Refuge w pobliżu Guancaste, z rozmnażania się żółwi oliwkowych uczyniono lokalną atrakcję turystyczną. Skutkowało to tym, że setki ludzi napływają na plaże często przeszkadzając zwierzętom w dokonaniu cyklu przyrody.

Turyści dotykali żółwie i próbowali się z nimi bawić co doprowadziło do tego, że wiele samic po prostu zrezygnowało ze znoszenia jaj uciekając do morza. Ze zdjęć umieszczanych w serwisach społecznościowych wynika, że ludzie bawili się bardzo dobrze, a niektóre dzieci nawet siadały na żółwiach. Szkoda, że ktoś nie zastanowił się nad szkodami dla środowiska jakie powoduje taka niemądra postawa.

Co więcej okazuje się, że wiele osób wygrzebywało jaja, które podobno są lokalnym smakołykiem. Właśnie takie postawy powodują, że żółwie oliwkowe, których miliony pływało niegdyś w oceanach wkrótce mogą stać sie gatunkiem nawet krytycznie zagrożonym.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj