Turcja zablokowała dostęp do Wikipedii

Kategorie: 

Logo Wikipedii

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan osiągnął wielkie zwycięstwo podczas niedawnego referendum konstytucyjnego. Niewielką przewagą głosów przyjęto system prezydencki a komisja odrzuciła wszelkie skargi ze strony opozycji. Teraz najwyraźniej przyszedł czas na pierwsze działania - w sobotę o godzinie 8:00 czasu lokalnego rząd postanowił zablokować mieszkańcom dostęp do Wikipedii.

 

Władze nie podały żadnej przyczyny tej decyzji. Nie wiadomo nawet na jak długo Wikipedia zostanie zablokowana. Informację w tej sprawie podał Urząd ds. Informacji i Komunikacji. Media spekulują, że przyczyną blokady domeny Wikipedia.org mogą być zamieszczone w niej wzmianki o współpracy Turcji z terrorystami.

Niemal dwa tygodnie temu odbyło się referendum, które zapewniło Erdoganowi większą władzę. Prezydent tłumaczył, że w ten sposób będzie mógł ochronić kraj przed terroryzmem i kolejnymi przewrotami. Z drugiej strony, Erdogan może pozostać przywódcą państwa nawet do 2029 roku i z jeszcze większą siłą eliminować swoich przeciwników. W przeszłości Erdogan miał tendencje do blokowania dostępu do serwisów społecznościowych a po nieudanym przewrocie zaczął aktywnie zwalczać swoich krytyków.

Można spodziewać się, że zablokowanie dostępu do Wikipedii to dopiero początek. Cóż poradzić - tak podobno wybrali sami Turcy. Erdogan otrzymał gratulacje od Trumpa i Putina, zaś Unia Europejska z niepokojem przygląda się jego kolejnym sukcesom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika sfax

Nareszcie Turcja ma

Nareszcie Turcja ma prawdziwego prezydenta a nie zachodnią marionetkę.Nie tylko wikipedię ale i całe te zachodnie ścierwomedia należałoby zablokować.Turcja nie potrzebuje tej brudnej propagandy dla europejskich i amerykańskich debili.Allahu akbar!

Skomentuj