Tureckie media ujawniły lokalizację amerykańskich baz wojskowych w północnej Syrii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wbrew zapewnieniom ze strony Baracka Obamy, Stany Zjednoczone wysłały swoje wojska do Syrii i Iraku, które mogły brać bezpośredni udział w walkach przeciwko ISIS. Teraz nowa administracja USA postanowiła pójść na całego - w Syrii pojawiło się jeszcze więcej żołnierzy, zaczęto dostarczać ogromne ilości uzbrojenia do tamtejszych ugrupowań zbrojnych i zbudowano wiele baz wojskowych - wszystko to bez zgody władz w Damaszku.

 

Turecka agencja Anadolu przedstawiła w poniedziałek listę wybudowanych przez USA obiektów wojskowych w północnej części Syrii, czyli na terytoriach kontrolowanych przez Kurdów, którzy uznawani są przez Turcję za terrorystów. Dotychczas oficjalnie wiadomo było o obecności jedynie dwóch baz wojskowych.

Agencja Anadolu ujawniła lokalizację łącznie dziesięciu baz, dokładną liczbę stacjonujących w nich wojsk oraz rodzaje sprzętu wojskowego. Przedstawiono również przeznaczenie każdej z nich. Przykładowo baza lotnicza Rmeilan w północno-wschodniej części Syrii jest na tyle wielka, że umożliwia lądowanie dużych samolotów transportowych. Z kolei baza Harab Isk, która powstała około 50 kilometrów na wschód od Manbidż, wykorzystywana jest jedynie przez śmigłowce wojskowe. Pozostałe bazy kontrolowane są przez wojska amerykańskie, a w niektórych przypadkach również francuskie.

 

Ujawnienie tak wrażliwej informacji rozdrażniło Stany Zjednoczone. Sytuacja pokazuje również, że relacje między Turcją a USA nie są w najlepszym stanie i nieustannie ulegają pogorszeniu. Wszystko za sprawą udzielanego przez Trumpa wsparcia militarnego dla Kurdów, którzy zwalczają ISIS i zagarniają kolejne terytoria, które zostaną przyłączone do przyszłego Kurdystanu. Erdogan wielokrotnie zapowiadał, że nie dopuści do tego a Turcja może wkrótce rozpocząć kolejną kampanię zbrojną przeciwko Kurdom. Od lipca 2016 roku, czyli odkąd doszło do nieudanego puczu, sporo mówi się o członkostwie Turcji w NATO i zasugerowano nawet usunięcie jej ze struktur tej organizacji.

 

Źródła:

http://www.thedailybeast.com/turkey-leaks-secret-locations-of-us-troops-in-syria

http://aa.com.tr/en/americas/us-increases-military-posts-supporting-pkk-pyd-in-syria/863895

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)Komentarze

Skomentuj