Turcy przejęli bazylikę Hagia Sophia i ponownie zrobili tam meczet

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Turcy ponownie przejęli największą świątynię Bizancjum zwaną Hagia Sophia. Stworzono w nim meczet, mimo, że od 86 lat znajdowało się tam muzeum. Proces islamizacji Turcji przybiera na sile a na czele staje coraz bardziej aspirujący do roli Kalifa prezydent tego kraju - Recep Tayyip Erdoğan. 

To właśnie turecki prezydent stoi za tym, że w Hagia Sophia ponownie rozbrzmiewają islamskie modły, a on sam był jednym z pierwszych wyznawców Allaha, który je zapoczątkował. Budynek ten powstał jako kościół Mądrości Bożej, ale bywał też zwany Wielkim Kościołem. Była to najwyższą rangą świątynią w Cesarstwie Bizantyńskim.

 

Hagia Sophia to kościół ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstawała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 została zamieniona na meczet i właśnie wtedy dobudowano do niego strzeliste minarety. 

Od 1934 do lipca 2020 świątynia nie pełniła funkcji sakralnych tylko muzealne. Jednak po niedawnej decyzji sądu administracyjnego Turcji unieważniającego dekret z 1934 i następującej po niej decyzji prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, została ponownie przekształcona w meczet.

 

Bardzo niepokojąco wyglądała uroczystość konwersji kościoła na meczet. Przewodził jej immam machający szablą. Zostało to w niektórych kręgach zinterpretowane jako zachęta do świętej wojny z niewiernymi. 

Konwersja świątyni na meczet bardzo zmartwiła wiernych i kapłanów ortodoksyjnego Kościoła Grekokatolickiego, który jest religijnym kontynuatorem Bizancjum. Ogłoszono nawet dzień żałoby z tego powodu. Przejęcie Hagia Sophia przez Islam jest też postrzegane jako symbol restytucji Imperium Osmańskiego, z Erdoganem w roli sułtana.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Sarya

tam gdzie jest muslim nie ma

tam gdzie jest muslim nie ma czosnku i na odwrót.... dlategp w Polin nie ma stref no-go i tylu muslimow co na tzw Zachodzie,

ale tak naprawdę to awers i rewers tej samej monety - semickie bzdety bite na tą samą melodie,

jest tylko jeden "naród wybrany" a reszta to talmudyczne bydło, któremu odmawia się prawa do bycia człowiekiem,

szkoda, ze wiekszośc moich rodaków ma obrzezane mózgi i dlatego nigdy się nie obudzą....

Portret użytkownika baca

islam ma bardzo zdrowe

islam ma bardzo zdrowe podejscie do alkoholu i kobiet...

facetów ta sekta nie zamienia w zarzygane zwierzęta a kobiet w kurwy.

no i urzekła mnie możliwość zakrycia mordy każdej pyskatej i bezczelnej cipie... wyobraźcie sobie te feministki, te sylwie spurek, te suki z urzedów i sanepidów... które można jeszcze przed zaworkowaniem, leganie potraktować kijem...

ech... się rozmarzyłem...

tak że pakujcie toporki faceci, trzeba zdążyć z odsieczą dla turków zanim dotrą do wiednia bo może być lipa... kurewska lipa jak takie grety bedą nami rządzić

 

Portret użytkownika euklides

Z dwojga złego lewactwo albo

Z dwojga złego lewactwo albo islam, wolę islam, bo muzułmanie nakładają znacznie niższe podatki oraz mają przyzwoitą bankowość w przeciwieństwie do bankowości czosnkowej, która opanowała Polskę zmieniając ją w konzentrazionslager Polin.

Skomentuj