Tysiące Rosjan uciekło z kraju po rozpoczęciu wojny z Ukrainą

Kategorie: 

Źródło: tg

Tysiące, a być może dziesiątki tysięcy (bo brak dokładnych danych) obywateli rosyjskich opuściło kraj po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Ludzie uciekają od strachu i niepewności, od niechęci do kojarzenia się z państwem, które rozpoczęło wojnę, od początku kryzysu gospodarczego.

Najpopularniejszym dotychczas kierunkiem jest Gruzja. Rosjanie zaczęli tam wyjeżdżać w zeszłym roku, po klęsce sztabu Aleksieja Nawalnego i uznaniu jego struktur za organizacje ekstremistyczne, po ogłoszeniu dziennikarzy i mediów jako „zagranicznych agentów”.

 

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji od 24 lutego br. do kraju przybyło ponad 20 tys. Rosjan. Minister spraw wewnętrznych Vakhtang Gomelauri twierdzi, że w kraju pozostaje około 3 tys. migrantów.

 

Najbardziej dostępnymi miejscami docelowymi są Armenia i Turcja, najłatwiej tam latać, pomimo gwałtownego wzrostu cen biletów. Ponadto ludzie czasowo lub na stałe, bo sami jeszcze nie wiedzą, przenoszą się do Azerbejdżanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kazachstanu, Kirgistanu, krajów bezwizowych Ameryki Środkowej i Południowej.

 

Ci, którzy mają wizy i taką możliwość w warunkach zakończenia ruchu lotniczego, podróżują przez kraje trzecie do Wielkiej Brytanii, USA i Unii Europejskiej, a także pociągiem do Finlandii lub autobusem do Rygi, czy Tallina.

 

Taka ekspansja doprowadziła już do gwałtownego wzrostu kosztów mieszkań na wynajem. Niektórzy, którzy wyjechali, spotykali się z negatywnym nastawieniem. W tym samym Tbilisi, w ofertach wynajmu mieszkań, piszą czasem, że nie poddaje się ono Rosjanom czy Białorusinom. Już ponad 15 tysięcy obywateli Gruzji podpisało petycję z żądaniem wprowadzenia reżimu wizowego z Rosją.

 

W komunikatorze Telegram jest już kilkanaście czatów, łączy je słowo „przeniesienie” w tytule, a następnie wskazany jest kraj. Każdy z nich ma od 3 tys. do 40 tys. uczestników. Ludzie, z których wielu myślało o emigracji tylko w teorii, ale ostatecznie spakowali się i wyjechali w ciągu 2-3 dni, pomagają sobie nawzajem w rozwiązywaniu podstawowych codziennych spraw. Piszą, jak znaleźć wiarygodnego pośrednika, jak otworzyć konto bankowe, którego operatora komórkowego wybrać, itd. Jak znaleźć lokalną walutę w warunkach, gdy systemy Visa i Mastercard nie działają z rosyjskimi kartami, a wymiana rubli gotówkowych jest prawie niemożliwa. W wielu krajach nigdy nie były one popularną walutą.

 

„Planowaliśmy wyjazd od bardzo dawna, rozmawialiśmy o tym w rodzinie” – mówi jedna z Rosjanek, zajmująca się marketingiem internetowym. „A po 24 [od początku inwazji – red.] zdaliśmy sobie sprawę, że pilnie potrzebujemy biletów, bo nie możemy nawet oszacować skali katastrofy”.

 

Kobieta mówi, że ma krewnych w Europie, ale loty do Unii Europejskiej zostały zamknięte, zanim jej rodzina zdążyła poważnie pomyśleć o tej opcji. Myśleliśmy, że pojedziemy do znajomych na Sri Lance, ale okazało się to zbyt drogie, a turyści mogą tam zostać tylko przez miesiąc. 1 marca ta konkretnie niewiasta i jej mąż polecieli do Tbilisi.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika kolop

Sluchajcie jutro cos moze sie

Sluchajcie jutro cos moze sie stac..11marca 2004 ataki w Hiszpani, 11marca Fukusima, 11 marca 2021 ogloszenie pandemii

Cos nam moga elyty przygotowac, takze uwazajcie na siebie. Ruscy ponoc mowili " ze piatek popoludniu bedzie piekny dla calego swiata" 

Portret użytkownika Polacy zawszę razem !!!

