Turystyka kosmiczna w balonie na ogrzane powietrze. Czy to jest możliwe?

Kategorie: 

Źródło: Space Perspective

W przyszłości ludzie nie będą już chwalić się swoimi podróżami do różnych krajów świata swoim znajomym. I to bynajmniej nie przez skutki COVIDa. Być może sektor turystyczny wyewoluuje i w ciągu najbliższych kilku lat popularne staną się turystyczne loty w kosmos. Niedawno amerykańska firma Space Perspective ogłosiła, że już ​​w 2021 roku rozpocznie sprzedaż biletów na loty po orbicie Ziemi balonem na ogrzane powietrze. 

 

Należy zauważyć, że terminu „turystyka kosmiczna” nie należy rozumieć jako lotów na odległe planety. W niedalekiej przyszłości firmy lotnicze będą mogły jedynie zapewniać piękne widoki Ziemi z wysokości do 100 kilometrów. Ale nawet ta usługa będzie kosztować kilkaset tysięcy dolarów za pasażera, więc przyjemność nie będzie tania. 

 

Space Perspective, startup z siedzibą w Kennedy Space Center na Florydzie, niedawno zebrał fundusze w wysokości 7 mln dolarów, dzięki czemu będzie można przeprowadzić lot testowy swojego statku kosmicznego Neptun. Ma to być możliwe już w 2021 roku. Wewnątrz kapsuły będzie miejsce dla jednego pilota i ośmiu pasażerów, którzy będą mogli znaleźć się na wysokości około 30 kilometrów i spędzić tam około dwóch godzin. Zejście powrotne również zajmie około dwóch godzin, więc ludzie będą mogli podziwiać widoki naszej planety przez kilka godzin.

 

Balon o średnicy boiska piłkarskiego posłuży do wzniesienia się na dużą wysokość. Statek Neptun będzie miał 5 metrów średnicy. Oczekuje się, że konstrukcja będzie mogła startować co najmniej raz w tygodniu. W takim przypadku wymianie będzie podlegał tylko balon. A sam statek najprawdopodobniej zostanie po prostu umyty i przetestowany pod kątem wydajności. Po tym będzie można wysłać nową grupę ludzi.

 

Sprzedaż biletów rozpocznie się w 2021 roku, ale rzeczywiste loty zaplanowano dopiero na 2024 rok. Dokładny koszt lotu balonem na ogrzane powietrze od Space Perspective jest nieznany, ale współzałożycielka, Jane Poynter, mówi, że ludzie muszą zapłacić od 125 tysięcy dolarów na pasażera. 

W tej chwili aktywnie rozwijają turystykę kosmiczną firmy Virgin Galactic i Blue Origin. Loty komercyjne jeszcze się nie rozpoczęły, ale zdolne do latania statki już zostały stworzone. Virgin Galactic planuje wykorzystać samolot SpaceShipTwo, który może wznieść się około 90 kilometrów nad Ziemię. Blue Origin opracowuje nową rakietę Shepard, która może wystrzelić kapsułę przenoszącą turystów na wysokość 105 kilometrów. Obie firmy chcą pobierać około 300 000 dolarów za kilka minut w stanie nieważkości i niesamowitych widoków z okna. Space Perspective jest wyraźnie tańszy, ale czy zapewni podobne wrażenia?

 

Opracowywana sonda kosmiczna Neptun będzie mogła wznieść się tylko na wysokość 30 kilometrów, czyli znajdzie się w stratosferze. Na tej wysokości zwykle latają balony meteorologiczne, których zadaniem jest badanie stratosfery. A przestrzeń kosmiczna zaczyna się na wysokości 100 kilometrów, poza tak zwaną „linią Karmana”. Pasażerowie statku Neptun będą oczywiście cieszyć się pięknym widokiem na naszą planetę, ale nie znajdą się w stanie nieważkości, jak klienci Virgin Galactic i Blue Origin.

 



Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika bbbb

Grawitacja na 30 i 100km jest

Grawitacja na 30 i 100km jest identyczna. klienci którzy znajdą się na 100km będą w stanie nieważkości tylko z uwagi na prędkość pojazdu w którym się znajdą. Ci w balonie nawet jakby sie wzniósł na 105 km - nadal nie będą w stanie nieważkości. Polecam podręcznik do fizyki klasa 8 sp.

Portret użytkownika baca

to dobrze że statek neptun

to dobrze że statek neptun raz na tydzien zostanie umyty - można bedzie to zsynchronizować ze strajkiem kobiet, które ciężko cały tydzień harują a co szabas kiedy już im mocno cuchnie z pochwy ruszają szukać myjni żeby znowu postrajkować...
statek neptun być może te spocone tłuste lesbijki będzie mógł karcherem raz na tydzień ogarnąć...

 

Skomentuj