Kategorie:
Fałszywe informacje i plotki rozprzestrzeniają się na Twitterze szybciej niż prawdziwe wiadomości, wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Science. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeanalizowali wpisy trzech milionów użytkowników.
W ostatnich latach badacze coraz częściej dyskutują o rozprzestrzenianiu się fałszywych wiadomości, tzw. Fake News, ponieważ mają one wpływ nie tylko na politykę, ale także na gospodarki krajów. Na przykład fałszywa wiadomość o wybuchu w Białym Domu i zranieniu prezydenta USA Baracka Obamy doprowadziła do spadku na giełdzie o 140 punktów. Pojawienie się sieci społecznościowych ułatwiło i przyspieszyło wymianę informacji między użytkownikami, ale nie wiadomo do końca jakie skutki niesie za sobą rozpowszechnianie fałszywych wiadomości.
Grupa socjologów pod przewodnictwem Soroush Vosoughi z Massachusetts Institute of Technology przeanalizowała ponad 126 tys. wiadomości w języku angielskim, opublikowanych na Twitterze w latach 2006-2017. Informacje te były udostępnione aż 4,5 miliona razy przez 3 miliony osób. Następnie wykorzystano ten zestaw danych, aby sprawdzić jak szybko rozprzestrzeniały się wiadomości uznane za prawdziwe, w porównaniu do tzw. Fake News. Naukowcy określili wiadomości fałszywe na podstawie informacji pochodzących od sześciu niezależnych organizacji zajmujących się walidacją danych.
Uznano, że najpopularniejszym tematem plotek była polityka. Po niej były miejskie legendy, biznes, terroryzm, nauka, rozrywka i klęski żywiołowe. Kiedy badacze analizowali dynamikę dystrybucji wiadomości okazało się, że fałszywe historie i plotki rozprzestrzeniają się znacznie szybciej niż prawdziwe wieści. Ponadto użytkownicy zwracają na nie uwagę częściej (średnio nie więcej niż 1 tys. osób widzi wiarygodne informacje, a „fałszywe" wiadomości wpadają w oczy od 1 do 100 tys. czytelników).
Okazało się również, że sami ludzie przyczyniają się do rozpowszechniania fałszywych informacji, ponieważ znacznie częściej je udostępniają. Ale boty, pomimo powszechnej opinii, również przyspieszają dystrybucję na Twitterze fałszywych i prawdziwych historii. Jednocześnie fałszywe wiadomości często wywołują strach, odrazę i zaskoczenie wśród użytkowników, a prawdziwe historie - smutek, radość, niespełnione nadzieje i zaufanie.
Po incydencie z fałszywymi wiadomościami na temat Baracka Obamy, naukowcy opracowali algorytm wczesnego wykrywania plotek na Twitterze. Metoda jego pracy opiera się na wychwyceniu początkowej fali sceptycznej reakcji użytkowników na sprzeczne informacje.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
--------
Howgh!
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
--------
Howgh!
--------
Howgh!
Skomentuj