Tureckie miasto graniczne ostrzelane rakietami z terenu Syrii

Kategorie: 

Flickr (CC BY 2.0)

Rakiety z Syrii uderzyły w graniczne miasto tureckie. Jest to prawdopodobnie bezpośrednim efektem rozpoczęcia przez Turcję operacji zbrojnej „Gałązka Oliwna”.

Jak donosi agencja prasowa Anadol, w tureckie miasto Kilis, które leży na granicy z Syrią, niedzielnego poranka miały uderzyć cztery rakiety wystrzelone z syryjskiego terytorium. Trzy z nich uderzyły w domy i poważnie je uszkodziły, natomiast ostatnia trafiła w pusty teren w centrum miasta. Jak dotąd nie odnotowano ofiar tego zdarzenia.

 

Tureckie służby bezpieczeństwa uznały ten incydent za atak odwetowy, który został sprowokowany rozpoczęciem przez siły zbrojne Turcji operacji wojennej „Gałązka Oliwna” na terenie Syrii. Jest to akcja skierowana przeciwko Kurdom i Daeshowi na terenie prowincji Afrin. Tureckie siły zbrojne otrzymały pełne wsparcie ze strony Wolnej Armii Syryjskiej, jak donosi Anadol.

 

Prezydent Erdogan uzasadnił turecką agresję faktem występowania ostrzału granicznego ze strony syryjskiej. Wspierane przez USA Demokratyczne Wojska Syrii  oskarżyły go jednak o wykorzystywanie fałszywego pretekstu, który umożliwia mu eliminację niebezpiecznego politycznie przeciwnika w postaci Kurdów. Milicja Kurdów współpracująca z arabskimi przeciwnikami ISIS zapowiedziała, że zaatakowana nie będzie miała innego wyjścia, niż samoobrona.  

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Skomentuj