Turecki magazyn nawołuje do przywrócenia kalifatu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Turecki magazyn informacyjny wywołał wielką debatę w kraju. Wszystko przez nową okładkę, na której umieszczono czerwoną flagę Imperium Osmańskiego z wezwaniem do przywrócenia kalifatu. Magazyn chwali również przekształcenie Hagii Sophii w meczet.

 

Islamski magazyn Gercek Hayat należy do prorządowej grupy medialnej Yeni Safek. Na stronie głównej pojawił się napis, że nadszedł czas na ponowną deklarację islamskiego kalifatu, bo „jeśli nie teraz, to kiedy?”. Czy Turcja faktycznie zamierza przywrócić kalifat?

Okładka magazynu zapoczątkowała wielką debatę w Turcji i ostatecznie doczekała się reakcji ze strony rządu. Rzecznik Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, Omer Celik stwierdził, że Republika Turcji jest demokratycznym, świeckim i społecznym państwem prawa, powołując się na pierwszy artykuł tureckiej konstytucji. Co więcej, przeciwko magazynowi Gercek Hayat złożono skargę, oskarżając go o podżeganie ludności do buntu przeciwko Republice Turcji.

 

Okładka islamskiego magazynu spotkała się z krytyką, choć wezwanie do przywrócenia kalifatu ma też swoich zwolenników w mediach społecznościowych. Taka debata ma szczególne znaczenie dla Turków, zwłaszcza w odniesieniu do niedawnej decyzji o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet.

 

Historia Hagii Sophii sięga 537 roku. Pierwotnie budynek ten służył jako kościół. W 1453 roku, po upadku Konstantynopola, Imperium Osmańskie zamieniło obiekt w meczet. Po upadku imperium i powołaniu Republiki Turcji, jej pierwszy prezydent Mustafa Kemal Ataturk w 1934 roku podjął decyzję o przekształceniu Hagii Sophii w dostępne dla wszystkich muzeum. Ostatecznie prezydent Recep Tayyip Erdogan unieważnił tamten dekret, przywracając wcześniejszą formę obiektu, a 26 lipca 2020 roku odbyły się tam pierwsze muzułmańskie modły.

Recep Tayyip Erdogan

Obecnie wśród islamistów panuje przekonanie, że turecki parlament ma prawo, aby w dowolnej chwili ogłosić nowy kalifat. Władze przynajmniej oficjalnie nie mają zamiaru tego robić, choć wydarzenia sprzed kilku lat sugerują, że jest dokładnie na odwrót. Turcja wielokrotnie groziła wojną Cyprowi i Grecji, prowadzi spory terytorialne oraz konflikt o surowce na Morzu Śródziemnym. Ponadto, Erdogan wysyła muzułmańskich imigrantów do Europy, nazywając ich „przyszłością Europy”, a w 2018 roku ogłosił, że Turcja jest kontynuacją Imperium Osmańskiego. Turcja próbuje rozszerzyć swoje wpływy i nieoficjalnie zmierza w kierunku kalifatu, a okładka magazynu Gercek Hayat ma najwyraźniej pomóc zbadać opinie społeczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Turcja to kraj,ktory pewnosc

Turcja to kraj,ktory pewnosc swoja buduje na porazkach przeciwnikow.Nie jest to poukladany kraj.Raczej czajacy sie na okazje.Europa i jej rzad w Beukselli pokazuje,ze sa skorumpowani i zboczeni i pewnie nie jedno Erdo ma cos na nich dlatego tak latwo ulegaja szantazowi.

Europa smagana jest rozpusta i grzechami,niech sie lepiej zastanowi nad ta swoja slaboscia zanim przestanie istniec,bo moze sie zdarzyc,ze utonie z powodu swojego grzechu

Portret użytkownika Kościuszko

Nie wiem, mnie to jakoś nie

Nie wiem, mnie to jakoś nie boli historia tego budynku. Katolicka czy muzułmańska... Zmieni się tylko nazwa, bo ludzie nie przestaną być z tego powodu bardziej bądź mniej oświeceni - religią to opium dla ludu. 

Więc o co się spinać i wysyłać energię na konflikty? 

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Erdogan nie kryje się z tym,

Erdogan nie kryje się z tym, że marzy mu się odzyskanie ziem, wchodzących kiedyś w skład Imperium Osmańskiego. Stąd też chce zbadać u Turków reakcje na jego plany dotyczące ekspansji i cały czas wzmacnia swoje wojska. Czeka też na to, aż przyjdzie okazja, aby armia turecka mogła zademonstrować swoją siłę i skuteczność.

Portret użytkownika inzynier magister

Turcy chcązawojować

Turcy chcą zawojować całą Europę, podobnie pewne tajne organizacje diabelskie z USA też chcą zawojować całą Europę !

"Po raporcie w sprawie 447. Żydowska loża B'nai B'rith zadowolona. Opublikowany w środę raport Departamentu Stanu USA o restytucji mienia Żydów ocalałych z Holocaustu wywołał komentarze żydowskich i amerykańskich organizacji oraz mediów. Wskazuje się w nich często na rzekome zobowiązania podjęte podczas Deklaracji Terezińskiej z 2009 roku.W środę oświadczenie dotyczące raportu ogłosiła żydowska loża B'nai B'rith. Zarządzający nią Charles O. Kaufman i Daniel S. Mariaschin przyjmują z zadowoleniem (ang. welcome) raport dotyczący „dostosowywania się krajów z całego świata do ich zobowiązań podjętych przy Deklaracji Terezińskiej, aby zapewnić zwrot lub rekompensatę za mienie skonfiskowane podczas Holocaustu lub podczas komunizmu”.  Autorzy oświadczenia twierdzą, że 47 krajów zobowiązało się do restytucji poprzez podpisanie deklaracji w czerwcu 2009 roku."

Od wielu setek lat zło diabelskie atakuje Polskęi Polaków ! Obecnie zło to nazywa się roszczeniami bo dzięki roszczeniom jeśli im sięuda zniszczą cały naród Polsków i będziemy niewolnikami ! Zło diabelsie boi się katolicyzmu i chrześcijaństwa w wykonaniu świętych Polaków i Polek ! Święta Polka Faustyna przekazywała nam od Chrystusa Zbawiciela wiadomości, jedna z nich bardzo denerwuje diabelskie organizacje z USA, bo mowa tam jest że mamy być potęgą ! Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje (Dz. 1732) – te słowa pod koniec maja 1938 roku, a więc ponad rok przed wybuchem drugiej wojny światowej, usłyszała św. Siostra Faustyna, gdy modliła się za Polskę. A modliła się często, codziennie. Na kartach „Dzienniczka” wyznała: Ojczyzno moja kochana, Polsko, o gdybyś wiedziała, ile ofiar i modłów za ciebie do Boga zanoszę…, nie ma dnia, w którym bym się nie modliła za ciebie (Dz. 1038, 1188).

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika baca

dlaczego siostra faustyna

dlaczego siostra faustyna nosi przycięte pudełko z lidla na głowie?

to chyba jakiś wynalazek przeciwko temu promieniotwórczemu kolesiowi który ją chce napromieniować...

i aha mógłbyś wyjaśnić kto to sie tam czai na siostrę - jedynaczkę za jej plecami - ten łysy bez pudełka na głowie?

 

Skomentuj