Sorry mimo blokady mediów już

Sorry mimo blokady mediów już nie mogę lajkować YT ? przeszedłem do podziemia ?? i wam też to radzę trzeźwo spojrzeć na paszporty covidowe ?? a potem Bóg , honor ojczyzna Polacy trzymajcie się razem !! bo bez was już nie ma Europy !! albo nazizm od zachodu ?? albo Bandera od wschodu !! Polacy zawszę razem !!!

Portret użytkownika putin morderca

Ucierkają z kraju który

Ucierkają z kraju który ogarnięty jest korupcją ,uciekają z kraju gdzie nie ma wolności nie ma wolności słowa a za słowo wojna można dostać 15 lat koloni karnej na syberii ,uciekają z kraju którym rządzą mordercy a omon pałuje każdego kto wyjdzie na ulicę wyrazić swoją opinię. Co ta z karaj ?ROSJA .Mocarstwo którę szantarzuje świat bombą atomową mocarstwo które morduje  dzieci kobiety  i starców bo jest tak słabe że w zwłykłej konwecjonalenej wojnie nie jest wstanie pokonać nikogo ,Na wojnie z Ukrainą rosja straciła resztki szacunku jaki świat miał do tego kraju giną tam Ukraińscy cywile ale i rosyjscy żołnieże już ponad 12000 poległo tylko dlatego że ten schizofrenik putin tego sobie zażyczył maluczki człowieczek który dorwał się do władzy nad krajem którego nawet nigdy całego nie zwiedził .... 

Portret użytkownika borys

Mężczyzna przyjął

Mężczyzna przyjął uchodźczynię z Ukrainy do domu. A potem wykorzystał
- Nie ma i nie będzie pobłażania dla przestępców, którzy wykorzystują ludzkie nieszczęście - powiedział rzecznik policji we Wrocławiu. Wcześniej funkcjonariusze zatrzymali 49-latka podejrzewanego o zgwałcenie 19-latki z Ukrainy, która uciekła do Polski przed wojną. Mężczyzna najpierw przyjął ją do swojego domu, a następnie siłą wykorzystał.
już się zaczyna nagonka na Lachy ? kur.. a przedtem to ich nie było ?? osobiście sam wyr... 5 Ukrainek bo tak chciały !! chłop daleko a jeb... się chcę !! i co do Polek ? Ukrainki są lepsze w tych sprawach ?? i Panie po co ta zazdrość ???

Portret użytkownika Obserwator

Nawet jakby Ukraina wygrała

Nawet jakby Ukraina wygrała wojnę z Rosją , to co  im po wygranej , jak kraj zostanie cofnięty do epoki średniowiecza , cała infrastruktura  zniszczona,  zniszczone , elektrownie , elektrociepłownie ,  zakłady przemysłowe,  szkoły , szpitale,  blokowiska mieszkalne , itd. czy w takim kraju można żyć i kto go odbuduję i za co , Ukraina przy wygranej zadłuży sie na 1000 pokoleń , bo nikt  im nie da  niczego za darmo , Ukraina była najbiedniejszym krajem Europy  a teraz jesli  po wygranej  wojnie będzie najbiedniejszym krajem świata , nawet kraje Afrykańskie będą bogatsze od Ukrainy !

Portret użytkownika Q

Polska była zrównana z

Polska była zrównana z powierzchnią ziemi a się podnieśliśmy czyli można . I wcale nas to nie cofnęło hen .. gdyby nie sowiecka okupacja polityczna to i zacofania technologicznego by u nas nie było i teraz bylibyśmy najlepiej rozwiniętym krajem europy.

Strony

Skomentuj