Tureckie myśliwce wielokrotnie naruszyły grecką przestrzeń powietrzną

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Defence Images/CC BY-NC-ND 2.0

Jak podają media, w poniedziałek Turcja naruszyła przestrzeń powietrzną Grecji co najmniej 22 razy. Greckie samoloty wojskowe wystartowały celem ich przechwycenia. Jak podaje wojsko, odbyły się wtedy dwie "wirtualne walki powietrzne".

 

Incydent miał miejsce nad spornymi wysepkami Imia na Morzu Egejskim, które są określane przez Turcję jako Kardak. Regularnie pojawiało się tam sześć tureckich myśliwców, w tym dwa uzbrojone, oraz samolot transportowy. Grecja traktuje wyspy Imia jako własne terytorium, dlatego uznano, że Turcja naruszyła jej przestrzeń powietrzną.

 

Incydenty tego typu w tym regionie odbywają się od wielu lat. W 2006 roku grecki myśliwiec zderzył się z turecką maszyną a obie strony wzajemnie oskarżały się o spowodowanie tej katastrofy. Jeszcze wcześniej, w 1996 roku, niewiele brakowało aby konflikt o dwie niewielkie wysepki przerodził się w wojnę. 20 lat temu miała miejsce katastrofa greckiego śmigłowca, w wyniku której zginęły trzy osoby. Wtedy Grecja oficjalnie oskarżyła Turcję o zestrzelenie maszyny.

 

 

Źródło: http://www.ibtimes.co.uk/turkish-warplanes-violate-greek-airspace-22-times-within-24-hours-1544036

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika vagabond

Nie siejcie paniki takie

Nie siejcie paniki takie zeczy w Grecji dzieja sie od kad tam zamieszkalem a bylo to w roku 2000,wiec nie jest to od wczoraj , dzisiaj, lecz od zawsze jak mniemam,tym bardziej ze oba narody nie palaja do siebie miloscia!!!!widzialem na wlasne oczy na krecie jak sie ganiali w powietrzu nie jeden raz!!!!

Portret użytkownika MiterMan

rosja narusza przestrzen

rosja narusza przestrzen szwecji potem brytani potem turcji i tak dalej glownie nato
turcja grecji i syrii
amerykanie-rosji syrii iranu oraz chin samymi bombowcami
syria - izraela
saudowie tez ale nie wiedza kogo
izrael-wszystkich pokolei swoich sasiadow
i tak ostatnie pol roku.... napuszczanie jednych na drugich....
manipulacja....tu cos spadnie tam cos przeleci tam co strzela.... naruszenie przestrzeni powietrznej w mediach przez ostatni rok jest klepane jak mantra.///
 

Skomentuj