Turcja skutecznie zaszantażowała Europę w kwestii uchodźców

Kategorie: 

Źródło: Flickr/openDemocracy/CC BY-SA 2.0

Od miesięcy nieustannie słyszymy jak biedna Turcja nie radzi sobie z syryjskimi migrantami a wielu z nich "przypadkiem" udaje się przedostać prosto do Europy. Media opisują Erdoğana jako dobrego partnera, który chętnie pomoże rozwiązać problem uchodźców, ale on sam również potrzebuje rzekomej pomocy. W rzeczywistości, Unia Europejska strzela sobie w kolano ulegając tureckiemu szantażowi, czego wielu obserwatorów jakoś nie potrafi dostrzec.

 

Sformułowania "kryzys migracyjny" i "negocjacje" należy w tym przypadku odbierać jako islamizację Europy i szantaż. Turcja od wielu lat chciała przyłączyć się do unijnej wspólnoty, lecz Europejczycy w znacznej większości po prostu tego nie chcą. Dlatego Erdoğan sprytnie wykorzystał uchodźców i wysyłał ich na nasz kontynent, a następnie zaczął stawiać żądania.

 

Jak się okazuje, Turcja postawiła na swoim. Unia Europejska, nie widząc innego wyjścia, zgodziła się dać Erdoğanowi w sumie 6 miliardów dolarów. Już w czerwcu wprowadzony zostanie program ruchu bezwizowego dla Turków i oczywiście przyspieszone zostaną rozmowy w sprawie przyłączenia się do UE. Prezydent tego państwa podczas wcześniejszych rozmów zaznaczał iż wcale nie interesują go problemy Europy. Również teraz wypowiadał się w tej kwestii z pogardą.

"Podczas gdy Turcja gości u siebie trzy miliony uchodźców, ci którzy nie są w stanie znaleźć miejsca dla garstki migrantów, którzy w środku Europy trzymają niewiniątka w haniebnych warunkach, powinni najpierw spojrzeć na siebie" - powiedział Recep Tayyip Erdoğan.

Zgodnie z jego wymaganiami, już od niedzieli wszyscy azylanci zmierzający do Grecji będą odsyłani do Turcji. Jednak za każdego odesłanego migranta, Europa musi przyjąć jednego uchodźcę z tureckich obozów. Nie ma pewności czy Erdoğan dotrzyma słowa i faktycznie powstrzyma falę uchodźców, lecz Unia Europejska jest obecnie w bardzo niekorzystnym położeniu, dlatego musi zadowolić się jedynie obietnicami.

 

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/12197969/Refugee-crisis-Turkey-and-EU-agree-deal-to-send-migrants-back-to-Turkey-from-Greece.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu