Tysiące ludzi ewakuowanych z powodu pożarów w Kalifornii – trwa trudna walka z żywiołem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kalifornia nie zdążyła jeszcze w pełni otrząsnąć się po ubiegłorocznych pożarach, w których zginęły dziesiątki osób, a już musi zmagać się z kolejnym takim kataklizmem. Około 120 km na północ od San Francisco wybuchł pożar, który w ciągu kilku godzin zajął ponad 4 tys. hektarów ziemi w hrabstwie Sonoma. Straż pożarna próbująca ugasić pożar informuje, że sytuacja jest bardzo trudna do opanowania ze względu na silny wiatr wiejący w kierunku południowym, który wzmaga płomienie.

Ponad 900 mieszkańców miasta Geyserville zostało wezwanych do ewakuacji przez straż pożarną. Znaczna część z nich nie miała wystarczająco dużo czasu, aby zabrać ze sobą rzeczy osobiste. Jak informują świadkowie, odjeżdżając w popłochu samochodem z parkingu przy swoim domu, widzieli za sobą szalejące płomienie. Ewakuację zarządzono także w pobliskim mieście Healdsburg.

 

Ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie, a wiatr o prędkości od 70 do nawet 120 km/h na godzinę znacznie utrudnia ugaszenie pożaru. Mobilizowana jest cała straż pożarna północnej Kalifornii – około 500 strażaków gasi ogień we wsparciu helikopterów, samolotów pożarniczych oraz cystern z wodą.Władze Kalifornii wprowadziły stan gotowości. Prawie 180 tysięcy gospodarstw domowych w 15 hrabstwach południowej Kalifornii pozostało bez prądu z powodu wyłączenia zasilania przez elektrownię Pacific Gas & Electrics. Ma to zapobiec ryzyku wystąpienia kolejnych, przypadkowych pożarów.

 

Kalifornia od kilku lat walczy z gigantyczną suszą, podczas której występują liczne pożary trawiące dobytek mieszkańców tego stanu. Ostatnie z nich miały miejsce prawie dokładnie rok temu, rozpętując się 8 listopada. Ugaszenie ognia trwało kilka tygodni – w tym czasie zginęły dziesiątki ludzi, a setki z nich zostały uznane za zaginione. Pożar zniszczył około 19 tysięcy budynków, paląc ponad 60 hektarów ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika baca

to nie demon tylko jego

to nie demon tylko jego parszywe pachołki... od dekad podpalają Kalifornię żeby wygnać jej mieszkańców, potem zagarnąć ziemię i postawić na niej coś przy pomocy deweloperów... to już od dekad trwa ta plaga zadziwiających pożarów które atakują tylko te okolice które pachołkom wpadną w kaprawe oko... a poza tym nienawidzą Kaliforni tak samo jak Polski...

 

Portret użytkownika Illuminat13

Biblia to ksiega historyczna

Biblia to ksiega historyczna bardzo wiele rzeczy mozna sie dowiedziec co dzialo sie przed potopem i pozniej po nim Bog istnieje istnieje takze Lucyfer a z nim zastepy aniolow Narazie Lucyfer wlada kazdym aspektem zycia czlowieka na ziemi media religie polityka nauka pieniadze Jest on poteznym serafinem o poteznej wiedzy i madrosci Niestety wybral sciezke ktora podaza a w raz z nim synowie zatracnia z pierwszych stron gazet i tv https://www.youtube.com/watch?v=jVkM5IXxMww

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika mariusx78

Nie to żeby lato było

Nie to żeby lato było gorętsze, ale zimy to u nas nie ma od dekady i to jest widoczne gołym okiem. W tej chwili jak na prawie listopad to jest o 10 stopni za ciepło. Gdzie są te zimy z 80 i 90'tych lat gdzie -20 to była norma a przy -30 to szkoły zamykali. Śniegu było od 50cm do metra a teraz zero. Tak naprawdę to klimat u nas się zrównuje. Lato takie sobie a zimy wcale nie ma i przez to więcej wirusów krąży, bo kiedyś zimą większość wymarzała do wiosny. Jeziora też zamarzały i się oczyszczały w ten sposób. Ogólnie lipa się robi i przyczyną tego nie jest wcale człowiek jak chytrzy na kasę "ekolodzy" twierdzą.

Skomentuj