Turcja zabiła ponad 50 syryjskich żołnierzy, Erdogan grozi wojną

Kategorie: 

Źródło: Internet

W północno-zachodniej Syrii znów trwają walki. Wojska rządowe, które próbują odbić Idlib, ostatni obszar kontrolowany przez tzw. rebeliantów, napotykają opór ze strony Turcji. Erdogan ogłosił, że nie pozwoli Syrii odzyskać jej terytoriów i zagroził wojną.

 

W muhafazie Idlib trwał dotychczas względny spokój za sprawą rosyjsko-tureckiego porozumienia, które w 2019 roku zawarto w Soczi. Jednak Syria nie miała zamiaru rezygnować i jakiś czas temu wznowiła ofensywę. Idlib to ostatni region, który znajduje się pod kontrolą opozycji wspieranej przez siły zbrojne Turcji. Media zwykle nie wspominają, że tzw. rebelianci w Idlib to głównie najemnicy i terroryści z Al-Kaidy.

 

W poniedziałek, podczas ofensywy wojsk rządowych zginęło pięciu tureckich żołnierzy. Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że Syria pożałuje tego ataku, po czym Turcja ostrzelała pozycje syryjskich wojsk, zabijając co najmniej 51 żołnierzy. Następnego dnia, tzw. rebelianci zestrzelili syryjski śmigłowiec nad miejscowością An-Najrab. Mimo poniesionych strat, Syria dokonała znacznych postępów i wkrótce przejmie kontrolę nad główną autostradą M5, która przebiega od Aleppo do miasta Hama.

Jednak Turcja, która wybudowała posterunki w muhafazie Idlib, sprowadza dodatkowe siły i grozi atakami na pełną skalę. Z kolei Rosja wzywa do wstrzymania działań wojennych, choć sama udziela bezpośredniego wsparcia z powietrza dla wojsk syryjskich i ogłosiła, że nie będzie tolerować ataków ze strony terrorystów.

 

Jak widać, sytuacja w Syrii znów jest napięta, choć wojna w tym kraju trwa nieprzerwanie od prawie 9 lat. Tzw. Państwo Islamskie zostało już niemal całkowicie wyeliminowane, lecz największym zagrożeniem dla Syrii pozostają sąsiednie wrogie państwa – Izrael i Turcja – oraz Stany Zjednoczone, które wraz z Kurdami stale okupują roponośne obszary północno-wschodniej Syrii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jack Ravenno

Turecki skurwysyn nie różni

Turecki skurwysyn nie różni się niczym od izraelskiego, amerykańskiego, angielskiego, francuskiego, ruskiego, i tak dalej skurwysyna, bękarta bestii z piekła rodem. Oby szybko odebrał swoją sprawiedliwość.

Portret użytkownika Kwazar

Bandyctwo kwitnie na świecie

Bandyctwo kwitnie na świecie w najlepsze.Jedyne co należy nam pojąć to to, że nie ma złych ani dobrych.Drugorzędną sprawą jest też po której stronie staniemy Nigdy nie będzie to strona sprawiedliwa a my tylko i tak posłużymy jako narzędzie.(możęmy tylko stracić NIC zyskać) Jest jeszcze coś....W obliczu porównań tego samego jak zawsze ZWYCZAJOWEGO już zła Blednie mit o złym Hitlerze.To był ktoś wcale nie inny niż dzisiejsi źli goście. Tylko oni się nie nazywałją "Hitler" a inaczej.To wszystko.

Portret użytkownika osa

Jeśli nie dostrzegasz

Jeśli nie dostrzegasz rzeczywiście różnicy między współczesnymi bandytami, jak to nazwałeś, (choć nie wiem czy to odpowiednie słowo, bo bandytą też jest pan który napada pod monopolowym) a Hitlerem, to najpierw polecę naukę historii a potem polecę załamać ręce...

Portret użytkownika Kwazar

Ty nic nie musisz polecać.

Ty nic nie musisz polecać. Sam wpierw sobie poleć zrozumienie owej enigmatycznej materii zwanej historią. Coś takiego jak Historia NIE ISTNIEJE ! Jest to STEK BZDUR KROJONY według pewnych potrzeb albo punktów widzenia na oby, porawdziwe wydarzenia bo nawet tu, też jeszcze do końca nie wiadomo, czy takowe w ogóle zaistniały.

Strony

Skomentuj