Turcja przygotowuje się do kolejnej operacji zbrojnej w Syrii

Kategorie: 

Źródło: Turkish Army/Facebook

Turcja od samego początku ostrzegała, że nie pozwoli na stałą obecność Kurdów przy swoich granicach. Gdy syryjska armia zdobywała miasto Aleppo, Erdogan rozpoczął kampanię zbrojną i wysłał do Syrii swoje wojska, wraz z tzw. rebeliantami. Gdy Turcy zajęli fragment syryjskiego terytorium zostali zablokowani przez Kurdów, wojska amerykańskie, rosyjskie i syryjskie, przez co nie mogli wyruszyć ani do Aleppo, ani do Rakki. Teraz trwają przygotowania do drugiej operacji zbrojnej.

 

Tureckie media donoszą o planach ataku na pozycje Kurdów w północno-zachodniej części Syrii w muhafazie Aleppo. Mówi się, że przygotowania do inwazji są już na końcowym etapie. To oznacza, że tureckie wojska już wkrótce mogą rozpocząć drugą operację zbrojną w sąsiednim państwie celem powiększenia okupowanego przez nich terytorium.

W centrum zainteresowania Erdogana jest teraz miasto Afrin. Region ten pozostaje pod kontrolą Kurdów, którzy w ostatnich dniach regularnie są ostrzeliwani przez Turcję. Odnotowano również zwiększoną aktywność tureckich wojsk w pobliżu tego regionu. Stany Zjednoczone zdają sobie z tego sprawę, lecz odmawiają komentarza.

 

Kolejna inwazja Turcji na Kurdów jest tylko kwestią czasu. Nie wiadomo jednak jaka będzie reakcja ze strony państw, które biorą udział w syryjskim konflikcie. Pojawiały się już doniesienia, że Rosja ma zamiar zbudować bazę wojskową w okolicach miasta Afrin i wysłano w ten region dodatkowych żołnierzy. Z kolei Stany Zjednoczone na ten moment bardzo aktywnie dozbrajają Kurdów a broń ta jest wykorzystywana w walce o Rakkę i prawdopodobnie posłuży do obrony przed Turcją. Można zatem powiedzieć, że atak na Kurdów będzie taką wojną pośrednią między Turcją a USA.

 

Źródła:

http://www.rudaw.net/english/middleeast/syria/270620175

http://www.yenisafak.com/en/world/final-preparations-for-turkeys-afrin-operation-2740182

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj