Turcja rozpoczęła inwazję lądową na Kurdów w Syrii

Kategorie: 

Źródło: Internet

Syria już od 7 lat jest w stanie wojny i nie widać jej końca. Wczoraj Turcja oficjalnie rozpoczęła operację zbrojną wymierzoną w mniejszość kurdyjską w regionie Afrin. W rzeczywistości jest to dopiero początek tureckiej kampanii przeciwko Kurdom.

 

Operacja pod kryptonimem "Gałązka Oliwna" rozpoczęła się od potężnych bombardowań. W niedzielę rano tureckie wojska i "syryjska opozycja" zaczęły atakować region przy wsparciu lotnictwa. W niektórych miejscach udało im się zapuścić w głąb na kilka kilometrów.

Po obu stronach konfliktu odnotowano już pewne straty. Kurdowie odpalali rakiety na tureckie miasta Reyhanlı i Kilis, które znajdują się w ich zasięgu, zabijając jedną osobę. Jednak wśród Kurdów straty są znacznie większe, gdyż Turcja ma istotną przewagę w postaci samolotów wojskowych, czołgów i artylerii.

 

Premier Binali Yıldırım zapowiedział, że każdy kto będzie udzielał wsparcia logistycznego Kurdom stanie się celem Turcji. Z dużym prawdopodobieństwem miał tu na myśli Stany Zjednoczone, które dostarczają im ogromne ilości uzbrojenia pod pretekstem walki z ISIS. Kurdowie postrzegani są jako zagrożenie nie tylko przez władze Turcji, ale także przez rząd w Syrii, Iraku i Iranie ze względu na ich dążenia do zbudowania własnego państwa kosztem tych czterech.

Erdogan liczy, że operacja w Afrin zakończy się stosunkowo szybko. W regionie ma powstać 30-kilometrowa strefa, do której będą mogli powrócić syryjscy uchodźcy. Kolejnym etapem ma być bitwa o miasto Manbidż, które jest silnie strzeżone przez dobrze wyposażonych Kurdów i wojska Stanów Zjednoczonych. Nie ma jednak pewności, czy Amerykanie będą mieli zamiar bronić Kurdów, skoro nie zrobili tego przy okazji niedawnego irackiego ataku na miasto Kirkuk, które upadło praktycznie bez walki.

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-42765697

http://aa.com.tr/en/middle-east/turkish-forces-move-into-afrin-with-free-syrian-army/1037540

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-turkey-reyhanli/turkish-border-tow...

Ocena: 

Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Niemiaszki to są sprytne

Niemiaszki to są sprytne żydki. Poszczują Niemieckich Kurdów na Niemieckich Turków. A ile jeszcze zarobią $ na trupach, organach, potem na tysiącach zaginionych gdzieś w piwnicach koncernów farmaceutycznych zużytych podczas eksperymentów medycznych i na koniec rozpuszczonych w kwasie. Duży brudny biznes robią na tych niewolnikach. To się nazywa ''wielkie aj-waj.'' Polakom zabiorą tylko 65 miliardów dolców za ponowne reparacje po-wojenne, ale powinni Polacy być wdzięczni, że nie strzelają zwyczajowo w potylicę i do dołka. Co za postęp, normalnie w kiepele się nie mieści. A tu fajny filmik, jednak radzę zażyć tabletki uspokajaące przed projekcją: https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=HR78VNqC-jM

Portret użytkownika EkrudyDref

Polscy terroryści byli

Polscy terroryści byli potężni i zabrali terytoria Niemiec, Prus, Austrowęgier, Związku Radzieckiego, i Czech, i Ukrainy, a wcześniej ziemie Lechitów, Mazowszan, Kujawian, Ślązaków, Pomorzan i innych. Tak, to najpotężniejsi z terrorystów... I do dzisiaj im mało, chcą jeszcze zabrać reparacje wojenne od uszczuplonych Niemiec!

Tak, tak - do takich idiotyzmów dojść można, gdy się zbyt dużo naczyta artykułów z mediów zachodnich i natłumaczy, jak zdarzyło się - tak zacnemu przecież - Johnowi Mollowi.

Kurdystan to państwo o tragicznej historii, podobnej do naszej polskiej, gdyż jest teraz państwem nieistniejącym, na którym dokonano rozbioru. Czy los Kurdów w XXI wieku ma wyglądać jak los Indian północnoamerykańskich - mają zniknąć?

--------
Howgh!

Portret użytkownika semperparatus

Nie ma co sie nad Kurdami za

Nie ma co sie nad Kurdami za bardzo rozczulać...w 1895 i 1915 roku brali czynny udział-wraz z Turkami-w eksterminacji chrześcijanskich Ormian...To taka sama islamistyczna,krwiożercza hołota jak ISIS...Poza tym...sciśle kolaborują z USRaelem...i to już mi wystarczy dla ich oceny...

Portret użytkownika kuba8131

Atak Turcji na Kurdów

Atak Turcji na Kurdów syryjskich może otworzyć puszkę Pandory. Gdy Turcja pokona Kurdów prawdopodobnie będzie chciał to zrobić Irak u siebie. Z Kolei Kurdowie również nie będą chcieli pozostać dłużni i będą atakować w obu tych krajach, być może nawet wywołując powstanie.

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Skomentuj