Tysiące szpaków na niebie stworzyło wizerunek olbrzymiego ptaka

Kategorie: 

Źródło: Daniel Bieber

Niemiecki fotograf, Daniel Bieber, przebywał akurat na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava gdy był świadkiem niezwykłego pokazu. Ogromne stado szpaków zaczęło tworzyć na niebie rozmaite figury. Niektóre z nich do złudzenia przypominają ptaka.

 

Takie zjawisko jak to z Hiszpanii, ma swoją nazwę w języku angielskim i jest to murmuration. Określenie to dotyczy tylko stada szpaków, kiedy tysiące osobników gromadzi się w ogromnych zgrupowaniach. Latają wspólnie tworząc niesamowite obrazy na niebie.

 

Dzięki zdjęciom Daniela Biebera widzimy, że zwierzęta przybrały kształt ogromnego ptaka. Niektórzy eksperci sugerują, że ​​w ten sposób szpaki zareagowały na pojawienie się w pobliżu drapieżnika, jastrzębia i to w odpowiedzi na zagrożenie stado stworzyło wizerunek olbrzymiego ptak, który powinien go odstraszyć.

 

Sceptycy uważają, że to zbyt daleko idąca konsekwencja, bo sugerowałoby to, że szpaki tworzą jakiś rodzaj zbiorowej świadomości. Jeśli rzeczywiście tak jest i nie mówimy tylko o pareidolii, czyli złudzeniu polegający na przypisywaniu znanych kształtów w przypadkowych tworach natury, to szpaki z Hiszpanii przybrały kształt czegoś co przypomina niektórym delfina.

Foto: Daniel Bieber

Oprócz teorii o uporządkowanym chaosie czy zbiorowym intelekcie stada, jest też taka bardziej przyziemna. Niektórzy ornitolodzy sugerują, że szpaki zbierają się w wielkie stada, ponieważ im więcej ptaków znajdzie się obok siebie tym jest im cieplej. Według badań w jednym takim stadzie może egzystować okresowo nawet do 100 tysięcy osobników. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Takie rzeczy są wam

Takie rzeczy są wam pokazywane , abyście przestali wierzyć " dogmatykom " nauki o specjalnie ku temu zbudowanemu autorytetowi , który im dali okupanci ludzkich rozmów i świadomości , a używają do ściemniania prawdy o świecie w którym żyjemy oraz o otaczającej nas rzeczywistości. To co widzicie uplastycznił byt koordynacji ruchu stada , który posiadają także roje , ławice , a nawet zespoły ludzkie w przypadku długiego wspólnego działania.Np. pododziały wojska , orkiestry, zespoły baletowe , itp. Ogólnie byty są ukryte w Piśmie Świętym pod metaforą " zwierzęta". Jest to najbardziej rozległa dziedzina Istnienia , obejmująca wszystkie rzeczywistości , struktury i stany Istnienia. W Biblii jako najbardziej przebiegłe , ze zwierząt polnych , jest wymieniony " wąż starodawny" . Indolenci tłumacze przerobili to już na " zwierzę lądowe "- tego nie wolno robić , bo ginie tak zwany " klucz poznania" !. Pole to podstawowa struktura wszechrzeczy , składająca się z malutkich elemencików , które potrafią reorganizować rzeczywistości w ich obrębie. Uczeni coś takiego nazwali bozonem Higgsa , podejrzewając że muisi on istnieć. Nie wiedzą tylko ,że do operowania nimi jest potrzebny jeden z Gigabytów , np. Zwierze z Apokalipsy św. Jana o twarzy wołu.

Skomentuj