Turcja oskarżona o przemieszczanie granicy i zagarnięcie terytorium Syrii

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wszystko wskazuje na to, że Erdogan nie ma zamiaru rezygnować z Syrii. W ostatnich miesiącach, turecka armia i tzw. rebelianci pod nazwą Wolnej Armii Syrii zdobyli fragment muhafazy Aleppo i stacjonują obecnie w mieście Al-Bab, około 30 kilometrów od wielkiego miasta Aleppo. Jednak tam zostali zablokowani wspólnie przez amerykańską, rosyjską i syryjską armię. Mniej więcej w tym samym czasie, Turcja ogłosiła koniec operacji "antyterrorystycznej" Tarcza Eufratu.

 

Dla Erdogana stało się jasne, że jego wojska nie będą mogły przemieścić się w głąb kraju. Wcześniej zapowiadał, że po zdobyciu Al-Bab, rozpocznie się ofensywa na miasto Manbiż kontrolowane przez Kurdów, a następnie wyruszy prosto na Rakkę. Jego plany zostały pokrzyżowane.

 

3 kwietnia, turecki prezydent ogłosił, że operacja Tarcza Eufratu była dopiero "pierwszym etapem" i już dziś trwają przygotowania do kolejnych działań zbrojnych na terenie Syrii. Erdogan stwierdził, że wkrótce będzie miał "kolejne niespodzianki" dla Kurdów.

"Kolejne miesiące, za zgodą Boga, będą wiosną dla tureckiego narodu i czarną zimą dla terrorystów."

Niewykluczone, że Turcja będzie jednak starała się wkroczyć do Manbidż, choć byłoby to bardzo ryzykowne, ponieważ Kurdowie ostrzegali, iż mają teraz wsparcie wojsk amerykańskich i rosyjskich. Być może Erdogan planuje ofensywnę w północno-zachodniej części Syrii.

 

Syryjski ambasador w Rosji Riyad Haddad powiedział właśnie, że Turcja zaczyna przenosić swoje ogrodzenie graniczne w głąb kraju. Turecka armia podobno zajęła terytoria w Kyrbat i Atma w muhafazie Idlib i zniszczyła dęby i drzewa oliwne w kilku wioskach w Latakii. Ponadto, wojska Erdogana stacjonują teraz na wzgórzach w pobliżu miasta Afrin, gdzie umieszczono ciężki sprzęt i pojazdy opancerzone, zaś niedaleko miasta Jandaris umieszczono ogrodzenie. Zdaniem Riyada Haddada, na zajętych przez Turcję ziemiach trwają przygotowania do budowy muru i wygląda na to, że Erdogan chce zagarnąć kolejne terytoria Syrii.

 

Haddad dodał również, że w muhafazie Idlib powstały dwa obozy gdzie szkolone są antyrządowe bojówki. To sugeruje, że Turcja może w najbliższych miesiącach uderzyć od zachodniej strony. Wojsko prawdopodobnie skupi się na zwalczaniu obecności Kurdów, zaś "umiarkowana opozycja", która współpracuje z al-Kaidą, będzie zapewne z jeszcze większą siłą atakować pozycje wojsk syryjskich.

 

Źródła:

http://www.fort-russ.com/2017/04/syrian-ambassador-to-russia-turkey-has.html

https://www.alaraby.co.uk/english/news/2017/4/4/erdogan-turkey-planning-new-military-offen...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika John Moll

No tak, to był mój. Są pewne

No tak, to był mój. Są pewne dowody które na to wskazują, że Zachód chciał tego dokonać. Tylko powiedz kiedy ja powiedziałem coś dobrego o Erdoganie? Twardo rządzi Turcją, ingeruje w sprawy sąsiednich państw i atakuje Europę uchodźcami. Osobiście nie lubię tego gościa.

Portret użytkownika Eva11

tego nikt nie zrozumie...

tego nikt nie zrozumie...

swiat nie schodzi na ,,psy,, 

to ludzie go sprowadzaj na nizszy poziom pozwalajac soba sterowac ....

swiat jest piekny i zycie jest piekne ...

ale stalismy sie slabi, bo rozdzieleni ....

wiezi zanikaja ,ludzie zyja jak w izolatkach ...juz nawet rodziny nie sa zbyt blisko ...

to parodia jakas ,ale ja wiem to doskonale ,ze juz nie dlugo....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Dr Piotr

Z całym szacunkiem Eva11, nie

Z całym szacunkiem Eva11, nie staram się obrażać czy podważać Twoich przekonań, ale patrząc na to, co się dzieje na świecie i co nas otacza, to użyję takiego porównania....jeśli wyobrazimy sobie świat jako tort, to będzie on ulepiony z gówna i syfu, a rzeczy w stylu dobro, miłość itp, to tylko małe wisienki na nim dodające barwy, wyglądu i odrobiny smaku, ale to jednak ciągle tort z gówna i syfu...zmieniają się czasy, narzędzia, możliwości, a ludzie wciąż są tacy sami od tysięcy lat...ciągle przytłaczającą większością z nas rządzi chciwość, nienawiść, fałsz i chęć zaspokajania potrzeb jednosti i własnego ego, a niewielka grupa świadomych i dobrych ludzi nie jest w stanie tego zmienić od tych tysięcy lat. I tak sięto toczy do kolejnego resetu i znowu i znowu i znowu...jakoś poprzednie wielkie i wspaniałe ziemskie cywilizacje (jeśli były) stojące podobno wyżej od nas pod każdym względem też upadły i wszystko zaczynało się od nowa i jakoś nie widzę tu poprawy.

Jak myślisz, jak zachowaliby się ludzie powiedzmy ze średniowiecza, gdyby dostali w swoje ręce dzisiejsze zdobycze cywilizacyjne...odpowiedź jest prosta, w dość szybkim czasie i tempie zostałyby przejęte przez złych i chciwych ludzi i wykorzystane do rządzenia resztą i zniewolenia ich...ludzie po prostu tacy w dużej większości są i taka ich niszczycielska natura, że Ci dobrzy nie przebiją się i są deptani, bo są dobrzy i kierują się miłością. Ta ziemia bardziej przypomnia piekło z niekończącym się cyklem odradzania się na nowo.

Skomentuj